Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupi臋 - Zamieni臋 - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 11.XII.2024 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona g艂贸wna
- og艂oszenia
- artyku艂y
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska gie艂da
- MSHKiPE
- r贸偶ne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptak贸w


Hodowla Ptak贸w


Lilianki

Wielu ludziom papugi kojarz膮 si臋 z jaskrawo ubarwionymi ptakami, ch臋tnie powtarzaj膮cymi ludzkie s艂owa. Tak jest istotnie. Wi臋kszo艣膰 gatunk贸w, to bardzo kolorowe ptaki. Nieco mniej gatunk贸w, a w艣r贸d nich tylko nieliczne egzemplarze potrafi膮 na艣ladowa膰 mow臋 ludzk膮. Powtarzaj膮 s艂owa, a niekiedy ca艂e zdania. Istnieje na ten temat sporo mniej lub bardziej udanych dowcip贸w. Lilianki nie potrafi膮 "m贸wi膰", a ich odg艂osy to melodyjne i niezbyt g艂o艣ne trele. W upierzeniu lilianek barwy s膮 spokojne i stonowane. Jednak po wnikliwej obserwacji, przy odpowiednim o艣wietleniu, dochodzimy do wniosku, 偶e ptaki s膮 艂adne. Ponadto papugi te 艂atwo nawi膮zuj膮 kontakt z opiekunem i przy odpowiedniej piel臋gnacji oswajaj膮 si臋 i bior膮 pokarm z r臋ki.

W hodowlach, we w艂a艣ciwych warunkach lilianki 偶yj膮 nawet 20 lat. Znany jest przypadek, kiedy obr膮czkowany samczyk by艂 p艂odny w dziewi臋tnastym roku 偶ycia. Wszystko to predysponuje te ptaki, aby sta艂y si臋 naszymi mi艂ymi wsp贸艂lokatorami.

W 1912 roku Mathews opisa艂 liliank臋 pod naukow膮 nazw膮 Neopsephotus bourkii. Twierdzi艂, 偶e gatunek ten jest jak gdyby form膮 przej艣ciow膮 mi臋dzy 艂膮k贸wkami (Neophema), a 艣wiergotami (Psephotus). Wed艂ug nowszej systematyki w艂膮czono liliank臋 ponownie do rodzaju Neophema i obecna jej nazwa, to Neophema bourkii (Gould 1841). Lilianka wielko艣ci膮 przypomina typ wystawowy papu偶ki falistej, d艂ugo艣膰 jej wynosi 190 - 220 mm.

Wierzch cia艂a samc贸w br膮zowy, z tym, 偶e pi贸ra pokrywowe skrzyde艂 maj膮 ja艣niejsze obw贸dki. Plecy br膮zowe. Pi贸ra nie piersi i brzuchu maj膮 r贸偶owe obw贸dki, intensywniejsze na brzuchu ni偶 na piersi. Boki i dolna cze艣膰 nasady ogona niebieskie. Obrze偶e skrzyde艂 w cz臋艣ci 艂okciowej ciemno niebieskie. Okolice oczu szarobia艂e. Na czole u nasady dzioba niebieskie pi贸ra. Samice ubarwione podobnie lecz brak im niebieskich pi贸rek na czole. M艂odociane egzemplarze przypominaj膮 samce. Ubarwienie doros艂ych uzyskuj膮 po pierwszym pierzeniu w pi膮tym lub sz贸stym miesi膮cu 偶ycia.

Ojczyzn膮 lilianek jest Australia. Wyst臋puj膮 na do艣膰 znacznym obszarze tego kontynentu. Zasi臋giem swoim obejmuj膮 po艂udniowo-zachodni Queensland, Now膮 Po艂udniow膮 Wali臋, a偶 po p贸艂nocne rejony Po艂udniowej Australii. Granic wyst臋powania lilianek w przyrodzie nie da si臋 dok艂adnie okre艣li膰 ze wzgl臋du na dalekie w臋dr贸wki w poszukiwaniu pokarmu. Obecno艣膰 tego gatunku na okre艣lonym obszarze uzale偶niona jest od jego obfito艣ci.

Po偶ywieniem lilianek s膮 nasiona traw, innych bylin, p艂od贸w rolnych, krzew贸w i drzew. Przysmakiem s膮 nasiona krzew贸w: Cassia, Acacia, Eremopkilia. Pokarm pobierany jest bezpo艣rednio z ro艣lin, ale najcz臋艣ciej z ziemi, kiedy nasiona ju偶 opadn膮. Lilianki ch臋tnie 偶eruj膮 na ziemi. S膮 wtedy prawie niedostrzegalne, poniewa偶 ich ubarwienie wierzchniej cz臋艣ci cia艂a doskonale zlewa si臋 z pod艂o偶em. Charakterystyczn膮 cech膮 jest jeszcze to, 偶e podczas 偶erowania na ziemi ptaki milcz膮 - robi膮 to w absolutnej ciszy. Ca艂kiem inaczej zachowuj膮 si臋, kiedy przebywaj膮 na ga艂臋ziach krzew贸w i drzew. Odzywaj膮 si臋 wtedy bez przerwy, przyjemnie brzmi膮cymi, cichymi trelami.

Kolejn膮 typow膮 cech膮 tego gatunku s膮 pory 偶erowania. Najbardziej aktywne s膮 wcze艣nie rano. Nast臋pnie przez wi臋ksz膮 cz臋艣膰 dnia odpoczywaj膮 w cieniu li艣ci. Dopiero p贸藕nym popo艂udniem i wieczorem ponownie lec膮 na 偶erowiska i do wodopoju. Znane s膮 liczne przypadki aktywno艣ci lilianek podczas jasnych nocy.

Lot lilianek jest lekki i zwinny. Uderzenia skrzyde艂 szybkie i wydaj膮 charakterystyczny dla tego gatunku odg艂os.

Pora gniazdowania jest 艣ci艣le zwi膮zana z por膮 deszczu. Po obfitych opadach "rusza" wegetacja ro艣lin i jest dostatek pokarmu. Gniazduj膮 w dziuplach od 1 m do 3 m nad ziemi膮. Dno dziupli wy艣cielone jest warstw膮 spr贸chnia艂ego drewna. Do Europy sprowadzono lilianki po raz pierwszy w 1897 roku do londy艅skiego ogrodu zoologicznego, gdzie z powodzeniem odchowano piskl臋ta.

Ch贸w i hodowla tego gatunku nie sprawia wi臋kszych k艂opot贸w i mo偶na go poleci膰 pocz膮tkuj膮cym hodowcom. Te sympatyczne papugi mo偶emy hodowa膰 w pomieszczeniach mieszkalnych jak r贸wnie偶 w wolierach ogrodowych. W pierwszym przypadku umieszczamy je w du偶ej klatce lub wolierze pokojowej. Poza okresem l臋gowym mog膮 przebywa膰 w wi臋kszej grupie jednogatunkowej, czy te偶 w towarzystwie amadyn, astryld贸w, kulczyk贸w, wik艂aczy, kanark贸w, papu偶ek falistych, nimf, 艂膮k贸wek, go艂膮bk贸w diamentowych, itp. Uwaga na nieroz艂膮czki, kt贸re z natury s膮 bardzo agresywne !!!

Chc膮c rozmno偶y膰 lilianki w klatce, nale偶y umie艣ci膰 w niej tylko jedn膮 par臋. Czym wi臋ksza klatka tym lepiej. S膮dz臋, 偶e minimalne wymiary, to 100x40x50 cm. (d艂.szer.wys.). Na jednej ze 艣cian klatki wieszamy budk臋 l臋gow膮. Osobi艣cie stosuj臋 z dobrym skutkiem budki o wymiarach 17x17 cm (dno) i 25 cm (wysoko艣膰). W g贸rnej cz臋艣ci znajduje si臋 otw贸r o 艣rednicy 5-6 cm. Pod otworem przymocowany jest drewniany pr臋cik. Strop powinien by膰 otwierany, co jest niezb臋dne przy kontroli gniazda. Na dno budki dajemy warstw臋 (3-4 cm) wi贸rk贸w drewnianych ewentualnie mieszanin臋 wi贸rk贸w z lekko wilgotnym torfem (3 cz臋艣ci wi贸rk贸w, 1 cz臋艣膰 torfu). Budka dzia艂a na ptaki stymuluj膮co i w kr贸tkim czasie przyst臋puj膮 do l臋g贸w. Samiec zaczyna intensywnie karmi膰 samic臋, kt贸ra coraz cz臋艣ciej przebywa w budce i formuje gniazdo. Podczas tej czynno艣ci wysypuje zazwyczaj cz臋艣膰 wy艣ci贸艂ki. Kontrol臋 gniazda lilianki znosz膮 dobrze i nigdy nie zdarzy艂o si臋, aby po tej czynno艣ci porzuci艂y gniazda. Samica sk艂ada jajo rano i z regu艂y co drugi dzie艅. Najcz臋艣ciej w gnie藕dzie jest od 4 do 6 jaj. Tak jak u innych gatunk贸w papug skorupki s膮 bia艂e. Na jajach siedzi tylko samica i w tym czasie systematycznie karmiona jest przez samca. Po 18-19 dniach wysiadywania wyl臋gaj膮 si臋 piskl臋ta pokryte jasnoszarym puchem. W tej fazie rozwojowej karmione s膮 tylko przez samic臋, kt贸ra w dalszym ci膮gu otrzymuje pokarm od samca. Po 28 dniach 偶ycia m艂ode ptaki s膮 w pe艂ni opierzone i opuszczaj膮 budk臋 l臋gow膮, do kt贸rej ju偶 nie wracaj膮. Trzy do pi臋ciu dni po wyj艣ciu z budki m艂ode lilianki 藕le widz膮 i s膮 bardzo p艂ochliwe, dlatego te偶 powinni艣my zachowa膰 szczeg贸ln膮 ostro偶no艣膰, poniewa偶 mog膮 si臋 zrani膰 o 艣ciany klatki czy woliery. Po opuszczeniu budki l臋gowej m艂ode lilianki karmione s膮 przez rodzic贸w, a obowi膮zki intensywnie karmi膮cego ptaka przejmuje samiec. Samiczka ponownie wchodzi do budki i przygotowuje gniazdo do kolejnego l臋gu. Wcze艣niej musimy budk臋 dok艂adnie oczy艣ci膰, wyparzy膰 wrz膮tkiem i wsypa膰 艣wie偶膮 warstw臋 substratu gniazdowego. M艂ode ptaki po 2-3 tygodniach od chwili opuszczenia budki s膮 samodzielne i powinni艣my je przenie艣膰 do osobnej klatki lub woliery. Doros艂a para mo偶e odbywa膰 dwa, a w ostateczno艣ci trzy l臋gi w sezonie. Chc膮c jednak utrzyma膰 nasze lilianki w dobrej kondycji przez d艂ugie lata, powinni艣my dopu艣ci膰 tylko do dw贸ch l臋g贸w w roku. Usuni臋cie budki l臋gowej i odpowiednia dieta powoduj膮, 偶e ptaki przestaj膮 interesowa膰 si臋 l臋gami.

Rozmna偶aj膮c lilianki w wolierach ogrodowych lub pokojowych musimy przestrzega膰 pewnych zasad. W wolierze mo偶e by膰 tylko jedna para lilianek. Obsady woliery nie powinny stanowi膰 inne gatunki papug. Mo偶emy 艂膮czy膰 je natomiast z innymi gatunkami ptak贸w. Z powodzeniem rozmna偶a艂em lilianki w wolierach ogrodowych w towarzystwie: zeberek, ry偶owc贸w, amadyn diamentowych, wik艂aczy ognistych, motylik贸w krasnouchych, kulczyk贸w szarych, kulczyk贸w mozambickich, s艂owik贸w chi艅skich, s艂owik贸w srebrnych, czy te偶 go艂膮bk贸w diamentowych. Je艣li chodzi o ten ostatni gatunek, to mia艂em par臋 lilianek, z kt贸rej samiec nie tolerowa艂 go艂膮bk贸w diamentowych w wolierze i atakowa艂 je z furi膮.

Do wolier ogrodowych wpuszczamy ptaki w po艂owie maja gdzie przebywaj膮 do ko艅ca pa藕dziernika. Gatunek ten znosi mrozy do -12 掳C. Istniej膮 wzmianki o udanych l臋gach tego gatunku w systemie poligamicznym. W jednej wolierze 艂膮czono samca z dwiema, a nawet trzema samicami. Ka偶da z samic mia艂a do dyspozycji swoj膮 budk臋 l臋gow膮, w kt贸rej wysiadywa艂a jaja i wykarmia艂a piskl臋ta.

Pokarmem lilianek w hodowlach s膮 r贸偶ne gatunki ziarna, jak: proso, kanar, owies, pszenica, proso senegalskie i w艂o艣nica w kolbach, odrobina nasion konopi i s艂onecznika. Mo偶na podawa膰 im troszk臋 murzynku i maku. Ten ostatni najlepiej doda膰 do pokarmu jajecznego. W niewielkich ilo艣ciach mo偶emy da膰 naszym podopiecznym kukurydz臋 w kolbach w fazie mlecznej i woskowej dojrza艂o艣ci, nasiona traw, babki zwyczajnej czy mniszka lekarskiego. Ch臋tnie jedz膮 jab艂ka, tart膮 marchew i zielenin臋, jak mniszek lekarski (Taraxacum officinale) i gwiazdnic臋 (Stellaria media). W okresie zimowym, mo偶emy podawa膰 ptakom ulistnione p臋dy trzykrotki (Tradescantia sp.) uprawianej w doniczkach. Ch臋tnie ogryzaj膮 kor臋 i p膮czki z m艂odych ga艂膮zek drzew owocowych. Ptaki powinny mie膰 do dyspozycji r贸偶ne mineralia, kt贸rych wyb贸r na rynku jest du偶y. Wielu hodowc贸w z powodzeniem stosuje w hodowlach ptak贸w egzotycznych grity i ko艂acze dla go艂臋bi. Te ostatnie znane pod nazw膮 "pickstein". Raz w tygodniu dobrze jest poda膰 liliankom mieszank臋 witaminowo-aminokwasow膮 rozpuszczon膮 w wodzie do picia, np. Aminosol.

W okresie rozrodczym korzystnie jest podawa膰 skie艂kowane ziarno, a do wykarmienia m艂odych niezb臋dny jest pokarm jajeczny. Pokarm jajeczny powinny otrzymywa膰 m艂ode do chwili uko艅czenia pierwszego pierzenia.

Pr贸cz formy nominalnej, czyli takiej jaka wyst臋puje w naturalnym 艣rodowisku, hodowane s膮 najr贸偶niejsze odmiany barwne. Niekt贸re z nich s膮 jeszcze rzadko艣ci膮 i ceny ich bywaj膮 bardzo wysokie. Chyba najbardziej rozpowszechniona i lubiana jest odmiana r贸偶owa. Uzyska艂 j膮 1970 roku holenderski hodowca Goossense. Ptaki s膮 ca艂e r贸偶owe. Okolice dzioba i oczu ja艣niejsze. Kraw臋dzie skrzyde艂 br膮zowe. Ponadto istniej膮 lilianki: 偶贸艂te, cynamonowe, p艂owe, 偶贸艂to-r贸偶owe, cynamonowo-r贸偶owe, p艂owo-r贸偶owe (艂ososiowe), p艂owo-偶贸艂te, szeki, opalowe, niebieskie, bia艂e, rubinowe, przyciemnione. Przepi臋kn膮 lecz jeszcze niezwykle rzadk膮 jest lilianka lutino. Ptaki tej odmiany s膮 r贸偶owe z intensywnie 偶贸艂tymi skrzyd艂ami. Oczy czerwone, brwi i policzki bia艂e.

Andrzej Jarosz

Artyku艂 zosta艂 opublikowany w nr 2/2001 (luty) miesi臋cznika "Fauna&Flora".







O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze縪ne.