Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - KupiÄ™ - ZamieniÄ™ - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 11.XII.2024 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona główna
- ogłoszenia
- artykuły
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska giełda
- MSHKiPE
- różne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptaków


Hodowla Ptaków



KEA (NESTOR NOTABILIS)

Rozmiar: 8563 bajtów Niedawno ogl±da³am program o Nowej Zelandii i poniewa¿ jestem mi³o¶niczk± papug moj± szczególn± uwagê zwróci³a papuga Kea . Zaczê³am zastanawiaæ siê dlaczego nie ma jej w ¿adnej prywatnej hodowli znanych mi hodowców lub te¿ nigdy nie widzia³am og³oszenia ,¿e kto¶ j± kupi albo sprzeda. Po bardziej dog³êbnym zainteresowaniu siê, dowiedzia³am siê co nastêpuje .

Od 15 lat istnieje zakaz hodowania Kei w niewoli.

Kea jest najbardziej wytrzyma³ym gatunkiem papug. Zamieszkuje góry na po³udniu Nowej Zelandii , na wysoko¶ci 2000 m.n.p.m. W takich warunkach nawet siê rozmna¿a , bowiem têgi mróz i burze ¶nie¿ne nie stanowi± dla niej ¿adnych przeszkód ku temu. Gniazda przygotowuje w skalnych szczelinach lub na ziemi, kopi±c sobie norê , z d³ugim tunelem ,który prowadzi do gniazda .Samica znosi 2-5 jajek , z których po 25-30 dniach wykluwaj± siê m³ode poro¶niête w gêsty puch. Rodzice s± dla swojego potomstwa bardzo troskliwi ,karmi± je niemal bez przerwy . M³ode spêdzaj± w gnie¼dzie 6 tygodni, a po jego opuszczeniu 2 tygodnie przebywaj± w pobli¿u swojego "domu". Dopiero po up³ywie tego czasu zaczynaj± lataæ, ucz± pos³ugiwaæ siê w³asnym dziobem i opanowuj± swój chód , który przypomina podskakiwanie z nogi na nogê .

W naturalnym ¶rodowisku Kea ma wielu wrogów . Prawdziwym smakoszem jajek Kei s± gronostaje , natomiast szczury i dzikie koty wol± pisklêta .Dalszymi , nie mniej znacz±cymi konkurentami s± osy, kozy ,zaj±ce i lisy (zosta³y tam przywiezione przez cz³owieka), niestety walcz±ce o to samo po¿ywienie ,którego w górach nie jest za wiele . Jednak najwiêkszym wrogiem papug pozostaje cz³owiek. Tamtejszy rz±d wyp³aca³ nawet honoraria za trofea w postaci ich dziobów- 10 szylingów za jeden ,co dzi¶ odpowiada 65 dolarom australijskim . W oparciu o prowadzone zestawienia dokonanych wyp³at stwierdzono , i¿ w ci±gu ostatnich 100 lat zabito 150 000 tych papug . Zostaje pytanie : "A ile zosta³o zabitych bez honorarium"?

G³ównym powodem têpienia Nestorów ,by³o zabijanie przez papugi owiec, w górach. Najwiêkszymi tropicielami byli farmerzy , mimo i¿ ¿aden z nich nie widzia³ atakuj±cej papugi .

Rozmiar: 14639 bajtów Niestety cierpliwi obserwatorzy doczekali siê prawdziwego dowodu dopiero w nocy .Zaskakuj±ce i brutalne oblicze Kei wysz³o na jaw, kiedy silnymi uderzeniami dzioba , papuga powali³a owcê. Nie dla tego ,¿e jej owca przeszkadza³a , ale z powodu smakowitego t³uszczu pod skór± .W³a¶nie owczy ³ój utrzymuje ptaki d³ugo przy ¿yciu i w dobrej kondycji .

Po takim ataku owca siê wykrwawi³a i zdech³a a cz³owiek mia³ ju¿ powód do zabijania .Niezale¿nie od powy¿szego dodaæ nale¿y, ¿e papugi te maj± niesamowit± odporno¶æ na g³ód , kilka dni potrafi± prze¿yæ na ¶mieciach wyrzuconych przy jezdni albo do ¶mietnika .

Na szczê¶cie od 1970 roku s± one pod czê¶ciow± ochron± .

Cz³owieka Kea darzy niesamowit± ufno¶ci± i przyja¼ni± , chocia¿ nie wiadomo czym sobie na to zas³u¿y³ .Przylatuje do ludzi i rozpoczyna wykonywaæ swoje figle .Dla miejscowych s± to natrêtne ptaszyska , a poniewa¿ na stokach narciarskich jest du¿o turystów, z niesamowit± frajd± obserwuj± jak papugi z puszk± od coca-coli graj± w pi³kê ,ale tylko do momentu kiedy to ptaki zainteresuj± siê samochodem , rowerem czy garderob± .Jednak nie wiedz± ¿e siod³o od roweru , a w szczególno¶ci jego wype³nienie tak zwana pianka , po dotarciu do ¿o³±dka siê papuga zatruje . Niestety kea potrafi zniszczyæ prawie wszystko, ma w sobie tyle energii ,¿e ma³o kto uwierzy³by z jak± si³± i zapa³em , zniekszta³ci lub zepsuje zostawion± bez dozoru rzecz . Nie pomaga nawet wywo¿enie ptaków w góry , poniewa¿ zaraz przylatuj± nastêpne osobniki , które kontynuuj± rozpoczête dzie³o .Próba z³apania do rêki Kei od ty³u koñczy siê dla turysty czy zapaleñca tragicznie .Zostaje po prostu obryzgany, rzadkimi odchodami papugi . A Maj± do tego ca³kowite uprawnienie , poniewa¿ one by³y tam przed turystami .

Marketa Bielas

Fotografie pochodz± z stron:
- http://www.vic.com/new_zealand/walks/images/kea.html
- http://www.alpinerecreation.co.nz/florafauna.htm







O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze¿one.