Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - KupiÄ™ - ZamieniÄ™ - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 11.XII.2024 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona główna
- ogłoszenia
- artykuły
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska giełda
- MSHKiPE
- różne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptaków


Hodowla Ptaków


Wybrane fragmenty USTAWY zwi±zane z hodowl± i przetrzymywaniem ptaków.

USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
(Dz. U. Nr 92, poz. 880)

Art. 61.

1. Przewo¿enie przez granicê pañstwa ro¶lin i zwierz±t nale¿±cych do gatunków, podlegaj±cych ograniczeniom na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej, a tak¿e ich rozpoznawalnych czê¶ci i produktów pochodnych, wymaga uzyskania zezwolenia ministra w³a¶ciwego do spraw ¶rodowiska, z zastrze¿eniem ust. 2.

2. Wywóz ¿ywych ro¶lin nale¿±cych do gatunków, o których mowa w ust. 1, pochodz±cych z uprawy jest dozwolony na podstawie ¶wiadectw fitosanitarnych.

3. Do wniosku o wydanie zezwolenia na import ¿ywych zwierz±t lub jaj gatunków, o których mowa w ust. 1, do³±cza siê opiniê lub orzeczenie lekarsko-weterynaryjne powiatowego lekarza weterynarii stwierdzaj±ce spe³nienie przez importera warunków przetrzymywania tych gatunków, odpowiadaj±cych ich potrzebom biologicznym.

4. Do wniosku o wydanie zezwolenia na eksport gatunków, o których mowa w ust. 1, do³±cza siê:

1) zezwolenie na pozyskiwanie ze ¶rodowiska gatunków wymienionych we wniosku albo

2) wypis z dokumentacji hodowlanej lub orzeczenie lekarsko-weterynaryjne powiatowego lekarza weterynarii potwierdzaj±ce urodzenie w hodowli okazów i ich rodziców - w przypadku zwierz±t, albo

3) o¶wiadczenie wnioskodawcy o pochodzeniu ro¶lin z uprawy.

5. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, jest wydawane na wniosek, po zasiêgniêciu opinii Pañstwowej Rady Ochrony Przyrody, w przypadkach okre¶lonych przepisami prawa Unii Europejskiej.

6. Opiniê, o której mowa w ust. 5, Pañstwowa Rada Ochrony Przyrody wyra¿a w ci±gu 14 dni od dnia wyst±pienia o opiniê.

7. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska mo¿e odmówiæ wydania zezwolenia, je¿eli importer, eksporter lub reeksporter, podany we wniosku o wydanie zezwolenia, by³ skazany prawomocnym wyrokiem s±du za przestêpstwo maj±ce zwi±zek z przewo¿eniem przez granicê pañstwa ro¶lin lub zwierz±t gatunków, o których mowa w ust. 1, w okresie 3 lat od dnia uprawomocnienia siê wyroku.

8. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska cofa zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, je¿eli:

1) po wydaniu zezwolenia zostan± ujawnione okoliczno¶ci, o których mowa w ust. 7, uzasadniaj±ce odmowê wydania zezwolenia;

2) zezwolenie zosta³o u¿yte niezgodnie z warunkami w nim zawartymi.


Art. 62.

1. Koszty transportu oraz utrzymywania ro¶lin lub zwierz±t, o których mowa w art. 61 ust. 1, przewo¿onych przez granicê pañstwa bez zezwolenia i zatrzymanych przez organy celne, ponosi Skarb Pañstwa, a ich rozliczenia dokonuje wojewoda w³a¶ciwy ze wzglêdu na po³o¿enie podmiotu, któremu zosta³y przekazane zatrzymane ro¶liny lub zwierzêta.

2. Zatrzymane ¿ywe ro¶liny lub zwierzêta mog± byæ przekazywane do ogrodów botanicznych, ogrodów zoologicznych lub o¶rodków rehabilitacji zwierz±t.

3. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska w porozumieniu z ministrem w³a¶ciwym do spraw finansów publicznych okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, sposób postêpowania z ¿ywymi ro¶linami lub zwierzêtami, o których mowa w ust. 1, oraz rozliczania kosztów, o których mowa w ust. 1, kieruj±c siê potrzeb± zapewnienia w³a¶ciwych warunków przetrzymania ro¶lin i zwierz±t.


Art. 64.

1. Posiadacz zwierz±t, o których mowa w art. 61 ust. 1, zaliczonych do p³azów, gadów, ptaków lub ssaków, a tak¿e prowadz±cy ich hodowlê, jest obowi±zany do pisemnego zg³oszenia ich do rejestru.

2. Obowi±zek zg³oszenia do rejestru, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy:

1) ogrodów zoologicznych;

2) podmiotów prowadz±cych dzia³alno¶æ gospodarcz± w zakresie handlu zwierzêtami, o których mowa w art. 61 ust. 1;

3) czasowego przetrzymywania zwierz±t w celu leczenia i rehabilitacji.

3. Rejestr, o którym mowa w ust. 1, prowadzi starosta w³a¶ciwy ze wzglêdu na miejsce przetrzymywania zwierz±t lub prowadzenia ich hodowli.

4. Rejestr, o którym mowa w ust. 1, powinien zawieraæ nastêpuj±ce dane:

1) datê:

a) dokonania wpisu,

b) dokonania zmiany danych wpisanych do rejestru,

c) wykre¶lenia z rejestru;

2) imiê, nazwisko i adres albo nazwê i siedzibê posiadacza lub prowadz±cego hodowlê;

3) adres miejsca przetrzymywania zwierz±t lub prowadzenia hodowli;

4) liczbê zwierz±t posiadanych lub hodowanych;

5) nazwê gatunku w jêzyku ³aciñskim i polskim, je¿eli polska nazwa istnieje;

6) datê, miejsce urodzenia lub wyklucia zwierzêcia;

7) datê wej¶cia w posiadanie zwierzêcia oraz ¼ród³o jego pochodzenia;

8) p³eæ zwierzêcia, je¿eli jest mo¿liwa do ustalenia;

9) opis trwa³ego oznakowania zwierzêcia, je¿eli jest oznakowane;

10) cel przetrzymywania lub prowadzenia hodowli zwierzêcia;

11) numer i datê wydania:

a) zezwolenia na import zwierzêcia do kraju albo

b) zezwolenia na schwytanie zwierzêcia w ¶rodowisku, albo

c) dokumentu wydanego przez powiatowego lekarza weterynarii, potwierdzaj±cego urodzenie zwierzêcia w hodowli, albo

d) innego dokumentu stwierdzaj±cego legalno¶æ pochodzenia zwierzêcia.

5. Obowi±zek zg³oszenia do rejestru lub wykre¶lenia z rejestru powstaje z dniem nabycia lub zbycia, wwozu do kraju lub wywozu za granicê pañstwa, wej¶cia w posiadanie zwierzêcia, jego utraty lub ¶mierci. Wniosek o dokonanie wpisu lub wykre¶lenia z rejestru powinien byæ z³o¿ony w³a¶ciwemu staro¶cie w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowi±zku.

6. Do wniosku o dokonanie wpisu do rejestru za³±cza siê kopiê dokumentu, o którym mowa w ust. 4 pkt 11.

7. W razie zmiany danych, o których mowa w ust. 4 pkt 2-11, przepis ust. 5 stosuje siê odpowiednio.

8. Wpisanie do rejestru starosta potwierdza wydaniem za¶wiadczenia.

9. Podmioty, o których mowa w ust. 2 pkt 2, s± obowi±zane do posiadania i przekazania wraz ze sprzedawanym zwierzêciem orygina³u lub kopii dokumentu, o którym mowa w ust. 4 pkt 11. Kopia ta powinna byæ, przez podmiot sprzedaj±cy zwierzê, zaopatrzona w numer nadawany wed³ug numeracji ci±g³ej, datê wystawienia, pieczêæ i podpis osoby sprzedaj±cej, informacjê o liczbie zwierz±t, dla których zosta³a wystawiona, a je¿eli kopiowany dokument dotyczy wiêcej ni¿ jednego gatunku, tak¿e o ich przynale¿no¶ci gatunkowej.

10. Koszty zwi±zane ze znakowaniem, zgodnym z przepisami prawa Unii Europejskiej, zwierz±t, o których mowa w ust. 1, pokrywa posiadacz zwierzêcia lub prowadz±cy hodowlê.

Rozdzia³ 11

Przepisy karne

Art. 127.

Kto umy¶lnie:

3) nie zg³asza do rejestru, o którym mowa w art. 64 ust. 1, posiadanych lub hodowanych zwierz±t

- podlega karze aresztu albo grzywny.


Art. 128.

Kto:

1) bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom albo bez ¶wiadectwa fitosanitarnego przewozi przez granicê pañstwa ro¶liny lub zwierzêta, o których mowa w art. 61 ust. 1, a tak¿e ich rozpoznawalne czê¶ci i produkty pochodne,

2) narusza przepisy prawa Unii Europejskiej dotycz±ce ochrony gatunków dziko ¿yj±cych zwierz±t i ro¶lin w zakresie regulacji obrotu nimi poprzez:

a) nieprzedk³adanie zg³oszenia importowego,

b) u¿ywanie okazów okre¶lonych gatunków w innym celu ni¿ wskazany w zezwoleniu importowym,

c) korzystanie w sposób nieuprawniony ze zwolnieñ od nakazów przy dokonywaniu obrotu sztucznie rozmno¿onymi ro¶linami,

d) oferowanie zbycia lub nabycia, nabywanie lub pozyskiwanie, u¿ywanie lub wystawianie publicznie w celach zarobkowych, zbywanie, przetrzymywanie lub przewo¿enie w celu zbycia okazów okre¶lonych gatunków ro¶lin lub zwierz±t,

e) u¿ywanie zezwolenia albo ¶wiadectwa dla okazu innego ni¿ ten, dla którego by³o ono wydane,

f) sk³adanie wniosku o wydanie zezwolenia importowego, eksportowego, reeksportowego, lub ¶wiadectwa bez poinformowania o wcze¶niejszym odrzuceniu wniosku

- podlega karze pozbawienia wolno¶ci od 3 miesiêcy do lat 5.


Art. 129.

W razie ukarania za wykroczenie okre¶lone w art. 127 lub skazania za przestêpstwo okre¶lone w art. 128, s±d mo¿e orzec:

1) przepadek przedmiotów s³u¿±cych do pope³nienia wykroczenia lub przestêpstwa oraz przedmiotów, ro¶lin, zwierz±t lub grzybów pochodz±cych z wykroczenia lub przestêpstwa, chocia¿by nie stanowi³y w³asno¶ci sprawcy;

2) obowi±zek przywrócenia stanu poprzedniego, a je¶li obowi±zek taki nie by³by wykonalny - nawi±zkê do wysoko¶ci 10.000 z³otych na rzecz organizacji spo³ecznej dzia³aj±cej w zakresie ochrony przyrody lub w³a¶ciwego, ze wzglêdu na miejsce pope³nienia wykroczenia lub przestêpstwa, wojewódzkiego funduszu ochrony ¶rodowiska i gospodarki wodnej.


Art. 130.

1. S±d dorêcza odpis wydanego prawomocnego orzeczenia o przepadku ro¶lin, zwierz±t lub grzybów, ich rozpoznawalnych czê¶ci oraz produktów pochodnych wojewodzie w³a¶ciwemu ze wzglêdu na miejsce pope³nienia wykroczenia lub przestêpstwa.
2. Ro¶liny, zwierzêta lub grzyby, ich rozpoznawalne czê¶ci oraz produkty pochodne, o których mowa w ust. 1, podlegaj± przekazaniu podmiotom uprawnionym do ich utrzymywania, wyznaczanym przez:
1) wojewodê - w stosunku do gatunków rodzimych;

2) ministra w³a¶ciwego do spraw ¶rodowiska - w stosunku do gatunków obcych lub objêtych ochron± na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej.

3. Organy, o których mowa w ust. 2, mog± zarz±dziæ, na koszt skazanego, odes³anie ro¶lin lub zwierz±t oraz produktów pochodnych, wobec których orzeczono przepadek, do pañstwa z którego dokonano ich eksportu.


Art. 140.

W ustawie z dnia 9 wrze¶nia 2000 r. o op³acie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960, z pó¼n. zm.) w za³±czniku Szczegó³owy wykaz przedmiotów op³aty skarbowej, stawki oraz zwolnienia:

1) w czê¶ci II Czynno¶ci urzêdowe po ust. 14 dodaje siê ust. 14a w brzmieniu:

"14a. Od dokonania wpisu do rejestru zwierz±t - 20 z³.";

Art. 141.

W ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony ¶rodowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627, z pó¼n. zm.) wprowadza siê nastêpuj±ce zmiany:

1) w art. 19 w ust. 2 pkt 24 otrzymuje brzmienie:

"24) z zakresu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880):

a) zezwolenia na prowadzenie ogrodu botanicznego, ogrodu zoologicznego lub o¶rodka rehabilitacji zwierz±t,

b) wnioski o wydanie zezwolenia oraz zezwolenia na pozyskiwanie ro¶lin i zwierz±t gatunków objêtych ochron± czê¶ciow±,

c) wnioski o wydanie zezwolenia oraz zezwolenia na zbiór ro¶lin i grzybów chronionych, chwytanie, od³awianie lub zabijanie zwierz±t chronionych oraz wnioski o wydanie zezwolenia i zezwolenia na inne czynno¶ci podlegaj±ce zakazom lub ograniczeniom w stosunku do gatunków objêtych ochron±,

d) zezwolenia na przewo¿enie przez granicê pañstwa ro¶lin i zwierz±t nale¿±cych do gatunków podlegaj±cych ograniczeniom na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej, a tak¿e ich rozpoznawalnych czê¶ci i produktów pochodnych,

Art. 149.

Zwierzêta, o których mowa w art. 61 ust. 1, na które nie ma dokumentu stwierdzaj±cego legalno¶æ pochodzenia lub zezwolenia ministra w³a¶ciwego do spraw ¶rodowiska, podlegaj± rejestracji, zgodnie z art. 64 ust. 1, w okresie 6 miesiêcy od dnia wej¶cia w ¿ycie ustawy.

Art. 161.

Traci moc ustawa z dnia 16 pa¼dziernika 1991 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2001 r. Nr 99, poz. 1079, Nr 100, poz. 1085, Nr 110, poz. 1189 i Nr 145, poz. 1623, z 2002 r. Nr 130, poz. 1112 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568 i Nr 203, poz. 1966).


Art. 162.

Ustawa wchodzi w ¿ycie z dniem 1 maja 2004 r., z wyj±tkiem art. 39 i 134 pkt 2, które wchodz± w ¿ycie z dniem 1 stycznia 2005 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Kwa¶niewski








O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze¿one.