Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - KupiÄ™ - ZamieniÄ™ - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 11.XII.2024 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona główna
- ogłoszenia
- artykuły
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska giełda
- MSHKiPE
- różne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptaków


Hodowla Ptaków


Papużki faliste - hodowla systemem stadnym.

Papużka falista o barwie nominalnej. Na temat tego jedynego, a tak popularnego przedstawiciela monotycznego rodzaju Melopsittacus - papużki falistej (Melopsittiacus undulatus) napisano bardzo wiele. Dlatego celowo omijam kwestie związane z biologią tego gatunku. Jednak chciałbym zatrzymać się nad zwyczajami lęgowymi papużek falistych, co może być interesujące w aspekcie omawianego cyklu artykułów.

Biologia

W warunkach naturalnych te małe papugi o nieprzeciętnym temperamencie przebywają w dużych grupach. Stado jest społecznością, która dla tych ptaków pełni funkcję stymulującą ich podstawowe czynności życiowe. Stado wspólnie szuka pokarmu, wody, noclegowisk, ucieka przed niebezpieczeństwem i wspólnie rozpoczyna okres lęgowy.
Gniazda są zakładane w pobliżu zbiorników wodnych; przeważnie w różnych zakamarkach, a najczęściej w dziuplach drzew. Zdarza się, że w jednym drzewie może bezkomfortowo gniazdować kilkanaście par. Często obserwowałem zjawisko, że młode po opuszczeniu gniazda były dokarmiane przez różnych członków stada, głównie przez starszą młodzież i dorosłe samce. Znam wiele przypadków, że hodowcy posiadający tylko jedną parę papużek falistych, nawet po kilku latach hodowli nie mogli doczekać się przychówku. Przyczyna leży właśnie w tym, że papugom do wejścia w lęgi zabrakło doświadczeń jakich doznają przebywając w grupie swojego gatunku.

Pomieszczenia hodowlanePapużka falista.

Dla papużek falistych najlepsza jest woliera ogrodowa i to całkowicie zadaszona. Dach wykonany z obojętnie jakiego materiału jest szczególnie ważny, gdyż młode papużki po zmoczeniu przez zimny deszcz dostają zapalenia płuc i padają. Woliera nie musi być wysoka wystarczy 160-180 cm. Na jedną parę powinno przypadać ok. 0,5 m2 woliery. Późną jesienią ptaszarnię osłaniamy folią podobnie jak to robimy przy hodowli nierozłączek czarnogłowych. W naszych warunkach klimatycznych w odpowiednio przygotowanej wolierze papużki mogą zimować, ale trzeba to sobie jasno powiedzieć, że ma to wpływ na ich żywotność i plenność.

Papużka falista (forma błękitna)Dobór ptaków do hodowli

Papugi kupujemy z hodowli pewnych, wolnych od chorób, a zwłaszcza francuskiego pierzenia; o tym, że ptak przebył tę chorobę (tzw. ozdrowieniec), która jest znana hodowcom papużek falistych na całym świecie, świadczą delikatnie skręcone lotki u skrzydeł. Dobrze można to zaobserwować rozkładając skrzydło na dłoni i oglądając jego spodnią część. Przy systemie stadnym musimy nabyć większą ilość ptaków i to młodych. Aby uniknąć chowu krewniaczego papużki kupujemy minimum z dwóch różnych źródeł. Z każdego ptaki z jednej płci. Mamy wtedy pewność, że dobrane w sposób naturalny pary wydadzą zdrowe potomstwo.

Obsadzenie woliery

Stadko papużek falistych złożone z ptaków, które przebywały w pomieszczeniach ogrzewanych lokujemy w wolierze na początku maja. Jeżeli jednak papugi zimowały w nieogrzewanym budynku, to możemy wpuścić je do ptaszarni już w kwietniu.
Co do ilości ptaków, to trzymamy się reguły, że powinno być więcej samców, gdyż wolne samice mogą być bardzo uciążliwe dla par lęgowych.

Prowadzenie lęgów

Stadko dzikich papużek falistychW warunkach wolierowych lęgi papużek falistych należą do bardzo udanych, oczywiście przy przestrzeganiu pewnych zasad. Budki, które zawieszamy w ptaszarni w maju powinny mieć wymiary 25x15x15 cm (dł.szer.wys) z otworem wejściowym ok. 5 cm i powinny mieć również profilowane dna. Konieczną sprawą jest przegrodzenie szeregu domków płytą pilśniową lub sklejką, gdyż w przeciwnym razie papużki będą wzajemnie penetrować swoje gniazda, (więcej na ten temat pisałem w artykule o Nierozłączkach czarnogłowych).
Papużki faliste przy naturalnym wyborze partnera szybko się łączą w pary i po kilkunastu dniach pojawiają się pierwsze jaja. Młode samiczki składają zwykle 1-4 szt, starsze nawet 9 jajeczek i więcej. W okresie znoszenia jaj nie może zabraknąć wapna, dlatego staramy się pamiętać, aby w wolierze był zawsze ten składnik mineralny. Po okresie inkubacji, który trwa 18 dni klują sie pierwsze młode, które na początku karmi samica wydzieliną z wola, a później dołącza się samczyk.
Papużka falista o barwie niebieskiej. W okresie wychowu młodych koniecznie należy podawać karmę miękką. Hodowcy różnie ją sporządzają, z gotowanego makaronu, bułki tartej i gotowanego jaja kurzego. Ja z powodzeniem stosuję tę samą karmę jak przy odchowie czarnogłówek i nimf. Myślę, że każdy hodowca, który nie podawał jeszcze gotowanego ryżu z dodatkiem jaja i kaszy kukurydzianej powinien tego spróbować. Papużki faliste bardzo lubią zielonki, dlatego podaję ich przysmak redest ptasi i mniszek lekarski. Z owoców wkładam jabłka, a z warzyw tartą na grubych oczkach marchew. Dobrze odżywione w gnieździe pisklęta opuszczają budkę, po ok. 28-30 dniach życia i dalej są dokarmiane przez samca.
Bardzo szybko, bo już po kilku dniach po wylocie próbują samodzielnie pobierać karmę. Pod koniec wylotu pierwszych młodych samica przygotowywuje się do kolejnego lęgu.
W okresie wychowu młodych konieczna jest kontrola budek. I to z dwóch powodów. Po pierwsze trzeba budki posprzątać, gdyż duża ilość młodych może bardzo zabrudzić gniazdo swoimi odchodami. Po drugie dobrze byłoby, aby hodowcy znaczyli pisklęta w budce obrączkami zamkniętymi. Przy hodowli papużek falistych stosuje się metalowe krążki nr. 4. Młode obrączkujemy w wieku 5-7 dni. Przy hodowli stadnej potrzebna może być dość duża ilość obrączek, a to wiąże się z kosztami. W Europie Zachodniej można kupić obrączki z kolorowego tworzywa z wybitymi numerami, które są o wiele tańsze od metalowych i doskonale spełniają swoją rolę. Po poszczególnych kolorach hodowca może orientować się z jakimi ptakami ma do czynienia bez konieczności zaglądania do notatek. Młodzież przenosimy do innych pomieszczeń w wieku ok. 7 tygodni.

Papużka falista (forma kobaltowa).Wnioski

1. System stadny w hodowli papużek falistych jest polecany szczególnie tym, którzy za cel stawiają sobie wychowanie dużej ilości ptaków, przeważnie do celów handlowych.

2. Twierdzi się, że hodowla wolierowa na powietrzu w dużym stopniu chroni papużki przed najgroźniejszą dla nich chorobą jaką jest wspomniane francuskie pierzenie.

3. Odchowane młode posiadają wysoki poziom witalności i szczególnie nadają się do dalszego rozrodu.

Robert P. Sobecki
Dziękuję za pozwolenie na publikację większości zdjęć, zdobiących tan artykuł Pani Sharon House, zdjęcia pochodzą z strony http://www.geocities.com/Heartland/2761/index.html.
Artykuł został opublikowany w nr 7/2000 (lipiec) miesięcznika "Fauna&Flora".







O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze¿one.