Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - KupiÄ™ - ZamieniÄ™ - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 15.I.2025 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona główna
- ogłoszenia
- artykuły
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska giełda
- MSHKiPE
- różne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptaków


Hodowla Ptaków


PRAWO UNII EUROPEJSKIEJ A POLSKA USTAWA O OCHRONIE PRZYRODY

Kilka lat temu napisa³em artyku³ do niestety niewydawanej ju¿ Woliery, w którym omówi³em przepisy wspólnotowe i polskie w zakresie interesuj±cym amatorów-hodowców ptaków egzotycznych. W latach pó¼niejszych prawie identyczne omówienie tematu opublikowa³em na ³amach Nowej Exoty oraz zbli¿one, na ³amach czasopisma „Go³êbie” wydawanego przez PZHGR i DI. Aktualnie postanowi³em upubliczniæ moje przemy¶lenia równie¿ w „sieci”, najpopularniejszym ¶rodowisku wymiany my¶li XXI wieku.


PRAWO UNII EUROPEJSKIEJ

Polska przystêpuj±c do Wspólnoty Europejskiej (Unia Europejska powsta³a pó¼niej bo 1 grudnia 2009 roku, a Polska sta³a siê cz³onkiem UE po podpisaniu „Traktatu lizboñskiego” przez prezydenta Lecha Kaczyñskiego) zobowi±za³a siê do przestrzegania praw obowi±zuj±cych pañstwa cz³onkowskie, a „Traktat akcesyjny” bêd±cy podstaw± przyst±pienia Polski do WE i podpisany 16 kwietnia 2003 roku w Atenach, stanowi o nadrzêdno¶ci prawa wspólnotowego w stosunku do prawa krajowego. Z tego to powodu, nale¿y w miarê dok³adnie znaæ przepisy unijne, a dodatkowym bod¼cem mo¿e byæ zapis artyku³u 128 Ustawy o ochronie przyrody: , „Kto: narusza przepisy prawa Unii Europejskiej [...] podlega karze pozbawienia wolno¶ci od 3 miesiêcy do 5 lat”! .

G³ównym dokumentem Unii Europejskiej w omawianym temacie jest , „Rozporz±dzenie Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi”. . Rozporz±dzenie to zajmuje siê przede wszystkim obrotem handlowym miêdzy Uni± Europejsk± a reszt± ¶wiata. Jednak czê¶æ przepisów odnosi siê bezpo¶rednio lub po¶rednio do handlu ro¶linami i zwierzêtami na terenie UE, do której, jak wiemy przynale¿y równie¿ nasze pañstwo. Ju¿ preambu³a do Rozporz±dzenia, w którym Komisja podaje „przyczyny” jego wprowadzenia, daje wiele do my¶lenia. W punkcie (3) jest zapis, który informuje, ¿e , ka¿de pañstwo cz³onkowskie mo¿e wprowadziæ surowsze przepisy, jednak musz± one byæ zgodne z Traktatem. . Czyli, je¶li dany gatunek spe³nia kryteria dopuszczaj±ce go do obrotu w jednym z pañstw cz³onkowskich, tym samym jest dopuszczony do obrotu handlowego w Polsce, oczywi¶cie je¶li spe³nia równocze¶nie wymagania Rozporz±dzenia. Wydaje siê, ¿e inne rozumienie tego przepisu jest naginaniem prawa unijnego lub jego nieznajomo¶ci±. Niestety, czê¶æ przepisów prawa polskiego jest chyba niezgodna z przepisami prawa Unii Europejskiej. Niektóre zapisy Rozporz±dzenia s± równie¿ ca³kowicie ignorowane przez nasze pañstwo. Przyk³adem mo¿e byæ zapis w (14) punkcie preambu³y, który zobowi±zuje w³adze, do zaznajomienia obywateli z przepisami Rozporz±dzenia, szczególnie podczas przekraczania granicy, co ma zachêciæ do przestrzegania przepisów. Nasz Ustawodawca, zamiast „u¶wiadamiaæ” Polaków, woli straszyæ kar± wiêzienia, mimo, i¿ w punkcie (17) preambu³y czytamy: „wa¿nym jest aby Pañstwa Cz³onkowskie nak³ada³y sankcje za naruszenia w sposób, który jest zarówno wystarczaj±cy jak i stosowny do charakteru i ciê¿aru danego naruszenia”. Niestety u nas tylko wiêzienie od 3 miesiêcy do 5 lat!!!

W zwi±zku z tym, ¿e Rozporz±dzenie Rady (WE) nr 338/97 jest g³ównym aktem prawnym w interesuj±cym nas temacie, to pozwolê sobie krótko scharakteryzowaæ poszczególne artyku³y tego Rozporz±dzenia. Pozwoli to na szybsze odszukanie potrzebnych „paragrafów”, szczególnie podczas ewentualnych problemów z prokuratur± czy rozmowami z urzêdnikami Ministerstwa ¦rodowiska, tym bardziej, ¿e zapisy Rozporz±dzenia s± do¶æ „zawi³e”.

Artyku³ 1 stwierdza, ¿e celem Rozporz±dzenia nie jest zakaz handlu, a tylko jego regulacja i odnosi siê g³ównie do zwierz±t i ro¶lin dziko ¿yj±cych celem ich zachowania. Co prawda, nie u¿yto sformu³owania „zachowania w ¶rodowisku naturalnym”, ale czytaj±c inne artyku³y mo¿na wywnioskowaæ, ¿e Rozporz±dzenie swoimi zapisami stara siê ograniczaæ pozyskiwanie organizmów z naturalnego ¶rodowiska. Jednym ze sposobów ochrony jest hodowla, czyli rozmna¿anie w warunkach sztucznych. Komisja WE w omawianym Rozporz±dzeniu to uwypukli³a i diametralnie ostrzej traktuje organizmy pochodz±ce z od³owu ni¿ te same z hodowli.

Artyku³ 2 podaje definicje pojêæ u¿ywanych w Rozporz±dzeniu.

Artyku³ 3 wprowadza podzia³ na „aneksy” czyli jest szczególnie wa¿ny dla hodowców zwierz±t i ro¶lin „nieudomowionych”. „Aneksy” dziel± wszystkie ro¶liny i zwierzêta, zamieszczone w nich, na 4 grupy w zale¿no¶ci od stopnia zagro¿enia wyginiêciem. Tu znów znajdziemy zapis odwo³uj±cy siê przede wszystkim, do ochrony organizmów pochodz±cych z od³owu. W ustêpie 4, informuj±cym jakie organizmy przynale¿± do aneksu D, czytamy: „gatunki nie zaszeregowane w aneksach A do C, które s± importowane do Wspólnoty w takich ilo¶ciach, ¿e uzasadniaj± nadzorowanie”. Aktualny wykaz organizmów zaszeregowanych do poszczególnych aneksów znajdziemy w Rozporz±dzeniu Komisji (WE) nr 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r.

Artyku³ 4 zawiera wymogi, jakie musz± spe³niæ importerzy wprowadzaj±cy na teren UE organizmy wymienione w aneksach A – D.

Artyku³ 5 zawiera wymogi prawne jakie trzeba spe³niæ przy wywozie grzybów, ro¶lin i zwierz±t z aneksów A - C z terenu UE.

Artyku³ 6 dotyczy postêpowania w przypadku odrzucenia wniosków importowo-eksportowych.

Artyku³ 7 - wa¿ny dla hodowców, stanowi, ¿e organizmy z aneksu A wyhodowane w niewoli, traktuje siê jak organizmy z aneksu B
Rozporz±dzenia.

Artyku³ 8 dotyczy „dzia³añ gospodarczych” w stosunku do organizmów wymienionych w za³±cznikach do Rozporz±dzenia. Ustêp1 ca³kowicie zakazuje obrotu handlowego, wystawiania w celach zarobkowych i przetrzymywania w celach handlowych organizmów z aneksu A. Pamiêtajmy jednak, ¿e okazy urodzone w niewoli traktuje siê jak te z aneksu B. Wiêc te restrykcje ich nie dotycz±. Zgodnie z zapisami Rozporz±dzenia, mo¿na równie¿ handlowaæ organizmami z aneksu A pozyskanymi ze ¶rodowiska naturalnego, maj±c zezwolenie Ministerstwa ¦rodowiska lub zezwolenie organu administracyjnego innego pañstwa cz³onkowskiego. Ustêp 8 odnosi siê do organizmów z aneksu B i mówi, ¿e zakazy z ustêpu 1 (czyli handlu) dotycz± równie¿ organizmów pozyskanych bez zezwolenia ze ¶rodowiska naturalnego na terenie Wspólnoty lub sprowadzonych nielegalnie na jej teren. Czyli wyci±gaj±c wnioski, posiadanie zamkniêtej obr±czki rodowej z sygnum pañstwa cz³onkowskiego, automatycznie powinno dowodziæ spe³nienia wymogów Rozporz±dzenia, co zreszt± po¶rednio potwierdza Rozporz±dzenie Komisji (WE) nr 865/2006.

Artyku³ 9 zajmuje siê przemieszczaniem, czyli zmian± miejsca przetrzymywania organizmów z aneksów A i B. ¯ywe organizmy wymienione w aneksie A, mog± byæ przemieszczane tylko za zgod± organu administracyjnego pañstwa cz³onkowskiego jakim w Polsce jest Ministerstwo ¦rodowiska. Jedynym odstêpstwem jest przewo¿enie zwierzêcia do weterynarza. Zwierzêta z aneksu B zgodnie z ustêpem 4, mog± byæ przemieszczane do innego miejsca lub w³a¶ciciela, gdy: „przewidywany odbiorca jest dostatecznie poinformowany o pomieszczeniu, wyposa¿eniu i postêpowaniach wymaganych dla zapewnienia, ¿e okaz ten bêdzie otoczony nale¿yt± opiek±”. (Pamiêtajmy ca³y czas o artykule 7 Rozporz±dzenia, czyli o tym, ¿e okazy z aneksu A urodzone w niewoli traktuje siê jak te z aneksu B ).

Artyku³ 10 stanowi, ¿e organy administracyjne pañstw cz³onkowskich powinny wydawaæ „¶wiadectwo pochodzenia okazu” którego wzór jest aneksie nr V Rozporz±dzenia Komisji (WE) nr 865/2006 z 4 maja 2006. W Polsce dokument ten, zwany potocznie „eurocitesem”, wydaje Ministerstwo ¦rodowiska.

Artyku³ 11 zawiera bardzo wa¿ny zapis, który informuje, ¿e je¶li nawet jakie¶ pañstwo Wspólnoty wprowadzi surowsze przepisy ni¿ zawarte w Rozporz±dzeniu, to jednak zobowi±zane jest akceptowaæ zezwolenia i ¶wiadectwa wydane przez inne Pañstwa Cz³onkowskie, które jednak musz± byæ zgodne z Rozporz±dzeniem. Dlatego „polskie ¶wiadectwo urodzenia” nie powoduje legalizacji ptaków z aneksu A, gdy¿ nie spe³nia wymogów Rozporz±dzenia, natomiast ustawy z innych pañstw Wspólnoty, uznaj±ce wszystkie lub czê¶æ ptaków z aneksu B za wyklute w niewoli z uwagi na wieloletni brak importów z od³owu, w pe³ni spe³niaj± wymogi Rozporz±dzenia. Nasze polskie prawo identycznie traktuje popularne i masowo hodowane od wielu pokoleñ ptaki, jak i wielkie „rzadko¶ci” bêd±ce przedmiotem nielegalnego importu. Oczywi¶cie ³atwiej wykryæ „nielegalnego” posiadacza ry¿owca za 20 z³, ni¿ profesjonalnego przemytnika kakadu. Tym bardziej, ¿e posiadacz „ry¿owca” najczê¶ciej nie zna prawa UE i prawdopodobnie dobrowolnie podda siê karze, mimo ¿e nie naruszy³ w ¿aden sposób Rozporz±dzenia, a profesjonalista zatrudni prawnika.

Artyku³ 12 zajmuje siê „miejscami wprowadzania i importu”, artyku³ 13 „organami administracyjnymi i naukowymi”, a artyku³ 14 „nadzorem nad stosowaniem siê oraz ¶ledzeniem naruszeñ”.

W artykule 15 opisuj±cym „udzielanie informacji” powtórzono zalecenia zawarte w preambule nakazuj±ce organom pañstw cz³onkowskich dok³adne poinformowanie obywateli o przepisach i wymogach Rozporz±dzenia. Jak jest w Polsce, to chyba nie ma potrzeby pisaæ!

Artyku³ 16 zajmuje siê sankcjami za naruszenie postanowieñ Rozporz±dzenia. Wymieniono g³ównie naruszenia zwi±zane z nielegalnym importem lub eksportem, fa³szowaniem dokumentów, sk³adaniem fa³szywych deklaracji i informacji, z³ymi warunkami transportu, okrutnym traktowaniem, u¿ywaniem okazów z za³±cznika A niezgodnie z zezwoleniem importowym, nabycie lub sprzeda¿ zwierz±t z naruszeniem art. 8. Powtórzono równie¿ sformu³owanie zawarte we „wstêpie”, i¿ „¶rodki bêd± stosowne do charakteru i ciê¿aru danego naruszenia”.

Artyku³y od 17 do 22 zajmuj± siê powo³aniem organów doradczych i przepisami porz±dkowymi i koñcowymi.

Omawiane powy¿ej Rozporz±dzenie Rady (WE) nr 338/97 by³o wielokrotnie nowelizowane. Nowelizacje dotycz± g³ównie zmian w aneksach A – D grupuj±cych organizmy podlegaj±ce dzia³aniu Rozporz±dzenia. Aktualne aneksy A – D znajduj± siê w „Rozporz±dzeniu Komisji (UE) nr 1320/2014 z dnia 1 grudnia 2014 r. zmieniaj±ce rozporz±dzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi”.

Do Rozporz±dzenie Rady (WE) nr 338/97 uchwalano równie¿ rozporz±dzenia wykonawcze. Warto tu wspomnieæ o Rozporz±dzeniu Komisji (WE) nr 865/2006 z dnia 4 maja 2006 r ustanawiaj±ce przepisy wykonawcze do rozporz±dzenia Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi. Rozporz±dzenie to artyku³ami 61 i 62 znosi obowi±zek posiadania „¶wiadectw pochodzenia okazu” dla oznakowanych obr±czkami zamkniêtymi przedstawicieli gatunków z aneksu A Rozporz±dzenia Rady (WE) nr 338/97 wymienionych w za³±czniku X Rozporz±dzeniu Komisji (WE) nr 865/2006.

Gatunkami ptaków wymienionymi w za³±czniku X, s±:

1. Anas laysanensis – Krzy¿ówka bia³ooka
2. Anas querquedula – Cyranka
3. Aythya nyroca – Pogorza³ka
4. Branta rufivollis – Bernikla rdzawoszyja
5. Branta sandvicensis – Nene
6. Oxyura leucocephala – Sterniczka
7. Catreus wallichi – Ba¿ant himalajski
8. Colinus virginianus ridgwayi – Przepiór wirginijski czarnomaskowy (sonorski)
9. Crossoptilon crossoptilon – Uszak bia³y
10. Crossoptilon mantchuricum – Uszak brunatny
11. Lophophurus impejanus – Ol¶niak himalajski
12. Lophura edwardsi – Ki¶ciec annamski
13. Lophura swinhoii – Ki¶ciec tajwañski
14. Polyplectron emphanum – Wieloszpon l¶ni±cy
15. Syrmaticus ellioti – Ba¿ant kasztanowaty
16. Syrmaticus humiae – Ba¿ant birmañski
17. Syrmaticus mikado – Ba¿ant tajwañski
18. Columba livia – Go³±b skalny
19. Cyanoramphus novaezelandiae – Modrolotka czerwonoczelna
20. Psephotus dissimilis – ¦wiergotka czarnog³owa
21. Carduelis cucullata – Czy¿ czerwony


Czyli ptaki wymienione powy¿ej, mog± byæ przedmiotem handlu na terenie Unii Europejskiej, bez obowi±zku posiadania ¶wiadectwa pochodzenia, pod warunkiem posiadania zamkniêtej obr±czki spe³niaj±cej wymogi artyku³u 66 ustêp 8, który brzmi nastêpuj±co: Urodzone i hodowane w niewoli ptaki oraz inne ptaki urodzone w kontrolowanym ¶rodowisku znakuje siê za pomoc± posiadaj±cej unikatowe oznakowanie bezszwowej zamkniêtej obr±czki zak³adanej na nogê. Jest to obr±czka lub opaska o nieprzerwanym obwodzie, bez ¿adnych przerw lub spoiw, w któr± w ¿aden sposób nie ingerowano, o rozmiarze uniemo¿liwiaj±cym jej zdjêcie z doros³ego okazu po tym jak zosta³a na³o¿ona w pierwszych dniach ¿ycia oraz która zosta³a wyprodukowana specjalnie w tym celu”.

Rozporz±dzeniem Komisji (WE) nr 865/2006 wprowadzono równie¿ nowy dokument tzw. „¶wiadectwo w³asno¶ci prywatnej” (personal ownership certificate). W artyku³ach 37 - 44 odnosz±cych siê do tego dokumentu czytamy, i¿ ¶wiadectwo w³asno¶ci prywatnej wydaje siê w celu umo¿liwiania wielokrotnego przekraczania granic zwierzêciu ale tylko wraz z w³a¶cicielem. ¦wiadectwo w³asno¶ci prywatnej nie jest dokumentem upowa¿niaj±cym do operacji handlowych. Gdy siê chce sprzedaæ ptaka maj±cego taki dokument, to nale¿y „¶wiadectwo w³asno¶ci prywatnej”, przed dokonaniem transakcji zwróciæ do organu, który je wyda³. Jednak zacytujê tu ca³y artyku³ 43, z uwagi na jednoznacznie inne traktowanie organizmów z aneksu A: „W przypadku gdy posiadacz ¶wiadectwa w³asno¶ci prywatnej, wydanego zgodnie z art. 39 ust. 1 niniejszego rozporz±dzenia, pragnie sprzedaæ okaz, musi najpierw z³o¿yæ ¶wiadectwo wydaj±cemu organowi zarz±dzaj±cemu, a je¶li okaz nale¿y do gatunków wymienionych w za³±czniku A do rozporz±dzenia (WE) nr 338/97, z³o¿yæ wniosek do w³a¶ciwych organów o wydanie ¶wiadectwa zgodnie z art. 8 ust. 3 tego rozporz±dzenia. Jednoznacznie z tego zapisu wynika, ¿e prawo UE wymaga „papierów” dla „wewn±trzunijnego” obrotu handlowego wy³±cznie dla organizmów z za³±cznika A! Natomiast „papiery” s± konieczne, dla organizmów z za³±czników A – C, podczas przekraczania zewnêtrznych granic Unii Europejskiej.

Interesuj±cy i bardzo wa¿ny dla hodowców a tak¿e handlowców jest Rozdzia³ X Rozporz±dzenia nr 865/2006. Zajmuje siê on ogólnie ¶wiadectwami umo¿liwiaj±cymi obrotem organizmami wymienionymi w za³±cznikach Rozporz±dzenia Komisji (UE) nr 1320/2014 (chodzi g³ównie o organizmy z aneksu A, przynajmniej tak nale¿y wnioskowaæ bior±c pod uwagê art. 43). Takie ¶wiadectwa mog± uzyskaæ okazy spe³niaj±ce nastêpuj±ce wymogi:
• zosta³y schwytane w ¶rodowisku naturalnym zgodnie z ustawodawstwem pañstwa cz³onkowskiego pochodzenia;
• zosta³y porzucone lub uciek³y i zosta³y odzyskane zgodnie z ustawodawstwem pañstwa cz³onkowskiego, w którym odzyskanie mia³o miejsce;
• zosta³y nabyte lub wprowadzone na terytorium pañstwa cz³onkowskiego zanim przepisy rozporz±dzeñ zaczê³y byæ stosowane;
• s± zwierzêtami które urodzi³y siê w niewoli.


Szczegó³owe „wzory” niektórych ¶wiadectw uaktualniono w dokumencie „Rozporz±dzenie Wykonawcze Komisji (UE) nr. 792/2012 z dnia 23 sierpnia 2012 r. ustanawiaj±ce regu³y dotycz±ce wzorów zezwoleñ, ¶wiadectw i innych dokumentów przewidzianych w rozporz±dzeniu Rady (WE) ) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi oraz zmieniaj±ce rozporz±dzenie Komisji (WE) nr 865/2006”.


PRAWO POLSKIE

G³ównym aktem prawnym reguluj±cym „ochronê” ptaków w Polsce jest uchwalona 16 kwietnia 2004 roku Ustawa o ochronie przyrody. Oczywi¶cie jest ona nieustannie nowelizowana, jak zreszt± ca³e nasze prawo. Aktualny jednolity tekst Ustawy wprowadzono Obwieszczeniem Marsza³ka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 maja 2013 r (Dz.U. 2013 poz. 627). Spróbujê przeanalizowaæ zapisy tej Ustawy pod k±tem wymagañ, jakie stawia Rozporz±dzenie Rady (WE) nr 338/97 oraz wymogów, jakie Ustawa stawia osobom fizycznym posiadaj±cym ptaki egzotyczne.
Artyku³ 64 wymaga zg³oszenia do rejestru, prowadzonego przez Starostê Powiatowego, wszystkich posiadanych ptaków z gatunków wymienionych w aneksach A i B Rozporz±dzenia nr 338/97. Jest to oczywi¶cie pomys³ naszego Ustawodawcy, gdy¿ ¿aden z zapisów Rozporz±dzenia nr 338/97 ani te¿ rozporz±dzeñ wykonawczych nie wymaga prowadzenia rejestrów dla wszystkich ptaków z za³±czników A i B.

Po dokonaniu ustawowego obowi±zku rejestracji otrzymujemy dokument po¶wiadczaj±cy ten akt. Oczywi¶cie nale¿y za nie go zap³aciæ i jest to jedyna wymierna korzy¶æ z obowi±zku rejestracji. Co prawda jest to korzystne tylko dla urzêdu, ale zawsze to co¶. My otrzymujemy „papier” nikomu do niczego niepotrzebny. Nie spe³nia on ¿adnych wymogów unijnych, wiêc nie jest ¿adnym dowodem legalno¶ci posiadanych ptaków, przynajmniej tych z aneksu A, bo na ptaki z aneksu B nie s± potrzebne w³a¶ciwie ¿adne dokumenty i tu ka¿dy papier jest dobry, choæ obr±czka jest lepsza. Dziêki takim zapisom, ¶rednio rozwiniêty intelektualnie przemytnik jest w stanie „zalegalizowaæ” ary, kakadu czy inne po¿±dane na rynku i drogie ptaki. Oczywi¶cie bêd± one w dalszym ci±gu nielegalne w my¶l zapisów Rozporz±dzenia nr 338/97, ale bêd± mog³y, pod pozorami legalno¶ci, zostaæ wprowadzone na rynek polski. Osoba dokonuj±ca zakupu a nie bêd±ca specjalist± od prawa w tym zakresie, otrzyma „papiery” z urzêdowymi pieczêciami. Jednak w ka¿dym momencie mo¿e zostaæ oskar¿ona o z³amanie przepisów UE i skazana w my¶l art. 128 nawet na 5 lat wiêzienia!!! Oczywi¶cie, jak do tej pory, nikt nie zosta³ skazany na karê bezwzglêdnego pozbawienia wolno¶ci. Wyroki by³y wydawane w „zawieszeniu”, ale samo umieszczenie w „rejestrze skazanych” skutecznie uniemo¿liwia wykonywanie wielu zawodów.
W przypadku nabywania ptaków w innych pañstwach UE mamy znów problem z zapisami naszej Ustawy. Gdy kupujemy na „zachodzie” oraz w Czechach i S³owacji ptaki z aneksu A (za wyj±tkiem wymienionych w za³±czniku X Rozporz±dzenia Komisji (WE) nr 865/2006) otrzymujemy ¶wiadectwo pochodzenia okazu i bez problemu legalizujemy je w kraju. Natomiast, gdy nabywamy ptaki z aneksu B lub z aneksu A, ale uwzglêdnione w za³±czniku X RK865/2006, to mamy wielki problem! Posiadamy najczê¶ciej g³ówny „dokument” wymagany przez Rozporz±dzenia UE czyli zamkniêt± obr±czkê na nodze ptaka, ale nie posiadamy ¿adnego papieru z piecz±tk±! Najczê¶ciej mamy spisany dokument kupna, czêsto dokumenty weterynaryjne, czasami certyfikat badania p³ci. Wiêc mamy ogromy problem z „rejestracj±”, przynajmniej w niektórych urzêdach i podlegamy ka¿e grzywny lub aresztu! Jeszcze wiêksze problemy mo¿emy mieæ, gdy ptaka chcemy wymieniæ lub sprzedaæ. Wtedy to ju¿ jeste¶my przestêpcami „ca³± gêb±” zagro¿eni nawet 5 latami wiêzienia. Zreszt± tak± sam± kar± jest zagro¿ona osoba kupuj±ca ptaka na terenie Polski, który pochodzi z innego pañstwa UE, wiêc nie ma po¶wiadczenia wydanego przez urzêdowego lekarza weterynarii o urodzeniu w niewoli. Niestety ustawodawcy w pañstwach „starej unii” nie wpadli na pomys³ wydawania papierów na ptaki w cenie kanarka i równie powszechnych w hodowlach.

Zgodnie z wymogami Ustawy, zg³oszenia do rejestru powinni¶my dokonaæ w ci±gu 14 dni od wej¶cia w posiadanie zwierzêcia. Zg³aszaj±c ptaka do rejestru nale¿y przedstawiæ dokument ¶wiadcz±cy o jego legalnym pochodzeniu. Zgodnie z Ustaw± dokumentem takim jest:

zezwolenie na import zwierzêcia do kraju
zezwolenie na schwytanie zwierzêcia w ¶rodowisku (nie mam pojêcia czy Ustawodawcy chodzi o zezwolenie na schwytanie zwierzêcia na terenie Polski czy zezwolenie wydane na schwytanie zwierzêcia w dowolnym pañstwie ¶wiata???)
za¶wiadczenie o urodzeniu w niewoli wydane przez powiatowego lekarza weterynarii
inne dokumenty stwierdzaj±cego legalno¶æ pochodzenia zwierzêcia (gdyby nie ten zapis, to posiadaj±c wymagane prawem UE dokumenty, nie mogliby¶my zarejestrowaæ zwierzêcia!!! Jednak zapis ten jest tak niejednoznaczny, ¿e wszystko zale¿y od „widzi mi siê” urzêdnika starostwa. Mo¿e on uznaæ: paragon ze sklepu, umowê kupna, umowê darowizny, testament czy o¶wiadczenie hodowcy za wystarczaj±cy dokument lub nie!!!)

Zgodnie z zapisem ust 6. do wniosku o dokonanie wpisu do³±czamy kopiê jednego z dokumentów wymienionych powy¿ej.

Ustêp 5. te¿ zawiera „pere³kê”! Obowi±zek zg³oszenia do rejestru i wykre¶lenia z rejestru powstaje z dniem nabycia lub zbycia, wwozu do kraju lub wywozu za granicê pañstwa, wej¶cia w posiadanie lub jego utraty lub ¶mierci. Wniosek o dokonanie wpisu lub wykre¶lenia z rejestru powinien byæ z³o¿ony w³a¶ciwemu staro¶cie w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowi±zku. Czyli, jak wyje¿d¿amy z ptakiem za granicê na 15 dni, to mamy go wyrejestrowaæ, a po powrocie znów zarejestrowaæ? Mo¿e te¿, jak siê umówimy z s±siadem i bêdziemy sobie przekazywaæ zwierzê co 13 dni, to ju¿ nie musimy go rejestrowaæ? Takich pytañ, bez odpowiedzi, Ustawa nasuwa do¶æ sporo!

Ustêp 9 nak³ada na „podmioty prowadz±ce dzia³alno¶æ gospodarcz± w zakresie handlu ¿ywymi zwierzêtami” obowi±zek przekazywania wraz sprzedawanym zwierzêciem orygina³u lub kopii jednego z dokumentów po¶wiadczaj±cych legalno¶æ jego pochodzenia. Wynika z tego, ¿e osoby fizyczne, sprzedaj±ce zwierzêta okazjonalnie, nie musz± przekazywaæ ¿adnych dokumentów! Ponadto nale¿y pamiêtaæ, ¿e zapis ten jest niezgodny z prawem UE, które wymaga przekazywania wy³±cznie oryginalnych dokumentów (nie kopii!) wraz ze sprzedawanymi organizmami z za³±cznika A.


Na koniec przytoczê przepisy karne zawarte w Ustawie o ochronie przyrody.

Artyku³ 127 nak³ada karê aresztu lub grzywny dla osób które:
• nie zg³aszaj± do rejestru posiadanych lub hodowlanych zwierz±t
• posiadaj± bez zezwolenia okazy gatunków „krajowych” prawnie chronionych
• krzy¿uj± zwierzêta „prawnie chronione w Polsce” ze zwierzêtami egzotycznymi lub krajowymi

Artyku³ 128 nak³ada ju¿ tylko karê wiêzienia, od 3 miesiêcy do 5 lat, dla osób które:
• przewo¿± bez dokumentów przez granicê Unii Europejskiej okazy gatunków podlegaj±cych ochronie na podstawie przepisów Rozporz±dzenia Rady (WE) nr 338/97
• naruszaj± przepisy prawa Unii Europejskiej dotycz±ce ochrony gatunków dziko ¿yj±cych zwierz±t i ro¶lin w zakresie regulacji obrotu nimi

Hodowcy i posiadacze ptaków egzotycznych mog± jeszcze podpa¶æ pod paragrafy artyku³u 131, przewiduj±ce karê aresztu lub grzywny dla osób:
• prowadz±cych dzia³alno¶æ gospodarcz± w zakresie handlu zwierzêtami gatunków podlegaj±cych ochronie na podstawie przepisów Rozporz±dzenia Rady (WE) nr 338/97, nie posiadaj±cych lub nie przekazuj±cych odpowiedniej dokumentacji stwierdzaj±cej legalno¶æ pochodzenia zwierzêcia,
• które, nie zachowuj±c nale¿ytej staranno¶ci dopu¶ci³y do ucieczki zwierzêcia mog±cego zagroziæ rodzimym gatunkom,
• wprowadzaj± do ¶rodowiska przyrodniczego lub przemieszczaj± w tym ¶rodowisku ro¶liny, zwierzêta lub grzyby gatunków obcych.

Artyku³ 129 nak³ada dodatkowe kary dla osób ukaranych za naruszenie art. 127 lub 131 lub skazanych za przestêpstwo z art. 128. S±d w takich przypadkach mo¿e orzec:
• przepadek przedmiotów s³u¿±cych do pope³nienia wykroczenia lub przestêpstwa oraz przedmiotów, ro¶lin, zwierz±t lub grzybów pochodz±cych z wykroczenia lub przestêpstwa, chocia¿by nie stanowi³y w³asno¶ci sprawcy;
• obowi±zek przywrócenia stanu poprzedniego, a je¶li obowi±zek taki nie by³by wykonalny – nawi±zkê do wysoko¶ci 10 000 z³otych na rzecz organizacji spo³ecznej dzia³aj±cej w zakresie ochrony przyrody...

Muszê przyznaæ, ¿e system kar mamy rozbudowany. Najciekawszym jest jednak, ¿e Ustawa o ochronie przyrody narusza w³asne zapisy i zgodnie z art. 128 pope³nia przestêpstwo zagro¿one kar± wiêzienia od 3 miesiêcy do 5 lat! Wystarczy porównaæ np. zapis art. 64 ust. 9 z przepisami zawartymi w Rozporz±dzeniu Rady (WE) nr 338/97.
Pozostaje mieæ nadziejê, ¿e w koñcu znajdzie siê Minister ¦rodowiska, który zacznie stosowaæ przepisy prawa europejskiego wprost, bez wymy¶lania dodatkowych barier biurokratycznych. Ca³a rzesza hodowców i mi³o¶ników ptaków w Polsce czeka na prawdziwego polityka, który sprawi, ¿e bêdziemy mieæ prawo takie same, jak nasi koledzy z Czech, Holandii czy W³och. ¯e bêdziemy mogli bez obaw o aresztowanie i konfiskatê naszych podopiecznych, wymieniaæ materia³ hodowlany. ¯e bêdziemy mogli przywoziæ do naszych polskich hodowli nowe mutacje „rozell”, odchowane przez hodowców niemieckich, francuskich czy s³owackich, na takich samych zasadach, jak mog± to robiæ obywatele tych pañstw.
Jednak samo „czekanie” to za ma³o. O „nie¿yciowo¶ci” dla ludzi a czêsto i szkodliwo¶ci dla zwierz±t oraz nadmiernym zbiurokratyzowaniu a nawet pewnymi niezgodno¶ciami polskiego prawa z rozporz±dzeniami UE trzeba informowaæ polityków i opiniê spo³eczn±. Ka¿dy z nas ma jakie¶ „mo¿liwo¶ci”, a niektórzy nawet znajomych w centralnej prasie wysokonak³adowej i w¶ród polityków.
Mo¿e ten artyku³ pomo¿e komu¶ unikn±æ problemów z prawem? Mo¿e natknie siê na niego jaki¶ polityk i sprawi, ¿e kolejne absurdy z naszego prawa zostan± usuniête? Wtedy bêdê zadowolony i uznam, ¿e moja praca nie posz³a na marne.

Jerzy Æwik








O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze¿one.