Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupię - Zamienię - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Pt. 19.IV.2019 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona główna
- ogłoszenia
- artykuły
- ptaki w hodowli new !
- literatura
- download
- forum dyskusyjne
- CITES
- tarnowska giełda
- MSHKiPE
- różne
- redakcja


Polecamy


Ogłoszenia

Kategorie:

- sprzedam,
- kupię,
- zamienię,
- inne,

dodaj ogłoszenie


Reklama


Hodowla PtakówHodowla Ptaków


Historia Oddziału Tarnów
Tradycja hodowli kanarków, ptaków egzotycznych i papug w Tarnowie jak mówią najstarsi hodowcy są bardzo stare.  Kanarki hodowali nasi dziadkowie i na pewno pradziadkowie mówią hodowcy zrzeszeni w naszym Oddziale.

Organizacja związkowa zrzeszająca hodowców kanarków działa od 1928 roku i w 1998 roku obchodziła jubileusz 70-lecia działalności w którym uczestniczyli członkowie naszego Stowarzyszenia, którzy wcześniej należeli i działali w tym Oddziale przed utworzeniem Małopolskiego Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. Członkowie z Tarnowa należeli do aktywnych członków wnosząc wiele działań w rozwój hodowli ptaków jednak często podchodzili krytycznie do zbiurokratyzowanych struktur ogólnokrajowych, ustalaniu wysokich składek od członków i przekazywanie 50% do Zarządu Głównego w Katowicach, wydawanie znacznych kwot na urządzenie biur.

W 1995 roku powstało Stowarzyszenie MSHK i PE w wyniku protestu członków z Tarnowa. Stowarzyszanie powołało w 1995 roku Oddział Tarnów i trzy inne Oddziały w Krośnie, Przemyślu, Mielcu. Stowarzyszenie i oddziały powołały struktury oparte wyłącznie na działalności społecznej. Ustalono minimalne składki i otoczono opieką szkoleniową wstępujących członków. Tworzenie struktur Oddziału umożliwiło szybki awans aktywnym młodym członkom, oraz stworzyło możliwości rywalizacji z doświadczonymi hodowcami.

Do Oddziału Tarnów wstępowali coraz to nowi członkowie w tym młodzi często uczniowie szkół średnich i osoby starsze renciści, emeryci.

Prezesem oddziału Tarnów jest Kol. Henryk Bućko (obecnie Kol. Stefan Pławecki) doświadczony hodowca. 

W oddziale Tarnów przeważają hodowcy drobnej egzotyki, papużek i papug. Hodowcy ptaków egzotycznych Oddziału Tarnów, od początku jego powstania prezentują wysoki poziom hodowli zajmujący czołowe miejsca na mistrzostwach Stowarzyszenia. Czołowi hodowcy Kol. Jerzy Ćwik, Kol. Julian Baran, Kol. Jan Baniak.

Wiele zrobiono w hodowli kanarków, poziom hodowli kanarków kolorowych wzrasta. W ostatnim roku 1999 doszło do ostrej rywalizacji trzech hodowców Kol. Stefana Pławeckiego, Kol. Emile Klocha, Kol. Józefa Kozika.

Rywalizacja na tytuł najwszechstronniejszego hodowcy w 1999 roku wygrali: w kanarka Stefan Pławecki, a w papugach Jerzy Ćwik, tak w oddziale Tarnów jak i w stowarzyszeniu. Obaj są członkami oddziału Tarnów.

Oddział Tarnów zakupił i wykonał część klatek wystawowych i w sumie ma na stanie 100 sztuk. 

Hodowcy zrzeszeni w oddziale Tarnów zorganizowali w Tarnowie jedyną działającą giełdę kanarków i ptaków egzotycznych. Jest ona miejscem cyklicznego spotkania się hodowców i daje możliwość zbycia nadwyżek hodowlanych i nabycia materiału hodowlanego. Na giełdę przyjeżdżają hodowcy z różnych zakątków Polski.

Członkowie oddziału Tarnów zorganizowali wiele imprez hodowlanych i towarzyskich. Członkowie organizowali okolicznościowe wystawy podczas uroczystości dożynkowych w Wojniczu i Wielkiej Wsi, w wystawie rolniczej w ODR-Zgłobice. Wystawy wzbudziły duże zainteresowanie np.  wystawę z Zgłobicach zwiedziło 5 tyś. osób.

Oddział zorganizował kilka spotkań towarzyskich przy ognisku na którym świetnie bawili się członkowie.

Członkowie naszego oddziału aktywnie włączają się w ochronę i dożywianie ptaków dziko żyjących o czym informowała prasa. Organizowane podczas wystawy konkursy i loteria cieszą się dużym zainteresowaniem. Oddział Tarnów MSHK i PE ma bardzo duże możliwości rozwojowe ponieważ jego członkowie tworzą bogactwo intelektualne i doświadczenie.

Aktywność i entuzjazm kilku członków natychmiast przyniosły efekty w postaci wzrostu popularności naszego Oddziału.

Fragmenty z biuletynu wydanego z okazji V-lecia istnienia MSHK i PE.O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrzeżone.