Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupi臋 - Zamieni臋 - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 11.XII.2024 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona g艂贸wna
- og艂oszenia
- artyku艂y
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska gie艂da
- MSHKiPE
- r贸偶ne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptak贸w


Hodowla Ptak贸w



Amanda g贸rska, berga
Amanda g贸rska Polytelis anthopeplus zwana te偶 papug膮 g贸rsk膮 lub z niemiecka "berg" jest coraz cz臋艣ciej dost臋pna na polskim rynku hodowlanym. Hodowcy, kt贸rzy do tej pory parali si臋 rozmna偶aniem nimf, 艣wiergot贸w, czy rozell mog膮 spr贸bowa膰 wprowadzi膰 do kolekcji te pi臋kne, majestatyczne papugi. W tym artykule pragn臋 pom贸c tym wszystkim, kt贸rzy dopiero rozpoczynaj膮 ich hodowl臋 lub maj膮 taki zamiar, gdy偶 pami臋tam swoje pr贸by zestawienia pary hodowlanej, kt贸ra trwa艂a ok. 5 lat.

Papuga g贸rska pochodzi z Australii ,gdzie wyst臋puje w dw贸ch oddzielonych od siebie populacjach. 呕ycie papug g贸rskich w naturze obserwowa艂 czeski hodowca Stanislaw Chvapil, kt贸ry spisa艂 swoje spostrze偶enia w "Chovatelu" ( 1980, nr 8) ...

聽聽 ...w narodowym parku Hattah w p贸艂nocno zachodniej Viktori obserwowa艂em wielokrotnie przepi臋kne papugi g贸rskie. Zdaje mi si臋, 偶e do tej pory niepoprawnie je nazywali艣my, gdy偶 wyst臋puj膮 w krainie r贸wnej jak st贸艂, a w Australii nigdzie nie wyst臋puj膮 w g贸rach. ... Kraina w kt贸rej te papugi obserwowa艂em by艂a w wi臋kszo艣ci piaszczysta i sucha ,poro艣ni臋ta w niekt贸rych miejscach sawannowym buszem, gdzie przewa偶a Eukalyptus camaldulensis. Zauwa偶y艂em, 偶e ubarwienie tych papug w wolnej przyrodzie jest intensywniejsze ni偶 ptak贸w chowanych w Europie. Lot tych papug jest nadzwyczajny - bardzo szybki z misternymi obrotami, wzlotami i spadami. W locie przypominaj膮 bardziej jastrz臋bia ni偶 papug臋. Papuga ta jest najlepszym lotnikiem w艣r贸d papug...

聽 ... widzia艂em jak zjada艂y nasiona traw i bylin, p膮czki li艣ci i r贸偶n膮 zielenin臋. Z przyjemno艣ci膮 chrupa艂y owoce eukaliptusa z kt贸rych wybiera艂y nasiona, zjada艂y te偶 nasiona akacji.

Gniazduj膮 od sierpnia do lutego, ale by艂y obserwowane l臋gi ju偶 w kwietniu. Dziuple s膮 przer贸偶ne, w zale偶no艣ci od tego, co si臋 uda papugom znale藕膰. Maksymalnie g艂臋boka dziupla mia艂a ok. 5 m.

聽聽 Para Ksi臋偶niczek s艂onecznych. samiec- po lewej; samica - po prawejObserwacje poczynione w naturze przez S. Chvapila s膮 przydatne w hodowli tych papug. Przyk艂adowo, budki l臋gowe - w starszej literaturze podawano, 偶e musz膮 by膰 bardzo g艂臋bokie 1-2 metry, a u mnie para papug g贸rskich gniazduje w budce o wymiarach wewn臋trznych 19 cm x 19 cm, wysoko艣膰 30 cm odleg艂o艣膰 otworu wej艣ciowego od dna budki 11 cm, 艣rednica otworu wej艣ciowego 9 cm. Budka jest tak ma艂a, 偶e wysiaduj膮cej samicy cz臋sto przez otw贸r wlotowy wystaje ogon.

Papugi te lubi膮 lata膰, a ich wielko艣膰 ( ok.40 cm ) wymaga dosy膰 d艂ugiej woliery, co najmniej 3 metry wolnego lotu. W przypadku braku tej mo偶liwo艣ci, samce mog膮 si臋 ot艂u艣ci膰 i sta膰 bezp艂odne. Wolier臋 mo偶na zbudowa膰 z drewna, siatka te偶 nie musi by膰 mocna - papugi te nie niszcz膮 wolier i ich wyposa偶enia. Lubi膮 natomiast obgryza膰 kor臋 ,dlatego powinni艣my stosowa膰 dr膮偶ki nie okorowane i cz臋sto je wymienia膰 na 艣wie偶e. Papugi g贸rskie 偶ywimy podobnie jak rozelle. Niekt贸re pary lubi膮 "zielenin臋" jak li艣cie mniszka, czy gwiazdnicy inne natomiast pobieraj膮 tylko marchew i owoce. Zdarzy艂a mi si臋 taka para ,kt贸ra zjada艂a "zielenin臋" tylko w kolorze czerwonym tj. marchew, wi艣nie, czere艣nie ,jarz臋bin臋 i g艂贸g ,li艣cie warzywa i owoce o innym kolorze ignorowa艂a. Papugi te bardzo lubi膮 je艣膰 suchary, szczeg贸lnie je polecam podczas odchowu m艂odych.

Amandy g贸rskie s膮 bardzo odporne na niskie temperatury ,dlatego bez problemu przetrzymuj膮 nasz膮 zim臋 w pomieszczeniach nie ogrzewanych, a nawet w wolierach zewn臋trznych, pami臋ta膰 wtedy nale偶y o zapewnieniu ptakom schronu chroni膮cego przed wiatrem i deszczem.

聽 Na koniec pozostawi艂em najwa偶niejsze informacje dla ka偶dego hodowcy - rozmna偶anie. Wszystkie papugi lubi膮 sobie same wybra膰 partnera. Czasami wpuszczamy do woliery samca i samic臋 i ju偶 mamy par臋 l臋gow膮, ale najcz臋艣ciej musimy kilka razy wymienia膰 ptaki, nawet papu偶ka falista nie zawsze akceptuje pierwszego partnera. Dlatego polecam zakup kilku m艂odych ptak贸w, r贸wnie偶 z tego powodu, 偶e je偶eli doros艂e ptaki wykazuj膮 dymorfizm p艂ciowy to wszystkie m艂ode wygl膮daj膮 prawie identycznie jak ich matka. To podobie艅stwo jest tak du偶e, 偶e hodowca musi uwa偶a膰, aby nie odsprzeda膰 matki, zamiast m艂odych. Ja rozwi膮za艂em ten problem - nieuwagi - obr膮czkuj膮c wszystkie m艂ode, samice doros艂e mam bez obr膮czek. U doros艂ych ptak贸w dymorfizm p艂ciowy jest widoczny, samiec g艂ow臋 brzuch i wi臋ksz膮 cz臋艣膰 skrzyde艂 ma 偶贸艂te, a samica ciemno lub jasno oliwkowo zielone ( nie wiem, czy ta r贸偶nica w odcieniu ubarwienia samic jest wynikiem wyst臋powania dw贸ch odr臋bnych populacji w Australii, czy jest to zmiana mutacyjna powsta艂a w niewoli ), samiec spodni膮 stron臋 ogona ma czarn膮, a samica czarn膮 ze 艣rodkow膮 cz臋艣ci膮 r贸偶ow膮, podobn膮 do koloru podogonia u Ksi臋偶niczek Walii. Te r贸偶nice w ubarwieniu zaczynaj膮 si臋 zaznacza膰 w momencie pierwszego pierzenia tj. od ok. 6 miesi膮ca 偶ycia. Roczne ptaki ju偶 mo偶na rozr贸偶ni膰 bez wi臋kszego problemu. Nie nale偶y sugerowa膰 si臋 kolorem pi贸r w ogonie, gdy偶 to mo偶e by膰 oznaka myl膮ca. Samica podczas pierzenia mo偶e straci膰 pi贸ra z r贸偶owymi brzegami i mie膰 ca艂y ogon czarny, a m艂ody samiec uzyskuje ogon ca艂y czarny w wieku ok. 2 lat. R贸偶nice w odcieniu ubarwienia samic mog膮 nas zmyli膰. Nieuczciwy handlarz lub dyletant b臋dzie twierdzi艂, 偶e sprzedaje nam pewn膮 m艂od膮 par臋 - tak si臋 sta艂o w moim przypadku - dopiero po dw贸ch latach zorientowa艂em si臋, 偶e mam dwie samice o r贸偶nym odcieniu ubarwienia.

聽聽 Toki u papug g贸rskich przebiegaj膮 specyficznie, ca艂kowicie odmiennie ni偶 np. u rozell. Aktywna jest wy艂膮cznie samica. Samiec ca艂kowicie lekcewa偶y obecno艣膰 samicy, kt贸ra podchodzi do niego, charakterystycznie skrzeczy, przysiada do parzenia. Obserwuj膮c ich zaloty jeste艣my zdumieni sk膮d si臋 bior膮 zap艂odnione jaja w budce. Mnie si臋 uda艂o raz zaobserwowa膰 parzenie si臋 tych papug i to z du偶ej odleg艂o艣ci. Samiec zaczyna by膰 aktywny dopiero gdy samica wysiaduje jaja. Staje si臋 agresywniejszy, pilnuje budk臋 l臋gow膮 i karmi wysiaduj膮c膮 samic臋. M艂ode l臋gn膮 si臋 po ok. 22 dniach wysiadywania, jednocze艣nie kluje si臋 2-3 m艂ode, a kolejne co 2 dni. L臋g liczy przewa偶nie 3-5 m艂odych. Samica ogrzewa je przez 12-14 dni, w tym czasie samiec dalej j膮 karmi. Starsze m艂ode przebywaj膮ce w gnie藕dzie karmi膮 oboje rodzice z tym, 偶e samica znacznie cz臋艣ciej. M艂ode opuszczaj膮 gniazdo w wieku 39 dni ( przeci臋tnie ). Rodzice karmi膮 je jeszcze przez miesi膮c. Nie nale偶y si臋 spieszy膰 z oddzieleniem m艂odych od rodzic贸w, mog膮 z nimi przebywa膰, a偶 do nowego sezonu l臋gowego, rodzice nie przejawiaj膮 偶adnej agresji w stosunku do dorastaj膮cych dzieci.

聽聽 Papugi g贸rskie gniazduj膮 przewa偶nie raz w roku. Roczne ptaki mog膮 ju偶 rozpocz膮膰 l臋gi, ale jaja s膮 w tedy przewa偶nie nie zal臋偶one, a tak m艂oda samiczka mo偶e pa艣膰. Najlepiej do pierwszych l臋g贸w dopu艣ci膰 pary w kt贸rych samiec ma trzy, a samica co najmniej dwa lata.聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽

 Jerzy 膯wik

* u偶yto tutaj oryginalnej nazwy artyku艂u; wed艂ug nazewnictwa przyj臋tego przez Komisj臋 Faunistyczn膮 Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego : amanda g贸rska, to ksi臋偶niczka s艂oneczna
Artyku艂 zosta艂 opublikowany w nr 9/2000 (wrzesie艅) miesi臋cznika "Fauna&Flora".







O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze縪ne.