Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupi臋 - Zamieni臋 - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 11.XII.2024 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona g艂贸wna
- og艂oszenia
- artyku艂y
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska gie艂da
- MSHKiPE
- r贸偶ne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptak贸w


Hodowla Ptak贸w



Patagonka (Bonaparte, 1854), Cyanoliseus patagonus

Wygl膮d: D艂ugo艣膰 cia艂a u tego gatunku wynosi 45-48 centymetr贸w. Samiec ma g艂ow臋 , szyj臋, plecy oliwkowo br膮zowe z nieregularnym zielonym nalotem. Dolne plecy , grzbiet ,pi贸ra ogonowe pokrywowe i dolne partie cia艂a 偶贸艂te z oliwkowym nalotem. Pi贸ra na nogach i 艣rodek brzucha pomara艅czowoczerwony .Gard艂o i pier艣 ma zielonobr膮zowe , bia艂e plamy na bokach piersi . Pi贸ra ogonowe ma oliwkowo zielone z niebieskim nalotem , od spodu br膮zowe. Dzi贸b ma szarawy, t臋cz贸wk臋 oka 偶贸艂to bia艂膮, nogi r贸偶owawe.

Samica ma dzi贸b i g艂ow臋 miesz膮 , czerwone upierzenie mniej intensywne. M艂ode ptaki podobne s膮 do doros艂ych , ale g贸rna cz臋艣膰 dzioba jest koloru ko艣ci s艂oniowej a t臋cz贸wk臋 oka szar膮.

Wyst臋puje w: Centralna Argentyna , centralna Chile , Falklandy , Urugwaj .

Wyst臋puje w trzech formach geograficznych . Cyanoliseus patagonus patagonus- patagonka po艂udniowa. Gatunek ten zim膮 odlatuje z po艂udnia na p贸艂noc i na p贸艂noc Mendozy, Entry Rios i do Urugwaju.

Cyanoliseus patagonus andinus- patagonka p贸艂nocna Ptaki t臋 maj膮 ciemniejsze upierzenie od formy nominalnej , dolne cz臋艣ci cia艂a mniej 偶贸艂te lub bez 偶贸艂tego nalotu, 艣rodek brzucha ciemno pomara艅czowoczerwony, boki piersi z bia艂ym nalotem. G艂贸wnie wyst臋puje na p贸艂nocnym zachodzie Argentyny , osobniki z San Luis s膮 ju偶 bardziej podobne do formy nominalnej. Cyanoliseus patagonus byroni- patagonka chilijska. Papugi te maj膮 dolne partie cia艂a bardziej 偶贸艂te, pi贸ra na nogach i brzuchu s膮 u nich jasno czerwone, przez wole i g贸rn膮 pier艣 im si臋 odznacza bia艂y pas . S膮 nieco wi臋ksze ni偶 poprzednie podgatunki. Dawniej te偶 zaliczano je jako oddzielny gatunek Cyanoliseue byroni - Papuga chilijska. Czasami mo偶na odr贸偶ni膰 samice po wi臋kszej, 偶贸艂tej plamie na brzuchu .

Na wolno艣ci : Patagonki 偶yj膮 na otwartych przestrzeniach , w lasach i trawiastych zaro艣lach , ale najcz臋艣ciej przebywaj膮 w koronach drzew i na ska艂ach a raczej w skalnych szczelinach gdzie te偶 gniazduj膮. Zasiedlaj膮 najbardziej po艂udniowe tereny po艂udniowej Ameryki gdzie warunki klimatyczne s膮 zbli偶one do Europejskich . Z tych miejsc zim膮 wracaj膮 cieplejszych kraj贸w w kierunku Urugwaju. Nie gniazduj膮 w dziuplach drzew tylko w艂a艣nie w skalnych szczelinach ( Andy i Kordillery ) Tworz膮 kolonie licz膮ce nawet 5000 osobnik贸w .Swoimi mocnymi dziobami wygrzebuj膮 sobie nory o g艂臋boko艣ci 1 metra a na ko艅cu buduj膮 sobie gniazdo .Okres gniazdowania w Chille przypada na pa藕dziernik i listopad a w Argentynie na grudzie艅 i stycze艅. Samica znosi 2-4 jaja. 呕ywi膮 si臋 r贸偶nymi owocami drzew i krzew贸w , m艂odymi p臋dami i p膮czkami drzew , nasionami . W 偶o艂膮dkach r贸wnie偶 mia艂y li艣cie kolczastych krzew贸w .

Hodowla : Do Europy zosta艂y przywiezione w 1868. W ZOO jest popularnym ptakiem, ale w hodowlach prywatnych nadal rzadki. Do hodowli patagonek musimy mie膰 woliere ze stalowej konstrukcji i grubszego drutu siatki . Na ziemi nie lubi膮 przebywa膰 , ale je偶eli ju偶 schodz膮 niegramotnie si臋 poruszaj膮 - ko艂ysz膮 si臋 z boku na bok komicznie podskakuj膮c z nogi na nog臋. Czasami mo偶na zobaczy膰 jak kopi膮 w ziemi szukaj膮c nie tylko korzonki lub owady , ale r贸wnie偶 kawa艂ki ska艂y ,drobne kamyki- potrzebne do prawid艂owego trawienia . W wolierze instalujemy im kilka grubszych ga艂臋zi na odpowiedniej wysoko艣ci , kt贸re cz臋sto zmieniamy na 艣wie偶e. S膮 dosy膰 g艂o艣nymi ptakami jednak ich g艂os jest melodyjny- 艂atwo je odr贸偶ni膰 od innych papug .Do nowych warunk贸w szybko si臋 przyzwyczajaj膮 , m艂ode ptaki 艂atwo oswajaj膮 i maj膮 talent do na艣ladowania ludzkiej mowy lub te偶 innych d藕wi臋k贸w . Pierwszego odchowu osi膮gni臋to w Holandii w 1957 roku. Pierwsz膮 podan膮 budk臋 para ca艂kowicie zniszczy艂a dopiero za drugim razem kiedy to hodowca zrobi艂 j膮 z pnia drzewa o 艣rednicy 22 cm, wysoko艣ci 50 cm, a z wlotowym otworem 10 cm , para zasiedli艂a si臋 w niej .Samica znios艂a 3 jaj a po 25 dniach wyklu艂o si臋 pierwsze m艂ode. Samiec karmi艂 samice a p贸藕niej m艂ode. M艂ode po 8 tygodniach opu艣ci艂y budk臋( jeszcze po 8 miesi膮cach mia艂y g贸rn膮 cz臋艣膰 dzioba bledsz膮 od rodzic贸w ) M艂ode ptaki nie by艂y dzikie i nie fruwa艂y chaotycznie po wolierze . W czasie karmienia m艂odych para ch臋tnie zjada艂a li艣cie szpinaku i namoczone bia艂e pieczywo i papk臋 dla lorys .Patagonki uwielbiaj膮 si臋 k膮pa膰 , ale trzeba uwa偶a膰 na temperatur臋 , aby si臋 papugi nie wyzi臋bi艂y. Dodatkowo jako pokarm mo偶na podawa膰 gotowany ry偶 , mieszank臋 jajeczn膮, marchewk臋 i kukurydze w kolbach w r贸偶nym stadium dojrza艂o艣ci .

Markieta Bielas








O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze縪ne.