Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupi臋 - Zamieni臋 - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 11.XII.2024 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona g艂贸wna
- og艂oszenia
- artyku艂y
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska gie艂da
- MSHKiPE
- r贸偶ne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptak贸w


Hodowla Ptak贸w


Rudosterka br膮zowoucha.


Dzieci臋ce marzenia.Doros艂a Rudosterka

Tarn贸w prze艂omu lat 60 na 70 mia艂 dwa miejsca, kt贸re mnie jako kilkuletniego dzieciaka przyci膮ga艂y. Jedno z nich to mini ogr贸d zoologiczny w Mo艣cicach z lam膮, osio艂kiem, je偶ozwierzem, ma艂pami, pag贸rkiem zbudowanym ze ska艂, kt贸ry zamieszkiwa艂y 艣winki morskie i miejsce, przed kt贸rym przesiadywa艂em godzinami 鈥 woliera zamieszkana przez stadko papu偶ek falistych. Jaka szkoda, 偶e tego miejsca ju偶 nie ma, zosta艂o zlikwidowane jeszcze za czas贸w tzw. 鈥瀔omuny鈥. Drugie miejsce 鈥 to sklep zoologiczny pana Lisa. Ogl膮da艂em tam pi臋kne, ogromne, czerwone papugi, kt贸re jak si臋 dowiedzia艂em znacznie p贸藕niej nazywa艂y si臋 rozelle bia艂olice, oraz znacznie mniejsze 鈥 szarawe 鈥 z bia艂ymi okularami. Te mniejsze papu偶ki bra艂y do 艂apy kawa艂ek jab艂ka, zjada艂y go ze smakiem i spogl膮da艂y na mnie 鈥瀞pode 艂ba鈥. Marzy艂em, 偶e s膮 to moje papugi, ale na klatce wisia艂a kartka z napisem 鈥瀌ekoracja鈥, a mnie ledwo by艂o sta膰 na kupno papu偶ki falistej. Nawet nie pami臋tam, czy odwa偶y艂em spyta膰 si臋 o ich nazw臋.

聽 Min臋艂o wiele lat, rozelle bia艂olice sta艂y si臋 w Polsce, a tak偶e w mojej hodowli ptakami powszechnymi, a ja zapomnia艂em o moim 鈥瀌zieci臋cym marzeniu鈥. Latem 1999 roku, odwiedzi艂em koleg臋 鈥 cz艂onka MSHK i PE z Krosna 鈥 Wie艣ka D膮browskiego. W jego wolierze zobaczy艂em par臋 szarozielonych papug z bia艂ymi okularami. Co艣 mi pikn臋艂o w duszy. Dopiero po powrocie do domu 鈥 noc膮 鈥 wr贸ci艂y wspomnienia z dzieci艅stwa. Postanowi艂em zrealizowa膰 swoje 鈥瀌zieci臋ce marzenia鈥 鈥 teraz ju偶 mog艂em. Na jednej z gie艂d na po艂udnie od Tarnowa spotka艂em par臋 rudosterek 鈥 nie by艂y drogie. Co prawda na tej samej gie艂dzie za te same pieni膮dze mog艂em kupi膰 8 sztuk rozellii bia艂olicych, 鈥 ale moim marzeniem by艂y rudosterki. Kupi艂em je bez targ贸w 鈥 by艂em szcz臋艣liwy. Do czasu... Ale o tym za chwil臋.

呕ycie w naturze聽

Joseph M. Forshaw w swoim dziele 鈥濸arrots of the World鈥 do rodziny Pyrrhura zalicza 18 gatunk贸w papug. S膮 to 艣redniej wielko艣ci papu偶ki od 22cm (P. picta) do 30cm (P. cruentata) d艂ugo艣ci. Wyst臋puj膮 w Ameryce 艢rodkowej i Po艂udniowej.

Rudosterka br膮zowoucha (Pyrrhura frontalis) zamieszkuje tereny: po艂udniowej Brazylii, Urugwaju, Paragwaju i p贸艂nocnej Argentyny. Osi膮ga d艂ugo艣膰 26-28 cm. Samiec i samica maj膮 identyczne ubarwienie, m艂ode ptaki maj膮 mniej wyra藕n膮, czerwon膮 plam臋 na brzuchu.

呕yj膮 na skraju lasu, sk膮d cz臋sto zalatuj膮 w stadach na pola uprawne. Szczeg贸lnie du偶e szkody czyni膮 w uprawach kukurydzy. 呕ywi膮 si臋 r贸偶nymi nasionami, orzechami, owocami, kwiatami, jedz膮 te偶 owady i ich larwy. S膮 papugami dosy膰 cichymi, szczeg贸lnie, gdy por贸wnamy je z innymi konurami, g艂o艣niej si臋 odzywaj膮 podczas lotu i gdy s膮 zaniepokojone. Jaja znosz膮, jak prawie wszystkie papugi, w dziuplach drzew. Wysiaduje wy艂膮cznie samica, przez ok. 26 dni, w tym czasie jest karmiona przez samca.

Jak rozmno偶y艂em rudosterki?

Zakupion膮 par臋 wpu艣ci艂em do woliery. Samiec pi臋knie wylecia艂 z 鈥瀙rzenioski鈥 i usiad艂 na dr膮偶ku, a samica wyskoczy艂a, a w艂a艣ciwie wypad艂a. Nie potrafi艂a fruwa膰. Kupi艂em je tanio, a wiadomo, 鈥瀋o tanie, to drogie鈥. By艂em za艂amany. Po trzech dniach, nie mog膮c patrze膰 na chodz膮c膮 po siatce samic臋, kt贸ra przestraszona spada艂a na pod艂og臋, przenios艂em je do metrowej klatki, stoj膮cej w ciemnym koncie ptaszarni (偶eby ich nie widzie膰 i si臋 nie denerwowa膰). W klatce by艂a budka l臋gowa o wymiarach: 28 cm x 18 cm x 18 cm, w kt贸rej wcze艣niej gniazdowa艂y Kozy. Po oko艂o 10 dniach, z klatki doszed艂 mnie straszny krzyk, pomy艣la艂em, 偶e jedna, z rudosterek zabija drug膮. Ukl膮k艂em i zobaczy艂em rudosterki podczas aktu mi艂osnego, w czasie, kt贸rego, samica si臋 tak strasznie dar艂a. Od tego momentu zacz膮艂em je uwa偶niej obserwowa膰 i lepiej karmi膰. Rozpocz膮艂em podawanie mieszanki jajecznej z minera艂ami, biszkopt贸w i suchar贸w. Wcze艣niej karmi艂em je mieszank膮 nasion: s艂onecznika, prosa, kanaru, rzepiku, lnu, konopi, ry偶u, owsa, oraz skie艂kowanej pszenicy. Dzie艅 w dzie艅 dostawa艂y r贸偶ne owoce, przewa偶nie bez czarny, jarz臋bin臋 i jab艂ka, oraz marchew. Podawa艂em im te偶 gwiazdnic臋, oraz li艣cie i kwiaty mniszka, ale rudosterki wykazywa艂y nimi nik艂e zainteresowanie.

Samica coraz cz臋艣ciej przebywa艂a w budce, a w nocy w niej spa艂y obydwa ptaki. Przypadkowo 7 sierpnia zauwa偶y艂em rudosterki poza budk膮, wi臋c j膮 wyj膮艂em z klatki. W 艣rodku by艂o jedno jajo. 28 Sierpnia w budce pojawi艂o si臋 pierwsze m艂ode, a przy kontroli 3 wrze艣nia, w 艣rodku by艂y 4 m艂ode papu偶ki. Ze 鈥瀦niesienia鈥 licz膮cego 4 jaja wyl臋g艂y si臋 4 m艂ode i wszystkie zosta艂y odchowane. M艂ode by艂y 艣wietnie karmione, wygl膮da艂y jak 鈥瀔luchy鈥, jedynym minusem by艂y ich lekko podskubane grzbiety. Ale gdy tylko opu艣ci艂y budk臋, to doros艂e przesta艂y wyrywa膰 im pi贸ra.

Od prawej: Aleksandretta r贸偶ana, m艂ode Rudosterki, m艂oda Aleksandretta 艣liwog艂owaDok艂adnego terminu, w kt贸rym odch贸w opu艣ci艂 budk臋, nie mog臋 poda膰. M艂ode przez d艂ugi czas, gdy tylko mnie zobaczy艂y wskakiwa艂y z powrotem do gniazda. Musia艂em czeka膰 bez ruchu ok. 15 minut, 偶eby zacz臋艂y wychyla膰 g艂owy. Od rodzic贸w oddzieli艂em je dopiero w po艂owie listopada, i to tylko z tego powodu, 偶e w tak ma艂ej klatce przy 6 艣redniej wielko艣ci papugach bardzo trudno jest utrzyma膰 czysto艣膰.

M艂ode wpu艣ci艂em do ma艂ej, dwu metrowej wolierki, razem z doros艂ym samcem aleksandretty obro偶nej par膮 m艂odych aleksandrett 艣liwog艂owych i par膮 m艂odych aleksnadrett r贸偶anych. Rudosterki s膮 najm艂odsze w tym stadzie, najmniejsze, tylko 鈥炁沴iwki鈥 s膮 ich wielko艣ci, ale ich 偶ywotno艣膰, zadziorno艣膰 i ciekawo艣膰 spowodowa艂y, 偶e to one dziel膮 i rz膮dz膮. Nawet samiec aleksandretty obro偶nej ust臋puje im miejsca.

Tak to, moje 鈥瀌zieci臋ce marzenia鈥 zosta艂o zrealizowane w roku 2000 po blisko 30 latach.
Zach臋cam wszystkich Pa艅stwa do hodowli tych przemi艂ych papu偶ek.聽聽聽聽

Jerzy 膯wik

Ps. (27.09.2001) Po "nielotno艣ci" samicy nie ma 艣ladu, fruwa doskonale. Opisana w artykule przypad艂o艣膰 by艂膮 spowodowana prawdopodobnie stresem zwi膮zanym z transportem. 
Artyku艂 zosta艂 opublikowany w nr 3/2001 (marzec) miesi臋cznika "Fauna&Flora".







O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze縪ne.