Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupię - Zamienię - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 20.VI.2018 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona główna
- ogłoszenia
- artykuły
- ptaki w hodowli new !
- literatura
- download
- forum dyskusyjne
- CITES
- tarnowska giełda
- MSHKiPE
- różne
- redakcja


Polecamy


Ogłoszenia

Kategorie:

- sprzedam,
- kupię,
- zamienię,
- inne,

dodaj ogłoszenie


Reklama


Hodowla PtakówHodowla Ptaków


Encyklopedia ptaków - recenzja

Na polskim rynku dostępny jest tylko jeden program multimedialny poświęcony w całości ptakom, a jest nim wydana przez Otpimus-Pascal Multimedia - "Encyklopedia ptaków". 

Dawniej w telewizji były emitowane seriale z cyklu "Nowe horyzonty", serial miał formę wirtualnego muzeum, tylko wtedy nie mogliśmy wybrać sobie, co chcemy oglądać. Encyklopedia jest zrobiona na wzór tego serialu, jest wycieczką po wirtualnym muzeum. Jak w każdym muzeum możemy pooglądać przestrzenne eksponaty, obracać je dokoła. Znajdziemy w niej mnóstwo pięknych zdjęć, filmów, animacji, odgłosów ptaków. Niestety nie ma w niej wyczerpujących opisów, mimo to jest całkiem niezła.

Muzeum jest podzielone na sale, np. "Anatomia", w każdej sali jest kilka wystaw. W sali "Ptaszarnia" są wystawione "tablice", na których opisane jest kilka rodzin ptaków. Z tablicy prowadzą odsyłacze do przedstawicieli danej rodziny (patrz obok). 

Przy "ścianach" prezentowane są różne eksponaty od maski indiańskiej symbolizującej głowę ptaka, do modelu kuli ziemskiej, na której klikając możemy przeczytać o różnych siedliskach ptaków.

Jest także studio nagraniowe, w którym (jeżeli będziemy mieli ochotę) posłuchamy różnych ptaków, jeżeli po przesłuchaniu tych głosów, będziemy uważać, że rozpoznamy je bez problemu, możemy spróbować swoich sił, bawiąc się w odgadywanie ich głosów. Są też inne zabawy - rozpoznawanie śladów ptaków - dopasowywanie do dzioba ptaka "narzędzia", które pełni podobną funkcję jak dziób tego ptaka, a następnie dopasowanie ptaka do pokarmu jakim się odżywia. 

W czasie drogi po muzeum cały czas towarzyszy nam nawigator (w prawym, górnym rogu ekranu), dlatego w każdej chwili możemy się przenieść do innego miejsca w muzeum. 

Przy pomocy katalogu obrazkowego możemy szybko znaleźć coś interesującego, jeżeli się nam spodoba, to klikając na dany obrazek zostajemy przeniesieni do określonego miejsca.

W wieży obserwacyjnej jest możliwość poobserwowania ptaków przez lunetę lub lornetki. Jeżeli jesteśmy ciekawi jak świat wygląda oczami kaczki lub sępa - na wieży mamy możliwość sprawdzenia tego. W tym samym miejscu możemy zobaczyć jaką techniką latają dane ptaki, jaką mają rozpiętość skrzydeł, z jaką prędkością latają itp.

W każdym dobrym muzeum możemy wybrać się do sklepiku po pamiątki i w tym programie mamy taką możliwość, możemy wydrukować sobie papeterię, lub zmienić tło systemowe.

Jest także funkcja wycieczki po muzeum wraz z przewodnikiem głosowym, który opowiada różne ciekawostki.

Minimalne wymagania to: komputer zgodny z IBM PC, 4 MB na dysku twardym, procesor 486DX/33MHz, pamięć ram: 4 MB (zalecane 8 MB), napęd CD-ROM: 2x, karta dźwiękowa, monitor SVGA 256 kolorów, system operacyjny: Windows 3.1x lub Windows 9.x). 

Szkoda, że jest to jedyna propozycja tego typu na polskim rynku, dzięki temu jest najlepsza i najgorsza, gdyż nie ma konkurencji. Jednak programiści tworzący ten program bardzo się postarali. Jeżeli mieliśmy się wybrać do muzeum, a właśnie zepsuła się pogoda, możemy sięgnąć po encyklopedię i wybrać się na wspaniałą wycieczkę po wirtualnym muzeum.

Maciej Ćwik
O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrzeżone.