Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupię - Zamienię - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Pt. 19.IV.2019 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona główna
- ogłoszenia
- artykuły
- ptaki w hodowli new !
- literatura
- download
- forum dyskusyjne
- CITES
- tarnowska giełda
- MSHKiPE
- różne
- redakcja


Polecamy


Ogłoszenia

Kategorie:

- sprzedam,
- kupię,
- zamienię,
- inne,

dodaj ogłoszenie


Reklama


Hodowla PtakówHodowla PtakówTarnowska Giełda 19 maja 2001

Rok temu w zamieszczonym w "f&f", a podsumowującym pierwszy rok giełdy sprawozdaniu, podałem, że oferowanych do sprzedaży było 50 gatunków ptaków. Nie spodziewałem się, że w następnym roku liczba ta może gwałtowanie wzrosnąć. A wzrosła i to znacznie. Oferowanych do sprzedaży było aż 90 gatunków ptaków egzotycznych. Najwięcej z grupy "wróblowatych" - 69 gatunków, w pierwszym roku "tylko" 21, papug 55 gatunków, w pierwszym roku 23, kuraków 7 gatunków, w ubiegłym roku - 3, tylko liczba gatunków gołębi egzotycznych się nie zmieniła - oferowanych było 3 gatunki. Myślę, że w trzecim roku działalności giełdy liczba oferowanych gatunków też wzrośnie, ale nie wyobrażam sobie, aby to był aż tak znaczący wzrost.

Z nowych gatunków papug, które pojawiły się w drugim roku działalności giełdy, za najciekawsze można uznać: lorysy czerwone, krasnopiórki czerwonoskrzydłe, szkarłatki królewskie, afrykanki senegalskie i meyera, oraz rudosterki, katarzynki i patagonki. Najgwałtowniejszy wzrost gatunków nastąpił jednak w grupie wróblowatych - 48 nowych gatunków. Wielu z nich nigdy wcześniej nie widziałem "na żywo", a w przypadku niektórych nawet nie wiedziałem, że istnieją. Najciekawsze z nich to: wdówki - czarna, żółtopleca, czarnopierśna, dzwoniec himalajski, sibia długoogonowa, zielonka wielka, turkuśnik indyjski, kardynały - czarnogłowy i brazylijski, szpaki - trójbarwny i nadobny, gil maskowy i wiele, wiele innych.

Odwiedzając od czasu do czasu giełdy u naszych południowych sąsiadów, Czechów i Słowaków, wiem, że nasza prezentuje się jeszcze ubogo. Wiodące giełdy czeskie oprócz znacznie większego zróżnicowania ptaków, gatunkowego i ilościowego, oferują wszystko co się może przydać w hodowli, tj. siatki, gotowe klatki i woliery, karmy i odżywki, budki lęgowe z desek i pni naturalnych oraz dosyć bogatą literaturę hodowlaną, kasety wideo i programy komputerowe. Mamy skąd czerpać wzory. Moim marzeniem jest, aby kiedyś Tarnowska Giełda nie ustępowała kiermaszom zagranicznym. Czego Sobie i Państwu życzę.

W związku z "dwuleciem giełdy" odbył się mały "jubileusz" podczas którego przy kawie, ciastkach i miodzie pitnym, gdyż nowy prezes Oddziału Tarnów Stefan Pławecki jest również zapalonym pszczelarzem, podsumowano dwa lata działalności kiermaszu i podziękowano wręczając dyplomy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju giełdy. Dyplomami uczczeni zostali m.in. pomysłodawcy zorganizowania giełdy - były (Henryk Bućko) i obecny (Stefan Pławecki) prezesi Oddziału Tarnów, kierownik Klubu Gwiazda, redaktor naczelny "Flory&Fauny", gdyż dzięki powstaniu tego pisma można było dotrzeć do szerokiej rzeszy hodowców (niestety nieobecny na spotkaniu). Dyplomem został też uhonorowany młody hodowca Maciej Ćwik, który z informacjami o giełdzie dociera do środowiska internatów (http://www.papugi.zwierzeta.net). Druga nieoficjalna część obchodów jubileuszu odbyła się w Wojniczu u gościnnego Prezesa Oddziału Tarnów kol. Pławeckiego. Piecząc kiełbaski i żeberka dyskutowaliśmy na różne tematy. 

Na koniec wypadałoby poinformować Państwa o samej giełdzie. Oferowane były do sprzedaży przede wszystkim ptaki hodowane w ogrzewanych pomieszczeniach. Odchowów ptaków "wolierowych" jeszcze nie ma, dlatego wszystkie egzemplarze z tej grupy są to tzw. "lęgowe". Ciekawostką była para rozell królewskich, samica była ubarwiona normalnie, natomiast samiec miał duże niebieskie plamy. Był to ptak wg. informacji hodowcy 5-letni, który podobno przekazuje tę cechę ubarwienia na potomstwo. Ptaki te nabyła młoda hodowczyni z Tarnowa, więc może uda się te informacje w przyszłości zweryfikować, a przynajmniej zamieścić zdjęcie tego ptaka. Ceny ptaków oferowanych w większej liczbie podaję jak zwykle w tabelce.

Na koniec ważne informacje dla chętnych do odwiedzenia kiermaszu. Termin jego rozpoczęcia przesunął się, nie zrobili tego jednak sami organizatorzy, tylko uczestnicy giełdy. Na kiermaszu pojawiają się już przed godziną 8.00, dlatego po godzinie 10.00 giełda już się kończy - transakcje zostały dokonane, hodowcy odjeżdżają do domów.

Zapraszam do uczestnictwa w kolejnych kiermaszach, gdyż tylko Państwa zainteresowanie może doprowadzić do dalszego rozwoju giełdy.

kask

 

Nazwa Cena w zł
1. Papużka falista
2. Nimfa
- białogłowa
3. Świergot
4. Nierozłączka czerwonoczelna
- lutino
5. Nierozłączka czarnogłowa
6. Modrolotka czerwonoczelna
- zółta
7. Rozella królewska
8. Rozella białolica
9. Lilianka
10. Aleksandretta obrożna
11. Rudosterka 
12. Przepiórka japońska
13. Synogarlica
14. Gołąbek diamentowy
15. Amadyna ostroterna
16. Amadyna diamentowa
17. Amadyna wspaniała
18. Srebrnodziobek
19. Kulczyk mozambicki
20. Szary śpiewak
21. Motylki krasnouchy
22. Ryżowiec
23. Mewka
24. Zeberka
-ruda
25. Amadyna obrożna
26. Żółrobrzuch

10
40
60
40
40
50
50
50
150
300
150
60
150
300
25
10
30
50
50
90
30
70
70
70
30
10
7
30
25
50

Jerzy ĆwikO portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrzeżone.