Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupi臋 - Zamieni臋 - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 11.XII.2024 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona g艂贸wna
- og艂oszenia
- artyku艂y
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska gie艂da
- MSHKiPE
- r贸偶ne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptak贸w


Hodowla Ptak贸w


Katarzynki

KatarzynkiStok贸wki [ajmarki] pr膮偶kowane zwane jednak cz臋艣ciej z niemiecka katarzynkami zacz臋艂y sporadycznie pojawia膰 si臋 w polskich hodowlach ptak贸w egzotycznych. Hoduj臋 je trzeci rok i swoimi, niewielkimi jeszcze do艣wiadczeniami popartymi literatur膮 postanowi艂em podzieli膰 si臋 z czytelnikami.

Ajmarki pr膮偶kowane [Bolborhynchus lineola] pochodz膮 z Ameryki 艢rodkowej i Po艂udniowej.Wyst臋puj膮 w trzech, oddzielonych od siebie terytorialnie, populacjach; w p贸艂nocno-zachodniej Wenezueli i p贸艂nocnej cz臋艣ci Kolumbii; w po艂udniwo-艣rodkowym Peru oraz w Ameryce 艢rodkowej od po艂udniowego Meksyku do Panamy. Ubarwienie samca, samicy i m艂odych jest prawie identyczne.Tonacja barw jest zielona, grzbiet ciemno-,oliwkowo zielony, a brzuch jasno zielony z 偶贸艂tym odcieniem.Pi贸ra maj膮 czarne brzegi, co nadaje ubarwieniu tych papu偶ek charakterystyczne pr膮偶kowanie. Pr膮偶kowanie samiczki jest mniej wyra藕nie zaznaczone a zielone pi贸ra na brzuchu nie maj膮 偶贸艂tego odcienia. Samiczki s膮 te偶 przewa偶nie drobniejsze, maj膮 mniejsz膮 g艂ow臋 i dzi贸b. M艂ode ptaki ubarwieniem przypominaj膮 samic臋, a ich p艂e膰 mo偶emy ustali膰 por贸wnuj膮c wielko艣膰 g艂owy. Ten spos贸b ustalania p艂ci jest w miar臋 dok艂adny w przypadku ptak贸w pochodz膮cych z jednego gniazda, natomiast, gdy ptaki nie s膮 spokrewnione, mo偶e by膰 zawodny.

Biotopem katarzynek s膮 kamieniste zbocza g贸rskie, z rzadka poro艣ni臋te drzewami. Papu偶ki te w臋druj膮c mi臋dzy ska艂ami poszukuj膮 pokarmu, kt贸rym s膮 nasiona i owoce r贸偶nych ro艣lin g贸rskich. W przypadku zagro偶enia, schronienia szukaj膮 w szczelinach mi臋dzy g艂azami. Nie tworz膮 wi臋kszych stad, najcz臋艣ciej spotykane s膮 parach lub grupach rodzinnych. Gniazduj膮 w dziuplach obumar艂ych drzew.

W Europie papu偶ki te pojawi艂y si臋 ju偶 w latach 50 XIX wieku. Jednak ich hodowla rozpowszechnia艂a si臋 bardzo wolno. Powodem tego by艂o: skromne ubarwienie, ma艂e rozmiary cia艂a [17 cm],a przede wszystkim fakt, 偶e nie rozmna偶a艂y si臋 w niewoli. Po raz pierwszy papu偶ki te uda艂o si臋 rozmno偶y膰 w1902 roku. Parka katarzynek po 12 latach przebywania w niewoli odchowa艂a jedno m艂ode. Obecnie ich ch贸w i hodowla nie sprawiaj膮 wi臋kszych trudno艣ci a przekonywuj膮cym dowodem jest pojawienie si臋 wielu odmian barwnych.

Katarzynki s膮 idealnymi ptakami do hodowli w mieszkaniu. Nie krzycz膮 jak inne po艂udniowoameryka艅skie papugi, a jedynie cichutko 艣wiergocz膮. W g臋sto zaro艣ni臋tej wolierze s膮 nawet trudne do zauwa偶enia. Zaniepokojone nie wpadaj膮 w panik臋 rzucaj膮c si臋 na o艣lep po ca艂ej klatce, a jedynie "strzyg膮" pi贸rami ogona jak no偶yczkami. Daj膮 si臋 艂atwo oswoi膰, mo偶na je te偶 nauczy膰 m贸wi膰. Ich przywi膮zanie do partnera jest tak du偶e, 偶e to one, a nie nieroz艂膮czki powinny nosi膰 miano "love bird". Samotnego samczyka katarzynki mog臋 zobaczy膰 wy艂膮cznie wtedy, gdy samiczka wysiaduje jaja lub ogrzewa m艂ode.

Do ich hodowli nadaj膮 si臋 nawet niewielkie klatki o d艂ugo艣ci 50 cm. Jednak ptaki lepiej b臋d膮 si臋 czu艂y w klatkach wi臋kszych, przynajmniej 75centymetrowych. Idealne do hodowli wszystkich ptak贸w, nie tylko katarzynek s膮 woliery. W wolierach czy wi臋kszych klatkach mo偶na hodowa膰 katarzynki z innymi spokojnymi ptakami. Udane l臋gi katarzynek i baraband przeprowadzi艂em hoduj膮c je razem w wolierze o wymiarach 3x 0,9m. Pocz膮tkowo mia艂em problem z przekonaniem katarzynek, 偶e du偶a budka l臋gowa to nie ich dom. Po trzykrotnej eksmisji zorientowa艂y si臋, 偶e tu nie mog膮 mieszka膰 i zaj臋艂y im przeznaczon膮, mniejsz膮 budk臋. Mo偶na je r贸wnie偶 hodowa膰 z drobnymi ptakami wr贸blowatymi, w tym wypadku nale偶y wej艣cia do skrzynek l臋gowych zabezpieczy膰 siatk膮 o oczkach umo偶liwiaj膮cych przedostanie si臋 astryldom, a zabezpieczaj膮c膮 przed nadmiern膮 ciekawo艣ci膮 katarzynek.

Katarzynki karmimy podobnie jak inne niewielkie papu偶ki-ziarnojady. Podstaw膮 diety jest mieszanka nasion, z艂o偶ona z: r贸偶nych gatunk贸w prosa, kanaru, owsa, kardi, lnu oraz niewielkiej domieszki s艂onecznika i konopi. W okresie poprzedzaj膮cym l臋gi i podczas odchowu m艂odych, znaczn膮 cz臋艣膰 dziennej dawki pokarmowej powinny stanowi膰 nasiona skie艂kowane. Kie艂kowa膰 mo偶emy pe艂ny zestaw nasion, uzupe艂niony pszenic膮, ale mo偶emy ograniczy膰 si臋, do pszenicy, owsa i s艂onecznika. Diet臋 t臋 uzupe艂niamy mieszank膮 jajeczn膮 lub inn膮 mieszank膮 bia艂kow膮. Katarzynki bardzo lubi膮 je艣膰 nasiona w fazie dojrza艂o艣ci mlecznej i woskowej pobierane bezpo艣rednio z k艂os贸w czy kolb [kukurydza]. Co dziennie nale偶y papu偶kom podawa膰 "zielenin臋". W okresie zimowym najcz臋艣ciej podaj臋 marchew i s艂odkie jab艂ka, a latem; li艣cie gwiazdnicy, mniszka owoce czere艣ni, wi艣ni, jarz臋biny itp. Niezb臋dnym uzupe艂nieniem 偶ywieniowym s膮 sole mineralne, witaminy i aminokwasy. Wyst臋puj膮 one w pokarmach wymienionych, powy偶ej, ale nie wszystkie i w ilo艣ciach nie zaspakaj膮cych pe艂nego zapotrzebowania organizmu. Dlatego dodatkowo nale偶y podawa膰; skorupki jajek, sepi臋, kostki wapienne oraz preparaty zwieraj膮ce minera艂y, witaminy i aminokwasy. W Polsce specjalistyczne preparaty dla papug s膮 jeszcze trudno dost臋pne, dlatego najcz臋艣ciej stosuj臋 preparaty dla go艂臋bi i drobiu.

Rozmna偶anie katarzynek nie jest trudne. Je偶eli mamy pewn膮 par臋, w dobrej kondycji, to stosuj膮c stymuluj膮c膮 diet臋 pokarmow膮, powinni艣my doprowadzi膰 do l臋g贸w. Stosujemy budki l臋gowe o wymiarach podobnych jak w hodowli papu偶ek falistych. Dno budki wype艂niamy kilkucentymetrow膮 warstw膮 wi贸r贸w z mi臋kkiego drewna. Czeski hodowca katarzynek Z.Masarik, wi贸rami wype艂nia a偶 1/3 budki [Papou艣ci 2002/4]. Budki l臋gowe pozostawiamy do dyspozycji katarzynek przez ca艂y rok, gdy偶 papu偶ki w nich 艣pi膮. Nale偶y pami臋ta膰 o okresowej ich dezynfekcji, a obowi膮zkowej, po ka偶dym l臋gu. Po ka偶dym l臋gu nale偶y r贸wnie偶 wymieni膰 wy艣ci贸艂k臋 komory l臋gowej, pami臋taj膮c o stosowaniu wi贸r贸w, a nie trocin czy py艂u drzewnego, kt贸ry wdychany przez pisklaki, mo偶e zatka膰 ich otwory nosowe i w konsekwencji doprowadzi膰 do 艣mierci.

Katarzynki w l臋gu znosz膮 4-8 jaj, w odst臋pach jednodniowych. Wysiadywanie trwa 20-24 dni. M艂ode w budce przebywaj膮 6 tygodni. Po opuszczeniu gniazda karmione s膮 przez rodzic贸w przez 3-4 tygodnie. Mo偶na je pozostawi膰 z rodzicami d艂u偶ej, gdy偶 do przejaw贸w agresji praktycznie nie dochodzi.

Katarzynki obr膮czkujemy obr膮czkami o 艣rednicy 4,5 mm. Wysoko艣膰 obr膮czki nie mo偶e by膰 du偶a z uwagi na bardzo kr贸tkie n贸偶ki katarzynek. Stosuj膮c zbyt wysokie obr膮czki mo偶emy doprowadzi膰 do deformacji ich n贸g. Jednak najcz臋stszym powodem uszkodze艅 n贸g u katarzynek, s膮 nadmiernie przero艣ni臋te pazury. Papugi te, sp臋dzaj膮ce w 艣rodowisku naturalnym wi臋kszo艣膰 czasu w艣r贸d ska艂 i kamieni, maj膮 mocne, trudno 艣cieralne pazury. Zdarza si臋, 偶e "siedz膮ca" na siatce, a nagle sp艂oszona katarzynka, "zostawia" na niej swoje pazurki. Nale偶y, wi臋c je, okresowo sprawdza膰 i przycina膰.

Pierwsz膮 mutacj膮 barwn膮 katarzynek by艂a odmiana cynamonowa, kt贸ra pojawi艂a si臋 w 1958 roku w USA. Obecnie opr贸cz cynamonowej w hodowlach wyst臋puj膮 inne odmiany barwne. S膮 to: siwa, ciemno zielona, oliwkowo zielona, lutino, albino[kremowa], niebieska, kobaltowo-niebieska, mauwe, turkusowa, a ostatnio pojawi艂a si臋 odmiana z艂ota. Naj艂adniejsze z nich i prawdopodobnie z tego powodu najcz臋艣ciej spotykane s膮; lutino, niebieska, kobaltowo-niebieska i turkusowa. Dziedziczenie ubarwienia u mutacji lutino jest sprz臋偶one z p艂ci膮, a mutacji niebieskich recesywne

Przyk艂adowe warianty krzy偶贸wek mutacji lutino.

1]. 1,0 Lutino x 0,1 Lutino = 100% Lutino

2]. 1,0 Lutino x 0,1 Zielona = 50% 1,0 Zielonych/lutino + 50% 0,1 Lutino

3]. 1,O Zielony x 0,1 Lutino = 50% 1,0 Zielonych/lutino + 50% 0,1 Zielonych

4]. 1,0 Zielony/lutino x 0,1 Lutino = 25% 1,0 Zielonych/lutino + 25% 1,0 Lutino + 25% 0,1 Zielonych + 25% 0,1 Lutino

5]. 1,0 Zielony/lutino x 0,1 Zielona = 25% 1,0 Zielonych + 25% 1,0 Zielony/lutino +25% 0,1 Zielonych + 25% 0,1 Lutino

Przyk艂adowe warianty krzy偶贸wek mutacji niebieskiej.

1]. Niebieski x Niebieski = 100% Niebieskich

2.] Niebieski x Zielony = 100% Zielonych/niebieskie

3.] Niebieski x Zielony/niebieskie = 50% Niebieskich + 50% Zielonych/niebieskie

4.] Zielony x Zielony/niebieskie = 50% Zielonych/niebieskie + 50% Zielonych

Przyk艂ad krzy偶owania w wyniku kt贸rego mo偶emy otrzyma膰 albinosy.

Krok pierwszy:

1,0 Lutino x 0,1 Niebieska = 50% 1,0 Zielonych/albino + 50% 0,1 Lutino/niebieskie

Krok drugi:

1,0 Zielony/albino x 0,1 Lutino/niebieskie = 12,5% Lutino + 25% Lutino/niebieskie + 6,25% Zielonych/lutino + 12,5% Zielonych/albino + 6,25% Zielonych + 6,25% Niebieskich/lutino + 6,25%Niebieskich + 12,5% Albinos贸w

Jerzy 膯wik








O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze縪ne.