Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupi臋 - Zamieni臋 - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 11.XII.2024 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona g艂贸wna
- og艂oszenia
- artyku艂y
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska gie艂da
- MSHKiPE
- r贸偶ne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptak贸w


Hodowla Ptak贸w


Nimfy - hodowla systemem stadnym.

W wielu kr臋gach hodowc贸w papug istnieje pogl膮d, 偶e Nimphicus hollandicus nale偶y rozmna偶a膰 w parach. Takie przekonanie tylko cz臋艣ciowo znajduje swoje uzasadnienie. Pierwszy powodem do przyj臋cia tej metody hodowli jest racjonalny ch贸w. Jest to szczeg贸lnie wa偶ne przy prowadzeniu czystych linii hodowlanych i utrwalaniu nowych mutacji barwnych. Drug膮 racj膮 jest biologia konkretnego gatunku. S膮 papugi, kt贸re przez ca艂e swoje 偶ycie, 偶yj膮 wy艂膮cznie w parach, jednak wyst臋puj膮 te偶 takie, kt贸re preferuj膮 偶ycie w stadzie z okresem l臋gowym w艂膮cznie. Dok艂adne zapoznanie si臋 z biologi膮 danego gatunku umo偶liwia podejmowanie pr贸b hodowli w grupach jednogatunkowych. Moje do艣wiadczenie w obcowaniu z papugami sk艂ania mnie do pe艂nego aprobowania i polecania systemu stadnego, a omawiamy w tym artykule przyk艂ad nimfy, pokazuje jakie przynosi on w praktyce korzy艣ci.

Nimfy szeki.Biologia

Gatunek nimfa (Nimphicus hollandicus) swoim zasi臋giem obejmuje ca艂膮 Australi臋, z wyj膮tkiem wybrze偶y. Jest to ptak o du偶ym stopniu migracji. Licz膮ce nawet kilkaset sztuk stada nimf oddaj膮 si臋 dalekim przelotom w poszukiwaniu pokarmu. Na pokarm sk艂adaj膮 si臋 g艂贸wnie nasiona traw i r贸偶ne owoce. Ornitolodzy twierdz膮, 偶e populacje z p贸艂nocy s膮 koczownicze, a te z po艂udnia w臋druj膮 na wielkie odleg艂o艣ci. Po nastaniu pory deszczowej papugi rozpoczynaj膮 swoje l臋gi. Zazwyczaj gniazduj膮 w dziuplach drzew, gdzie samice sk艂adaj膮 4-8 jaj. Wysiadywanie jaj jest podzielone na obojga partner贸w. Samica wysiaduje w nocy, a samiec w dzie艅. M艂ode s膮 karmione przez par臋 rodzicielsk膮 i opuszczaj膮 gniazdo po ok. 4 tygodniach 偶ycia.

Pomieszczenia hodowlane

Dla nimf budujemy wolier臋 zewn臋trzn膮 z wydzielon膮 cz臋艣ci膮 zadaszon膮 o pe艂nych 艣cianach bocznych. Mo偶na uzna膰, 偶e ok. 1,2 m2 woliery przy jej wysoko艣ci 2m. w zupe艂no艣ci wystarcz膮 na jedn膮 par臋 hodowlan膮. Grz臋dki w cz臋艣ci zadaszonej staramy si臋 umie艣ci膰 wy偶ej, aby zach臋ci膰 papugi do nocowania w tym przytulniejszym i cieplejszym miejscu ptaszarni. Mo偶emy r贸wnie偶 dodatkowo zamocowa膰 drewniane siode艂ka, takie jak s膮 stosowane w go艂臋bnikach. Na okres zimowy wolier臋 os艂aniamy folia, aby uchroni膰 ptaki przed wiatrami i 艣nie偶ycami.

Dob贸r ptak贸w do hodowli

Jako pocz膮tkuj膮cy hodowca papug kupowa艂em doros艂e pary, chc膮c jak najszybciej uzyska膰 potomstwo. Niestety takie zakupy, cz臋sto ko艅czy艂y si臋 niepowodzeniami. Nimfa jest szczeg贸lnie wra偶liwa na zmian臋 miejsca. Pary, kt贸re niegdy艣 gniazdowa艂y w nowym otoczeniu cz臋sto popadaj膮 w r贸偶ne dewiacje: nie karmi膮 m艂odych itp. Dlatego chc膮c mie膰 silne i zdrowe pod wzgl臋dem psychicznym stado nimf musimy zaopatrzy膰 si臋 w ptaki m艂ode. Najlepiej, je偶eli zakupimy papugi od r贸偶nych hodowc贸w. Wtedy nimfy mog膮 swobodnie dobiera膰 si臋 w pary. Ilo艣膰 sztuk mo偶e by膰 wi臋ksza ni偶 powinna przypada膰 na kubatur臋 naszej woliery. Pozwoli to hodowcy na wykonanie w przysz艂o艣ci selekcji ptak贸w. Przy zakupie i ocenie papug, szczeg贸ln膮 uwag臋 zwracamy na czubek nimfy. Jego marny wygl膮d, ma艂a wielko艣膰 i charakterystyczna tzw. 艂ysinka z ty艂u 艣wiadczy o wadzie w upierzeniu. Kupuj膮cy nie mo偶e ignorowa膰 tego mankamentu, gdy偶 ta ma tendencj臋 do wzrostu. Para posiadaj膮ca takie defekty urody mo偶e wydawa膰 potomstwo zupe艂nie pozbawione pi贸r na g艂owie.
Kolejn膮 wa偶n膮 spraw膮 jest wiek w jakim dopuszczamy ptaki do l臋g贸w. W naszej literaturze fachowej w przeciwie艅stwie do zagranicznej m贸wi si臋 o wieku 1,5-2 lata. Osobi艣cie uwa偶am, 偶e wystarczy ok. 1 roku. Czyli nimfy urodzone wiosn膮 mog膮 gniazdowa膰 o tej samej porze w roku nast臋pnym. Jednak pozwalamy im wyprowadzi膰 jeden maksymalnie dwa l臋gi.

Nimfy- szek (po lewej) i pe艂owa (po prawej)Obsadzanie woliery

Decyduj膮c si臋 na zakup m艂odych ptak贸w do zasiedlenia woliery, dokonujemy tego od p贸藕nych miesi臋cy wiosennych, a偶 do ko艅ca lata. Nimfy maj膮 wtedy du偶o czasu na spierzenie si臋, dok艂adne zapoznanie ze swoim pomieszczeniem i ustalenie hierarchii w stadzie. Nabywaj膮c ptaki starsze mo偶emy umie艣ci膰 je w ptaszarni z ko艅cem kwietnia - pocz膮tkiem maja.

Prowadzenie l臋g贸w

Nimfy nie s膮 wybredne je偶eli chodzi o miejsce gniazdowania. Mo偶na im podk艂ada膰 budki poziome lub wertykalne. W mojej hodowli stosuj臋 te pionowe o wymiarach: 25x25x40cm (d艂,szer,wys) z otworem wej艣ciowym o 艣rednicy 9 cm. Wskazane jest aby domki mia艂y profilowane dna i boczne drzwiczki do kontroli l臋g贸w. Je偶eli nasze stadko sk艂ada si臋 z ptak贸w rocznych, kt贸re zimowa艂y ju偶 w wolierze to budki zawieszamy w ko艅cu kwietnia, oczywi艣cie w cz臋艣ci zadaszonej.
Zaj臋cia budki najpierw dokonuje samiec, kt贸ry sprawdza wn臋trze i po akceptacji zwabia dono艣nym gwizdem swoj膮 partnerk臋. Potem nast臋puje parzenie si臋 ptak贸w. Przewa偶nie odbywa si臋 ono rano i wieczorem. W tym czasie samica coraz d艂u偶ej przebywa w gnie藕dzie przygotowuj膮c si臋 do z艂o偶enia jaj. Okres, jaki musi up艂yn膮膰 od momentu wstawienia bud l臋gowych, a偶 do czasu kiedy pojawi膮 si臋 pierwsze jaja mo偶e by膰 bardzo r贸偶ny.
Zale偶y to od zgrania pary, do艣wiadczenia samicy i wielu innych czasem nieznanych przyczyn. W mojej praktyce hodowlanej mia艂em takie przypadki, 偶e pierwiastki (samice, kt贸re nie mia艂y jeszcze potomstwa) znosi艂y swoje pierwsze jajko nawet w tydzie艅 po przygotowaniu miejsc l臋gowych.
Nimfy s膮 dosy膰 podatne na zaparcia jaj. Ptaki z wolier s膮 silne i dobrze wylatane dlatego samice nie powinny mie膰 k艂opotu ze spustami (okre艣lenie na znoszenie jaj). Profilaktycznie przed l臋gami podajemy rozpuszczone wapno.
Je艣li sk艂adanie jaj przebiega bez problem贸w, to co drugi dzie艅 przybywa w budce jedno jajo, w sumie ok. 5-7 szt. Starsze samice znosz膮 nawet 9 jaj. Zazwyczaj po z艂o偶eniu trzeciego jaja nast臋puje pilne wysiadywanie przez oboje partner贸w.
Niekiedy samica siada po zniesieniu pierwszego jajka. Istnieje wtedy obawa, 偶e po wyl臋gni臋ciu si臋 3-4 m艂odych zm臋czone d艂ugim wysiadywaniem papugi zejd膮 z reszty jajek zazi臋biaj膮c ostatnie sztuki przych贸wku. Dlatego chc膮c unikn膮膰 strat przy wyl臋gu, mo偶emy zabra膰 trzy pierwsze jaja i pod艂o偶y膰 sztuczne. Po z艂o偶eniu czwartego jaja wk艂adamy z powrotem trzy pozosta艂e. Dzi臋ki temu wi臋ksza cz臋艣膰 piskl膮t wyl臋ga si臋 w jednakowym czasie. Mo偶emy r贸wnie偶, je偶eli nie zale偶y nam na ustaleniu pochodzenia m艂odych nimf, jaja podk艂ada膰 innym parom o mniej licznych l臋gach. Klucie si臋 pierwszych piskl膮t nast臋puje po 18 dniach inkubacji. M艂ode s膮 karmione przez ca艂膮 par臋. Nimfy s膮 bardzo troskliwymi rodzicami i hodowca nie powinien mie膰 problem贸w z odchowaniem m艂odych, W okresie l臋g贸w koniecznie nale偶y podawa膰 karm臋 mi臋kk膮 (gotowane jajo kurze, kasza kukurydziana i gotowany ry偶), a tak偶e tart膮 marchew i jab艂ko. Pokarm jajeczny podajemy dwa razy dziennie rano i wieczorem. Nimfy ch臋tnie przyjmuj膮 skie艂kowan膮 pszenic臋 i owies, dlatego nie mo偶e zabrakn膮膰 tej karmy. Z zielonek stosujemy mniszek lekarski, rdest ptasi i k艂osy babki zwyczajnej . Do wody pitnej mo偶emy dodawa膰 sok z pomidor贸w. Gdy w gnie藕dzie znajduje si臋 wi臋ksza ilo艣膰 m艂odych budki l臋gowe trzeba posprz膮ta膰 i wymieni膰 艣ci贸艂k臋. Obr膮czkowanie piskl膮t przeprowadza si臋 w wieku ok. 7 dni obr膮czkami nr 5,5.
M艂ode nimfy opuszczaj膮 stopniowo swoje budki po ok. czterech tygodniach i s膮 dalej dokarmiane przez swojego ojca , dlatego nie spieszymy si臋 z przeniesienia m艂odzie偶y do innego pomieszczenia.
Jednak wskazane jest, 偶eby to zrobi膰 gdy nimfy osi膮gn膮 wiek o艣miu tygodni. Gdy偶 mog膮 zbytnio dokucza膰 swoim ojcom prosz膮c ich o pokarm.

Wnioski

Znaczek z nimf膮.Stado nimf mo偶e by膰 trzymane w wolierze zewn臋trznej przez ca艂y rok, nie trzeba ich przenosi膰 do ogrzewanych pomieszcze艅 na okres zimowy

Trzymanie nimf systemem stadnym pozwala hodowcy zaoszcz臋dzi膰 sporo czasu i zmniejszy膰 koszty hodowli.

Poprawnie dobrana grupa hodowlana mo偶e razem gniazdowa膰 przez wiele sezon贸w i wyda膰 du偶o warto艣ciowego potomstwa.

Robert P. Sobecki

Artyku艂 zosta艂 opublikowany w nr 8/1999 (wrzesie艅) miesi臋cznika "Fauna&Flora".







O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze縪ne.