Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - KupiÄ™ - ZamieniÄ™ - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sob. 23.IX.2023 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona główna
- ogłoszenia
- artykuły
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska giełda
- MSHKiPE
- różne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptaków


Hodowla Ptaków


Komunikat Rzecznika Prasowego Ministerstwa Ochrony ¦rodowiska.

W zwi±zku z nieustannie powtarzaj±cymi siê od dziennikarzy pro¶bami, o w³a¶ciw± interpretacjê obowi±zku rejestracji gatunków, pro¶bami inspirowanymi nierzetelnymi, miejscami k³amliwymi wrêcz informacjami, podanymi w TV Polsat i dzienniku "Super Express", dotycz±cymi realizacji przez Polskê Konwencji Waszyngtoñskiej, Ministerstwo ¦rodowiska informuje, ¿e obowi±zek rejestracji wynika z ustawy o ochronie przyrody - art. 27e. Rejestracji nie podlegaj± wszystkie gatunki, lecz tylko wymienione w za³±cznikach do Konwencji Waszyngtoñskiej. 

Lista tych gatunków zosta³a opublikowana w rozporz±dzeniu Ministra ¦rodowiska z dnia 27 lutego 2002r. w sprawie zezwoleñ na przewo¿enie przez granicê pañstwa okre¶lonych ro¶lin i zwierz±t. Jest to powtórzenie obowi±zuj±cej listy gatunków wymienionych w za³±cznikach do Konwencji Waszyngtoñskiej. Minister ¦rodowiska nie ma uprawnieñ do dowolnej zmiany listy tych gatunków. Innych rozwi±zañ prawnych w zakresie rejestracji gatunków objêtych przepisami Konwencji Waszyngtoñskiej (CITES) Minister ¦rodowiska nie by³ zobowi±zany wydaæ i nie wyda³.

Ustawa mówi, i¿ od dnia, w którym wejdzie w ¿ycie rozporz±dzenie, o którym mowa powy¿ej, ka¿dy w³a¶ciciel zobowi±zany jest zg³osiæ ich posiadanie w ci±gu 18 miesiêcy. Rozporz±dzenie wesz³o w ¿ycie 1 maja 2002 roku, co oznacza, i¿ obowi±zek rejestracji up³ywa 2 listopada 2003 roku. Ka¿de nowe wwiezienie przez granicê pañstwa okazu gatunku gin±cego b±d¼ zagro¿onego, objêtego przepisami Konwencji, wymaga specjalnej zgody ministra ¶rodowiska (tzw. CITES) oraz konieczno¶ci zg³oszenia posiadania w starostwie w ci±gu 14 dni. ¦mieræ zwierzêcia lub obumarcie ro¶liny nale¿y równie¿ zg³osiæ w starostwie w ci±gu 14 dni - w celu wyrejestrowania. 

Konwencja Waszyngtoñska podaje wykaz wszystkich gatunków gin±cych i zagro¿onych wyginiêciem, a nie tylko egzotycznych - jak b³êdnie podano. Na li¶cie tej znajduje siê np. ry¶ i wilk, a wiêc nasze rodzime gatunki. Nie dotyczy to równie¿ sztucznie rozmna¿anych okazów odmian uprawnych (tzw.kultywarów), w tym pochodz±cego z hodowli, cytowanego jako przyk³ad fio³ka alpejskiego (Cyclamen persicum).* 

Konieczno¶æ rejestracji wynika przede wszystkim z konieczno¶ci przestrzegania prawa miêdzynarodowego, umo¿liwienia kontroli przestrzegania ochrony gatunków objêtych tych prawem. Kolejnym aspektem jest fakt, i¿ bezprawnie wwo¿one, które uciekaj±, b±d¼ s± wypuszczane na wolno¶æ zwierzêta z prywatnych hodowli stanowi± ¶miertelne zagro¿enie dla rodzimej przyrody. Przyk³ady jenota czy norki amerykañskiej, które dziesi±tkuj± drobne zwierzêta i ptactwo w biotopach wodno-b³otnych, lub piranii, od³awianych w polskich jeziorach, s± tego najdobitniejszym dowodem.

Materia³y w Polsacie i Super Expressie pominê³y równie¿ fakt, i¿ przemyt oraz nielegalny handel gatunkami gin±cymi i zagro¿onymi nale¿y do najbardziej op³acalnych ga³êzi przestêpczo¶ci na ¶wiecie - obok handlu broni±, narkotykami i prostytucj±. Wymóg rozeznania siê, czy nabywany okaz objêty jest obowi±zkiem rejestracji ci±¿y na kupuj±cym, podobnie jak w przypadku jakiegokolwiek innego zakupu (auta, bi¿uterii, domu), to przysz³y w³a¶ciciel musi sprawdziæ prawo w³asno¶ci i legalno¶ci zakupu, czego zaniechanie grozi nabyciem rzeczy nielegalnej, a zatem i gro¼by oskar¿enia o paserstwo.

Konwencja Waszyngtoñska faktycznie wymienia wiele setek gatunków gin±cych i zagro¿onych wyginiêciem, taka jest bowiem smutna prawda o ¶rodowisku niszczonym przez cz³owieka w skali ca³ego globu. W naukach przyrodniczych naturaln± praktyk± jest u¿ywanie nazw rodzimych gatunków ³±cznie z nazwami ³aciñskimi. £acina traktowana jest w tym przypadku jako fachowy jêzyk miêdzynarodowy, podobnie jak w medycynie. Tym bardziej, ¿e Konwencja Waszyngtoñska obowi±zuje w 160 pañstwach. Nie ma takiej praktyki, ¿eby t³umaczyæ takie dokumenty na te wszystkie jêzyki. Jest te¿ oczywiste, dla wszystkich maj±cych pojêcie o naukach przyrodniczych, ¿e ¿aden urzêdnik na ¶wiecie nie zna na pamiêæ pe³nego, kilkusetstronicowego wykazu gatunków wymienionych w Konwencji Waszyngtoñskiej, nie ma bowiem takiej potrzeby ani praktyki. 

W tej sytuacji ca³o¶æ regulacji w zakresie obowi±zku zg³aszania ro¶lin i zwierz±t do rejestracji zawiera ustawa z dnia 16 pa¼dziernika 1991r. o ochronie przyrody, w zapisie jej nowelizacji z dnia 7 grudnia 2000r. Oznacza to, ¿e nie Minister ¦rodowiska okre¶li³ zakres prowadzenia rejestru, lecz Parlament w powy¿szej ustawie. Ministerstwo ¦rodowiska w projekcie nowej ustawy o ochronie przyrody przewidzia³o zmianê dotycz±c± gatunków, które nale¿y zg³aszaæ do rejestru. Obecnie wszystkie gatunki wymienione w Konwencji Waszyngtoñskiej podlegaj± rejestracji, a wed³ug projektu ustawy bêdzie to dotyczy³o tylko ssaków, ptaków, gadów i p³azów.
 



* Bez s³owa komentarza wyja¶niê , ¿e tak± interpretacjê dziennikarz Polsatu zarejestrowa³ w formie wypowiedzi rzeczoznawcy z Ministerstwa ¦rodowiska, która zosta³a pociêta i zmanipulowana, widocznie jako za ma³o sensacyjna jak na potrzeby tej stacji.
 

Piotr Pukos

Rzecznik Prasowy
Ministra ¦rodowiska
Komunikat prasowy pochodzi z strony www.mos.gov.pl.








O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze¿one.