Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupi臋 - Zamieni臋 - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Wt. 25.III.2025 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona g艂贸wna
- og艂oszenia
- artyku艂y
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska gie艂da
- MSHKiPE
- r贸偶ne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptak贸w


Hodowla Ptak贸w


Synogarlice winoczerwone - [Streptopelia tranquebarica]

Synogarlice winoczerwone w naturze.

Synogarlice winoczerwone nazywane te偶 turkawkami winorudymi lub 鈥瀘ficjalnie鈥 synogarlicami ma艂ymi (tej nazwy praktycznie nikt nie stosuje), zasiedlaj膮 Azj臋 Po艂udniowo Wschodni膮. Ornitolodzy wyr贸偶niaj膮 2 podgatunki geograficzne tych go艂膮bk贸w. Podgatunek nominatywny Streptopelia t. tranquebarica zamieszkuje praktycznie ca艂e Indie oraz doliny Pakistanu i Afganistanu po zachodni Nepal. Podgatunek Streptopelia t. humelus zasiedla p贸艂nocno wschodnie Indie, Nepal, Tajlandi臋, Birm臋, Wietnam, Chiny, Tajwan i p贸艂nocne Filipiny.
Turkawki zamieszkuj膮ce rejony g贸rskie migruj膮 zim膮 do cieplejszych i zasobnych w pokarm miejsc, natomiast reszta populacji prowadzi osiad艂y tryb 偶ycia. W Wietnamie synogarlice po odbytych w g贸rskich lasach l臋gach, formuj膮 si臋 w du偶e stada i przenosz膮 si臋 na pola ry偶owe. Wietnamczycy, podobno, od艂awiaj膮 je w du偶ych ilo艣ciach i konsumuj膮 lub sprzedaj膮 na miejskich targowiskach. Go艂臋bie te preferuj膮 tereny otwarte poro艣ni臋te k臋pami drzew lub suche rzadkie lasy. Unikaj膮 g臋stych i wilgotnych las贸w tropikalnych - d偶ungli. Cz臋sto s膮 spotykane na terenach rolniczych i w parkach. Na Tajwanie naj艂atwiej je zaobserwowa膰, gdy przesiaduj膮 na drutach elektrycznych.
呕ywi膮 si臋 g艂贸wnie nasionami zbieranymi na ziemi oraz zielonymi cz臋艣ciami ro艣li i w niewielkim stopniu owadami.
Gniazduj膮 na drzewach, gdzie na wysoko艣ci 3-5 metr贸w, na grubych konarach, w znacznej odleg艂o艣ci od pnia buduj膮 gniazdo. Gniazda ich wygl膮daj膮 praktycznie tak samo, jak gniazda naszych sierp贸wek. Sk艂adaj膮, jak wi臋kszo艣膰 go艂臋bi 2 jaja, z kt贸rych po 13 鈥 14 dniach wysiadywania l臋gn膮 si臋 piskl臋ta. Wed艂ug obserwacji poczynionych w naturze, m艂ode przebywaj膮 w gnie藕dzie oko艂o 15 dni.

Opis

Synogarlice winorude s膮 najmniejszymi przedstawicielami swojego rodzaju. Ich d艂ugo艣膰 nie przekracza 22 centymetr贸w. Jest to jeden z nielicznych gatunk贸w go艂臋bi u kt贸rych wyst臋puje dymorfizm p艂ciowy, czyli samiec jest ubarwiony inaczej ni偶 samiczka. Doros艂y samiec ma winoczerwone skrzyd艂a, grzbiet i pier艣, z kt贸rymi 艂adnie kontrastuje na niebiesko wybarwiona g艂owa. Samiczka jest znacznie skromniej ubarwiona. Jest praktycznie ca艂a szaro br膮zowa. Ptaki obu p艂ci posiadaj膮 charakterystyczny dla wi臋kszo艣ci synogarlic czarny sierpowaty znak na karku, bardzo podobny wyst臋puje u cukr贸wek i sierp贸wek. Ubarwienie m艂odych ptak贸w jest zbli偶one do ubarwienia samiczek. Ciekawostk膮 w ubarwieniu m艂odych turkawek winorudych jest wyst臋powanie ciemnego sierpa na karku o r贸偶nej szeroko艣ci. Czasami w tym samym l臋gu jeden pisklak ma w膮ski sierp, a drugi szeroki. Nie wiem z czym jest to zwi膮zane, ale nie 艣wiadczy to o p艂ci piskl膮t, ani nawet o wielko艣ci sierpa po przepierzeniu.

Hodowla

W hodowlach europejskich go艂臋bie te pojawi艂y si臋 ju偶 w 1844 roku a ich pierwszym posiadaczem by艂 ogr贸d zoologiczny w Amsterdamie. Jednak w Europie rozprzestrzenia艂y si臋 bardzo wolno i w艂a艣ciwie dopiero w latach 70 XX wieku sta艂y si臋 ptakami w miar臋 powszechnymi czyli dost臋pnymi na rynku i tanimi.
Synogarlice winorude nale偶膮 do ptak贸w do艣膰 艂atwych w hodowli. S膮 idealne dla hodowc贸w kt贸rzy nabyli do艣wiadczenia w rozmna偶aniu cukr贸wek i chc膮 spr贸bowa膰 swoich si艂 w hodowli ptak贸w bardziej wymagaj膮cych. Mog膮 te偶 by膰 uzupe艂nieniem woliery zamieszka艂ej przez spokojniejsze gatunki papug, jak np. nimfy. Mog膮 te偶 rozwesela膰 g贸rne partie wolier zamieszkanych przez ba偶anty, kuropatwy czy inne kuraki.

Pomieszczenia

Najlepszym miejscem do hodowli turkawek s膮 woliery. Nie musz膮 one by膰 wyposa偶one w ogrzewanie, gdy偶 go艂膮bki te bez wi臋kszych nast臋pstw wytrzymuj膮 kr贸tkotrwa艂e spadki temperatur podczas naszych zim. W wolierze mo偶na zamontowa膰 lamp臋 czy listwy grzewcze, kt贸re b臋d膮 wykorzystywane podczas wyj膮tkowo znacznych spadk贸w temperatur. Woliera jednak musi by膰 cho膰 cz臋艣ciowo zadaszona i mie膰 miejsca w kt贸rych ptaki mog膮 si臋 schroni膰 przed zimnym wilgotnym wiatrem. Woliera mo偶e by膰 wykonana z dowolnego materia艂u, byle by by艂 odporny na dzia艂anie czynnik贸w klimatycznych i zabezpiecza艂 przed wtargni臋ciem zwierz膮t z zewn膮trz. Wsp贸lnie z synogarlicami winorudymi raczej nie powinni艣my trzyma膰 innych go艂臋bi, gdy偶 s膮 one dosy膰 agresywne. Natomiast mo偶na z nimi, jak ju偶 wspomina艂em, hodowa膰 spokojne gatunki papug, kuraki czy astryldy i amadyny.
Moje pr贸by hodowli klatkowej r贸wnie偶 by艂y udane. Synogarlice winorude przyst膮pi艂y do l臋g贸w w klatce o wymiarach 100 x 60 x 70 cm. Jednak nie zalecam tego typu hodowli, znacznie lepsze dla ptak贸w s膮 woliery, szczeg贸lnie zewn臋trzne, w kt贸rych go艂膮bki maj膮 mo偶no艣膰 za偶ywania k膮pieli s艂onecznych.
呕ywienie

Karmienie synogarlic nie stanowi 偶adnego problemu. Pobieraj膮 ka偶dy rodzaj karmy, kt贸ry zmie艣ci si臋 im do dzioba. Podstawowym pokarmem kt贸ry bezwzgl臋dnie musz膮 mie膰 do dyspozycji jest proso. Ponadto wa偶nym jest aby dawka pokarmowa by艂a jak najbardziej zr贸偶nicowana. Karmimy je wi臋c, kanarem, pszenic膮, ry偶em, sorgiem, rzepikiem, gryk膮, makiem, lnem, konopiami, kaszami, p艂atkami, 艣rutami, itp. Wszystkie nasiona mo偶emy podawa膰 w formie skie艂kowanej. W okresie odchowu m艂odych dobrze jest podawa膰 standartow膮 mieszank臋 jajeczn膮 lub cho膰by suszone pokarmy jajeczne. Stosuj膮c suche pokarmy jajeczne nie musimy stosowa膰 zalecenia producenta o jego zwil偶aniu. Suchy jest r贸wnie ch臋tnie pobierany przez go艂臋bie, a w tej formie mo偶e by膰 udost臋pniany ptakom przez ca艂y czas, bez obawy, 偶e si臋 zepsuje. Zieleniny podajemy posiekane np. gwiazdnic臋 czy grubo start膮 marchew, jednak ptaki te nie s膮 specjalnymi amatorami tego rodzaju karmy. Konieczne jest podawanie grit贸w i ca艂y czas musz膮 mie膰 dost臋p do 艣wie偶ej wody. Zwi膮zane to jest z faktem 艂ykania nasion w ca艂o艣ci, kt贸re wst臋pnie trawione s膮 w wolu (p臋czniej膮 鈥 do czego konieczna jest woda) a nast臋pnie rozcierane s膮 przy pomocy gastrolit贸w w 偶o艂膮dku (grity).
Turkawki podobnie jak inne go艂臋bie wykazuj膮 znaczne zapotrzebowanie na minera艂y a szczeg贸lnie na wap艅 oraz witaminy. Nale偶y udost臋pni膰 im kamienie mineralne, kt贸re mo偶emy naby膰 w ka偶dym sklepie z paszami dla go艂臋bi a do wody dodawa膰 preparaty witaminowe ze szczeg贸lnym uwzgl臋dnieniem witaminy D.
Rozmna偶anie

Rozmna偶anie turkawek jest do艣膰 艂atwe. Znika problem z ustaleniem p艂ci doros艂ych ptak贸w gdy偶 charakteryzuj膮 si臋 wyra藕nym dymorfizmem p艂ciowym. Partner贸w przydzielonych przez hodowc臋 akceptuj膮 te偶 do艣膰 艂atwo, cho膰 nie zawsze bezproblemowo. Je艣li miejsce przeznaczone im przez hodowc臋 uznaj膮 za odpowiednie i zapewni im si臋 podk艂ad pod gniazdo oraz materia艂 budulcowy a ptaki s膮 w dobrej kondycji, to z l臋gami nie powinno by膰 problem贸w. Jako podk艂ad gniazdowy udost臋pniamy synogarlicom koszyczki wiklinowe lub druciane, ewentualnie skrzynki o niezbyt wysokich 艣ciankach bocznych. Skrzynk臋 lub koszyczek wype艂niamy drobno poci臋tym sianem, kt贸re do艣膰 mocno ubijamy. Ja cz臋sto korzystam z trawy pozosta艂ej po koszeniu trawnika domow膮 kosiark膮 rotacyjn膮. Wystarczy je wysuszy膰 i ma si臋 odpowiednie siano. Synogarlice winorude potrafi膮 te偶 same wy艣cieli膰 swoje gniazdo a nawet je zbudowa膰 na ga艂臋ziach, desce czy gzymsie. Musz膮 jednak mie膰 dosy膰 du偶o cienkich ga艂膮zek o d艂ugo艣ci kilku 鈥 kilkunastu centymetr贸w. Turkawki jak wi臋kszo艣膰 go艂臋bi znosz膮 dwa bia艂awe jaja wysiadywane przez oba ptaki z pary rodzicielskiej. Samiec jaja wysiaduje od oko艂o 10.00 do 16.00, a samiczka przez reszt臋 doby. Czasami oba ptaki siedz膮 na jajkach wsp贸lnie.
Piskl臋ta l臋gn膮 si臋 po 14 - 15 dniach wysiadywania, a w gnie藕dzie przebywaj膮 ok. 18 -20 dni. M艂ode z rodzicami mo偶na pozostawi膰 do czasu wyl臋gu kolejnych piskl膮t, a w du偶ych wolierach nawet do wiosny. Jednak nale偶y bacznie obserwowa膰 czy nie ma nadmiernych przejaw贸w agresji, szczeg贸lnie ze strony samca.

Jerzy 膯wik




























O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze縪ne.