Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupię - Zamienię - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Pt. 19.IV.2019 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona główna
- ogłoszenia
- artykuły
- ptaki w hodowli new !
- literatura
- download
- forum dyskusyjne
- CITES
- tarnowska giełda
- MSHKiPE
- różne
- redakcja


Polecamy


Ogłoszenia

Kategorie:

- sprzedam,
- kupię,
- zamienię,
- inne,

dodaj ogłoszenie


Reklama


Hodowla PtakówHodowla Ptaków


Tarnowska Giełda z perspektywy dwóch lat/U>

W dniu 15 maja 2001 r. minęły dokładnie dwa lata, jak Tarnowska Giełda Ptaków Egzotycznych pojawiła się na polskiej scenie zoologicznej. Dzisiaj już chyba nikt z zainteresowanych nie ma wątpliwości, że pomysł utworzenia giełdy przez Małopolskie Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych był jak najbardziej trafny i potrzebny. Jednakże nadarza się wspaniała okazja, aby krytycznym okiem spojrzeć na tek kiermasz - wyeksponować co dobre, a zasygnalizować co słabsze, wymagające korekty. 

Bardzo żałuję, że nie udało mi się być na pierwszej giełdzie, która miała miejsce właśnie15 maja 1999 r. Dopiero za pośrednictwem f&f dowiedziałem się o drugim wrześniowym spotkaniu i od tego czasu staram się być na każdym kiermaszu. Myślę, że umożliwia mi to w sposób łatwy i celny wytyczyć kilka charakterystycznych punktów tej giełdy. 

1. Przede wszystkim jest to giełda hodowców. Sprzedawać i kupować ptaki przyjeżdżają głównie hodowcy. Owszem są również osoby, które handlują ptakami, jednak ich skuteczność handlowa co obserwuję - sukcesywnie maleje. Wydaje mi się, że jest to konsekwencja rosnącej dojrzałości hodowców, że materiał handlowy zakupuje się z pierwszej ręki lub z bardzo pewnych źródeł. 

2. Materiał hodowlany, który można zakupić w Tarnowie jest dobrej jakości i po bardzo atrakcyjnych cenach - jednych z najniższych w kraju, co jest szczególnie ważne, jeżeli to piękne hobby ma się u nas rozwijać. Dlatego można tą giełdę polecić szczególnie początkującym hodowcom. 

3. Tarnowska Giełda posiada bardzo dobre warunki lokalowe. Chociaż ostatnio uczestnicy muszą trochę wędrować  po budynku Klubu Gwiazda, to jednak kiermasz zawsze odbywa się pod dachem, w pomieszczeniach ogrzewanych, co w zimie umożliwia handel delikatniejszymi gatunkami. 

4. Na giełdzie oprócz ptaków można nabyć fachową literaturę, holenderskie plakaty z ptakami, trochę akcesoriów, ale niestety brakuje karmy. Myślę, że nieźle sprzedawało by się dobrej jakości ziarno konfekcjonowane, aby to jednak mogło zostać zrealizowane trzeba wiele czasu. Każdy hodowca wie jak to z tą polską karmą bywa, a znaleźć porządnych dostawców jest trudno. 

5. Organizatorzy zadbali również o solidną reklamę. Artykuły w prasie lokalnej i regionalnej, systematyczne ogłoszenia w f&f, a także dokładne, co miesięczne, relacje łącznie z tabelą gatunek/cena, o które dba kol. Jerzy Ćwik sprawia, że wybierający się do Tarnowa wiedzą czego mogą się spodziewać i za ile. 

6. Miła, prawdziwie koleżeńska atmosfera wśród bywalców kiermaszu, a także otwartość Gospodarzy na wszystkich nowych uczestników jest dodatkowym atutem Tarnowa, który sprawia, że jeździ się tam chętnie i raczej systematycznie. Niekiedy tylko po to, by spotkać się z znajomymi i porozmawiać. 

Na koniec jeszcze o jednej sprawie związanej z giełdą, przyznam dosyć nieprzyjemnej. Jeden z moich znajomych, hodowców posiadających bardzo dużą hodowlę papug, a który traktuje ptaki jako czyste hobby, otrzymał kilka anonimowych telefonów z pogróżkami - aby nie angażował się w Tarnowską Giełdę. 

Domniemam, że byłą to akcja któregoś z handlarzy, którzy widzą we wspomnianym hodowcy zagrożenie dla swoich finansowych korzyści z giełd. Myślę jednak, że Organizatorzy, którzy są "ludźmi z kręgosłupem", nie dopuszczą do tego, aby giełda w Tarnowie stała się tylko miejscem handlu ptakami w prymitywnych relacjach i w chamski sposób. Mam nadzieję, że nigdy nie dojdzie to takiej sytuacji, że ktokolwiek będzie zmuszony zrezygnować z bytności na giełdzie pod wpływem psychicznej lub fizycznej przemocy - jak to niestety często bywa na innych tego typu giełdach w Polsce. 

Robert P. Sobecki

Artykuł został opublikowany w nr 6/2001 (czerwiec) miesięcznika "Fauna&Flora".O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrzeżone.