Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupi臋 - Zamieni臋 - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 11.XII.2024 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona g艂贸wna
- og艂oszenia
- artyku艂y
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska gie艂da
- MSHKiPE
- r贸偶ne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptak贸w


Hodowla Ptak贸w


Papugi kozie

Koza czerwomoczelna, odmiana cynamonowa. Te wyj膮tkowo ruchliwe i wsz臋dobylskie ptaki s膮 bezspornie jednymi z najsympatyczniejszych mieszka艅c贸w naszych wolier i klatek. S膮 niezwykle kontaktowe, a ich zawadiackie i pe艂nie rado艣ci spojrzenie sprawia, 偶e daj膮 si臋 lubi膰. Dodatkowym ich atutem jest interesuj膮cy g艂os, do z艂udzenie przypominaj膮cy meczenie m艂odej k贸zki. Ojczyzn膮 tych ptak贸w, jest Nowa Zelandia oraz wyspy: Stewart, Chatham, Kermadec, Antipodes, Auckland, Macquarie, Norfolk i Nowa Kaledonia. Poprzez tamtejsz膮, rdzenn膮 ludno艣膰 polinezyjsk膮 - Maori, papugi te nazywane s膮 "kakariki". Nazw臋 t臋 przy okre艣laniu tego i pokrewnych gatunk贸w stosuj膮 r贸wnie偶 Czesi.

聽聽聽 Papugi kozie, zwane niegdy艣 papugami nowozelandzkimi, a obecnie tak偶e modrolotkami czerwonoczelnymi nale偶膮 do rodzaju Cyanoramphus (Bonaparte, 1854), a ich naukowa nazwa brzmi Cyanoramphus novaezelandiae (Sparrman, 1787). Gatunek ten tworzy osiem podgatunk贸w, z kt贸rych dwa wygin臋艂y. Pr贸cz omawianych ptak贸w hodowane s膮 jeszcze papugi kozie 偶贸艂toczelne Cyanoramphus uriceps (Kuhl, 1820). Pozosta艂e gatunki: Cyanoramphus unicolor (Lear, 1831), Cyanoramphus malherbi (Souance, 1857) nie s膮 hodowane, a Cyanoramphus zealandicus (Gumelin, 1888) wygin臋艂y.

聽聽聽 Papugi kozie czerwonoczelne, to ptaki 艣redniej d艂ugo艣ci. Dorastaj膮 do 27 cm z czego na ogon przypada ok. 14 cm. Samiec nie r贸偶ni si臋 barw膮 od samicy, lecz jest wyra藕nie wi臋kszy, o masywniejszej g艂owie. Barwa upierzenia ciemno zielona. Sp贸d cia艂a nieco ja艣niejszy. Czo艂o, ciemi臋 oraz pasek biegn膮cy u nasady g贸rnej cz臋艣ci dzioba przez oko - karminowo czerwone. Tej samej barwy plama znajduje si臋 po obu stronach plec贸w, blisko nasady ogona. Lotki szaro czarne z fioletowo niebiesk膮 kraw臋dzi膮. T臋cz贸wki czerwone. Dzi贸b srebrzysto szary z czarn膮 ko艅c贸wk膮. Nogi szare, do艣膰 d艂ugie. Upierzenie m艂odych nieco ciemniejsze i matowe.

Znaczek z koz膮 czerwonoczeln膮.Do XIX wieku populacja tego gatunku w naturalnym 艣rodowisku by艂a bardzo liczna. Ptaki tworzy艂y du偶e stada i zjada艂y olbrzymie ilo艣ci owoc贸w uprawnych, wskutek czego by艂y bezlito艣nie t臋pione. Obecnie jest ich znacznie mniej i 偶yj膮 w parach lub rodzinnych grupach. Wi臋ksz膮 cz臋艣膰 dnia sp臋dzaj膮 w koronach drzew, gdzie trudno je dostrzec ze wzgl臋du na zielon膮 barw臋 upierzenia. Od偶ywiaj膮 si臋 nasionami, orzechami, jagodami i m艂odymi p臋dami krzew贸w i drzew. Obserwowano na wybrze偶u morskim ptaki, pobieraj膮ce skorupiaki i inne drobne organizmy zwierz臋ce. W poszukiwaniu pokarmu zlatuj膮 r贸wnie偶 na ziemi臋 i nogami rozgrzebuj膮 pod艂o偶e, podobnie jak to czyni膮 ptaki grzebi膮ce, np. kury. Lubi膮 wilgotne powietrze i cz臋sto przebywaj膮 w pobli偶u rzek i strumieni. Lataj膮 szybko i wytrwale. Gniazduj膮 w dziuplach drzew, a na obszarach bezle艣nych zak艂adaj膮 gniazda w k臋pach traw, a nawet w kr贸liczych norach. Na wyspach widziano ich gniazda na p贸艂kach skalnych. Sk艂adaj膮 5-9 jaj, na kt贸rych siedzi samica. Po 18-20 dniach wyl臋gaj膮 si臋 piskl臋ta, kt贸re po 5-6 tygodniach opuszczaj膮 gniazdo.

Gatunek ten po raz pierwszy przywieziono do Europy w 1864 roku do londy艅skiego ogrodu zoologicznego. Wi臋ksze ilo艣ci papug przywieziono do Europy ponownie w latach 1967-1968.

Swoj膮 pierwsz膮 park臋 "k贸z" zdoby艂em w 1982 r. Kiedy po transporcie wpu艣ci艂em ptaki do klatki, to od pierwszej chwili by艂em pod urokiem ich nietuzinkowego zachowania. Po najedzeniu si臋, papugi wyra藕nie szuka艂y kontaktu ze mn膮. Szczeg贸lnie samiec bacznie mnie obserwowa艂 zw臋偶aj膮c i rozszerzaj膮c 藕renice. Podszed艂em do klatki i spokojnie wyci膮gn膮艂em r臋k臋 w kierunku obserwuj膮cego mnie ptaka. Nie odlecia艂, lecz delikatnie musn膮艂 dziobem m贸j palec. Poda艂em ziarenko s艂onecznika, kt贸re bez wahania zosta艂o przyj臋te. By艂em mile zaskoczony tak膮 sympatyczn膮 reakcj膮 papug i s膮dzi艂em, 偶e kupi艂em ptaki oswojone.

Po pewnym czasie para ta przyst膮pi艂a do l臋g贸w i odchowa艂a kilkana艣cie m艂odych. Drog膮 wymiany m艂odych ptak贸w skompletowa艂em kolejne pary i przekona艂em si臋, 偶e inne osobniki tego gatunku s膮 bardzo ufne i niezwykle kontaktowe. Poruszaj膮 si臋 wyj膮tkowo zwinnie z wyczuciem dystansu. Po ziemi skacz膮, podobnie jak nasze wr贸ble. Ch臋tnie korzystaj膮 z k膮pieli. Jedynym mankamentem w hodowli klatkowej w pokoju jest to, 偶e ptaki rozgrzebuj膮 nogami i dziobem ziarno i zanieczyszczaj膮 otoczenie. Aby temu zapobiec nale偶y podawa膰 pokarm w korytku o wysoko艣ci 艣cianek 5 cm. Ograniczy to w jakim艣 stopniu rozsypywanie pokarmu.

Koza czerwomoczelna, odmiana szek.Papugi kozie czerwonoczelne najlepiej trzyma膰 parami. W wolierach do艣膰 dobrze znosz膮 towarzystwo drobnych 艂uszczak贸w i innych spokojnych papug. Zdarzaj膮 si臋 jednak osobniki (szczeg贸lnie samce), kt贸re mog膮 by膰 uci膮偶liwe dla wsp贸艂mieszka艅c贸w. Mia艂em kilka samc贸w, kt贸re nie tolerowa艂y 艂膮k贸wek i z furi膮 je atakowa艂y. Papu偶ki faliste, lilianki i drobne ziarnojady zostawia艂y w spokoju. Przy wielogatunkowej obsadzie woliery, nale偶y ptaki bacznie obserwowa膰. Moje "kozy" gniazduj膮 w "budkach" o wymiarach 25x25 cm (dno) i 40 cm (wysoko艣膰). Otw贸r wej艣ciowy w g贸rnej cz臋艣ci budki o 艣rednicy 7-8 cm. Pod otworem przymocowana jest 偶erdka. Dno budki wy艂o偶one jest 5-6 cm warstw膮 wi贸rk贸w drewnianych z torfem, ewentualnie samych wi贸rk贸w lekko zwil偶onych wod膮. Samiczki znosz膮 co drugi dzie艅 jajko w ilo艣ci 6-9 szt. Wed艂ug moich obserwacji wszystkie m艂ode l臋g艂y si臋 21 dnia rano. W pierwszych dniach 偶ycia karmione s膮 wy艂膮cznie przez samic臋, kt贸ra otrzymuje pokarm od samca. Po 6-8 dniach samiec r贸wnie偶 wchodzi do budki i karmi piskl臋ta. M艂ode ptaki opuszczaj膮 gniazdo pomi臋dzy 37 a 41 dniem 偶ycia. Przez kilkana艣cie dni wracaj膮 do budki na noc. Przez ten czas dokarmiane s膮 przez rodzic贸w, mimo i偶 same pobieraj膮 pokarm. Usamodzielniaj膮 si臋 po dalszych 2-3 tygodniach i w tym czasie nale偶y je przenie艣膰 do osobnej woliery lub klatki, aby umo偶liwi膰 parze rodzicielskiej kolejne gniazdowanie.

Znaczek z papug膮 kozi膮.Interesuj膮ce jest zachowanie usamodzielniaj膮cych si臋 m艂odych. Rodze艅stwo tworzy z偶yt膮 rodzin臋 i stale przebywaj膮 blisko siebie. Je艣li jeden ptak odleci na poblisk膮 ga艂膮zk臋, lec膮 za nim pozosta艂e. Przed ka偶dym l臋giem nale偶y budk臋 oczy艣ci膰, wyparzy膰 wrz膮tkiem i wsypa膰 艣wie偶e wi贸rki. Po trzech l臋gach usuwamy budk臋, aby nie dopu艣ci膰 do dalszego rozrodu i nie eksploatowa膰 nadmiernie ptak贸w. M艂ode osobniki osi膮gaj膮 dojrza艂o艣膰 p艂ciow膮 mi臋dzy 4 a 6 miesi膮cem 偶ycia. Jednak do rozp艂odu przeznaczamy ptaki po uko艅czeniu jednego roku. Gatunek ten odporny jest na niskie temperatury i niekt贸rzy hodowcy trzymaj膮 te papugi przez ca艂y rok w wolierach zewn臋trznych. Osobi艣cie wpuszczam "kozy" do wolier ogrodowych, podczas s艂onecznej pogody, na pocz膮tku maja, gdzie przebywaj膮 do ko艅ca pa藕dziernika.

Je艣li hodujemy papugi w klatce, to musimy wzi膮膰 pod uwag臋 fakt, 偶e ptaki s膮 bardzo 偶ywio艂owe i klatka powinna mie膰 du偶e wymiary.

Swoim podopiecznym daj臋 s艂onecznik, proso, kanar i skie艂kowan膮 pszenic臋. W okresie l臋g贸w kie艂kuj臋 r贸wnie偶 pozosta艂e ziarno i podaj臋 mi臋kki pokarm jajeczny. Lubi膮 marchew tart膮 i zielenin臋 - mniszek lekarski i gwiazdnic臋. Ch臋tnie zjadaj膮 m艂ode ga艂膮zki drzew owocowych i r贸偶ne owoce. Powinny mie膰 do dyspozycji minera艂y, raz w tygodniu preparat witaminowo-aminokwasowy.

Niekt贸re osobniki tego gatunku ucz膮 si臋 "m贸wi膰".

Pr贸cz formy nominalnej hodowane s膮 ptaki cynamonowe, oliwkowe, szekowate i 偶贸艂te.

Andrzej Jarosz

Artyku艂 zosta艂 opublikowany w nr 4/2001 (kwiecie艅) miesi臋cznika "Fauna&Flora".








O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze縪ne.