Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupi臋 - Zamieni臋 - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 11.XII.2024 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona g艂贸wna
- og艂oszenia
- artyku艂y
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska gie艂da
- MSHKiPE
- r贸偶ne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptak贸w


Hodowla Ptak贸w



ROZELLA kr贸lewska (PLATYCERCUS ELEGANS)

Ma oko艂o 36cm. Rozella kr贸lewska wyst臋puje w trzech podgatunkach: P.e. Elegans, P.e. nigrescens, P.e. melanoptera. U tego gatunku rozell dymorfizm p艂ciowy nie jest zbyt wyra藕nie zaznaczony jednak w wi臋kszej grupie ptak贸w rozr贸偶nienie p艂ci nie sprawia problemu. Je艣li chodzi o rozmna偶anie to panuje wiele skrajnych opinii. Z w艂asnego do艣wiadczenia wiem, 偶e para parze nier贸wna. S膮 bowiem pary, z kt贸rymi nie ma od pocz膮tku gniazdowania, a偶 do ko艅ca, 偶adnych k艂opot贸w i s膮 samice, kt贸re znios膮 jajka, nie wysiaduj膮 ich lub nawet z偶eraj膮 je. Najcz臋艣ciej komplikacje wyst臋puj膮 podczas karmienia m艂odych ( ale nie zawsze). W艣r贸d hodowc贸w kr膮偶膮 r贸wnie偶 r贸偶ne teorie na temat agresji tego gatunku rozell wobec innych ptak贸w. Sama chcia艂am si臋 przekona膰, czy to prawda i do wsp贸lnej woliery bez budek l臋gowych wpu艣ci艂am dwie pary nimf, dwie pary rozell bia艂olicych, jedn膮 par臋 kozich, cztery m艂ode papu偶ki faliste, jedn膮 par臋 rozell kr贸lewskich, i musz臋 powiedzie膰, 偶e nie by艂o pomi臋dzy nimi 偶adnych b贸jek. Penanty przez ca艂y rok, w zimie na 艣niegu, a latem w kroplach wody uwielbiaj膮 si臋 k膮pa膰. Obserwowanie tego zachowania dostarcza wielu mi艂o艣nikom przyrody niesamowitej przyjemno艣ci. Do gniazdowania polecam budk臋 o wymiarach 30x30x50cm.,otw贸r o 艣rednicy 8-9cm. Samiczka znosi oko艂o 3-8jaj, kt贸re wysiaduje sama przez oko艂o 21-24 dni. M艂ode po czterech tygodniach po raz pierwszy opuszczaj膮 budk臋, ale jeszcze przez kolejne 4 tygodnie s膮 karmione przez rodzic贸w. M艂ode maj膮 zielone upierzenie, a zmiana ubarwienia m艂odych z zielonego na czerwony trwa oko艂o 12-15 miesi臋cy. Wyhodowano wiele mutacji: 偶贸艂ta z czarnymi oczami, pastelowa, 偶贸艂ta lutino, 偶贸艂ta cynamonowa, cynamonowa, cynamonowa niebieska, niebieska, pastelowa niebieska, ciemno niebieski szek, bia艂a, albinotyczna, oliwkowa, bia艂a srebrzysta, siwo niebieska czyli mauve, p艂owa czyli fallow, bia艂o g艂owa np. niebieska, izabelowata z czerwonymi oczami, szek, pastelowa czerwona, pomara艅czowa i pomara艅czowo srebrzysta. W niewoli uda艂o si臋 r贸wnie偶 uzyska膰 miesza艅ce papug kr贸lewskich z bia艂olic膮, s艂omkow膮, bladog艂ow膮, bernardem czerwonoczelnym, bernardem czarnog艂owym oraz aleksandrett膮 obro偶n膮.

Moje do艣wiadczenia z hodowli
Moja przygoda z Rozellami zacz臋艂a si臋 od zakupu dw贸ch m艂odziutkich samiczek penant贸w. Szcz臋艣liwa i zadowolona z pi臋knych nowo nabytych okaz贸w, wpu艣ci艂am je do woliery, nasypa艂am ziarno, poda艂am r贸wnie偶 mieszank臋 jajeczn膮. By艂a niedziela oko艂o godziny 17. Dwie godziny p贸藕niej posz艂am sprawdzi膰 co dzieje si臋 u papug, niestety samiczki siedzia艂y w tym samym miejscu i ca艂e dr偶a艂y ze strachu. Nie chcia艂am ich bardziej niepokoi膰, troch臋 zmartwiona posz艂am do domu. Cz臋sto przecie偶 zdarza si臋, 偶e nowo zakupione papugi wpuszczone do innego pomieszczenia w艂a艣nie tak si臋 zachowuj膮. Na drugi dzie艅 po powrocie z pracy pierwsze moje kroki skierowa艂am w kierunku woliery gdzie przebywa艂y nowo zakupione ptaki. Niestety obie siedzia艂y w tym samym miejscu co wczoraj. Zaniepokoi艂am si臋 kiedy zauwa偶y艂am, 偶e z podanego pokarmu nie uby艂o nawet ziarenko. Wieczorem zfrune艂y obydwie do karmnik贸w, ale pokarm dzioba艂a i 艂uska艂a tylko jedna z nich. Druga siedzia艂a obok z nastroszonym upierzeniem. O godzinie 21 nadal siedzia艂a na ziemi, poniewa偶 nie mia艂a si艂y podfrun膮膰 na ga艂膮藕. Hodowca zapewni艂 mnie, 偶e papugi jedz膮 ju偶 same, a ja jednak nie by艂am tego tak pewna. Moje podejrzenia by艂y uzasadnione. Nie czeka艂am d艂u偶ej, we wtorek rano szybko sporz膮dzi艂am papk臋, w sk艂ad kt贸rej wesz艂y kaszka z p艂atk贸w owsianych, kaszka kukurydziana, surowe jajko, sok z marchwi. Strzykawk膮 nakarmi艂am s艂abszego ptaka i mia艂am nadziej臋 ze dojdzie do siebie. W 艣rod臋 rano samiczka by艂a w op艂akanym stanie. Nie fruwa艂a, siedzia艂a na ziemi i oczy mia艂a zamkni臋te. Ponownie j膮 nakarmi艂am podaj膮c nieco wi臋cej pokarmu ni偶 poprzednio i pomy艣la艂am, 偶e je艣li prze偶yje t臋 noc to b臋dzie sukces. Ale nadzieje na jej prze偶ycie by艂y znikome. Id膮c rano do ptak贸w, by艂am przekonana, 偶e znajd臋 ju偶 martwa. Ku mojemu zdziwieniu samica siedzia艂a na budce, kt贸r膮 poprzedniego dnia po艂o偶y艂am na pod艂odze, jednak nadal mia艂a naczochrane upierzenie. Zanosi艂o si臋 jednak na popraw臋. Karmi艂am j膮 dwa razy dziennie, rano i wieczorem, jeszcze przez 9 dni. Po up艂ywie tego czasu by艂a ju偶 samodzielna, ale ch臋tnie przyjmowa艂a mieszank臋 jajeczn膮 ( sk艂ad: gotowane jajko, z tart膮 marchewk膮, 2 biszkopty, 2 艂y偶eczki bebika lub innego mleka w proszku i jedn膮 tabletk臋 Drominu- preparat dro偶d偶owy). Wysi艂ek i starania o jej uratowanie zako艅czy艂y si臋 sukcesem, a po osi膮gni臋ciu dojrza艂o艣ci samica odwdzi臋czy艂a mi si臋 wyprowadzeniem 5 dorodnych m艂odych.

Markieta Bielas








O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze縪ne.