Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupi臋 - Zamieni臋 - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 11.XII.2024 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona g艂贸wna
- og艂oszenia
- artyku艂y
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska gie艂da
- MSHKiPE
- r贸偶ne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptak贸w


Hodowla Ptak贸w


Tragopan

Kt贸偶 nie zaczyna艂 hodowli ptak贸w od gatunk贸w najpopularniejszych? Chyba ka偶dy z nas. Po latach obcowania z naszymi podopiecznymi, nabieramy do艣wiadczenia i najcz臋艣ciej d膮偶ymy do wzbogacenia naszych hodowli o rzadziej spotykane gatunki i odmiany. 
Hodowcy ba偶ant贸w r贸wnie偶 dok艂adaj膮 wszelkich stara艅, aby wprowadzi膰 do swoich kolekcji niespotykane i pi臋kne gatunki, do kt贸rych na pewno nale偶膮 tragopany. 
Na podstawie zebranych materia艂贸w, a szczeg贸lnie opracowania Livio Zanotto, chcia艂bym przedstawi膰 czytelnikom spos贸b ich piel臋gnacji i rozrodu. 

Samce tych pi臋knych i rzadkich ptak贸w maj膮 po bokach g艂owy dwa niebieskie, sk贸rne wyrostki, kt贸re do z艂udzenia przypominaj膮 r贸偶ki. Pod dziobem znajduje si臋 fa艂da sk贸rna, kt贸ra poza okresem godowym jest niemal niewidoczna. W czasie tokowania fa艂da rozpo艣ciera si臋 na kszta艂t niewiarygodnej, wielobarwnej tarczy. Kolorowa, napi臋ta "tarcza" w po艂膮czeniu z niebieskimi "r贸偶kami" nadaje ptakom niesamowitego wygl膮du. Upierzenie samc贸w pokryte jest charakterystycznymi, jasnymi plamkami. Ogon tragopon贸w jest dosy膰 kr贸tki z osiemnastoma ster贸wkami. Nogi (skoki) kogut贸w 偶贸艂te, kur ciemne. Koguty wybarwiaj膮 si臋 w drugim roku 偶ycia. Do rodzaju Tragopan nale偶y pi臋膰 gatunk贸w. Wszystkie s膮 monogamiczne i tworz膮 trwa艂e pary. Cz臋sto koguty bior膮 udzia艂 w wychowie piskl膮t. 

呕yj膮 w g贸rskich lasach na wysoko艣ci 1350 do 4300 m.n.p.m. Przebywaj膮 najcz臋艣ciej na drzewach, gdzie znajduj膮 najwi臋cej pokarmu. Doros艂e ptaki s膮 typowymi wegetarianami i 偶ywi膮 si臋 li艣膰mi drzew, krzew贸w i najr贸偶niejszymi owocami. L臋gi odbywaj膮 z regu艂y na drzewach (rzadziej na ziemi). Kury sk艂adaj膮 jaja w opuszczonych gniazdach wi臋kszych ptak贸w lub w wygodnych rozga艂臋zieniach konar贸w. Jaja wysiaduje tylko samica, z kt贸rych po 28 dniach wyl臋gaj膮 si臋 piskl臋ta. 

W pierwszych dniach 偶ycia piskl膮t, przynosz膮 im rodzice pokarm w dziobach. T臋 czynno艣膰 wykonuj膮 ptaki gniazduj膮ce przede wszystkim na drzewach. M艂ode odbieraj膮 pokarm od rodzic贸w same, Jest a偶 niewiarygodne jak taki wielki li艣膰 mo偶e by膰 po艂kni臋ty przez ma艂e piskl臋. Kilkudniowe piskl臋ta s膮 bardzo sprawne - fruwaj膮 i siadaj膮 na ga艂臋ziach wraz z rodzicami.  M艂ode tragopany 偶ywi膮 si臋 owadami i innymi organizmami zwierz臋cymi oraz li艣膰mi. 

Tragopan Czerwony
(Trogopan satyra)

Jest to najcz臋艣ciej hodowany gatunek. 呕yje w Himalajach na wysoko艣ci 4250 m.n.p.m. Zim膮 w臋druj膮 do ni偶ej po艂o偶onych rejon贸w oko艂o 1800 m.n.p.m. Zamieszkuj膮 Bhutan, p贸艂nocny Nepal oraz cz臋艣膰 po艂udniowego Tybetu. 

Samce dorastaj膮 od 67 do 72 cm i osi膮gaj膮 1,60 - 2,10 kg. Samice s膮 mniejsze. Kogut ma czarn膮 g艂ow臋. Szyja, g贸rna cz臋艣膰 grzbietu i pier艣 czerwone, pokryte bia艂ymi, czarno obrze偶onymi "oczkami". Skrzyd艂a i dolna cz臋艣膰 grzbietu szaro br膮zowe, tak偶e pokryte bia艂ymi, czarno obrze偶onymi "oczkami". Na boku cia艂a i na brzuchu "oczka" s膮 szarawe i tylko cz臋艣ciowo czarno obrze偶one. Kura jest ciemno br膮zowa z czarnymi, rdzawymi i jasnymi plamkami. Koguty zaczynaj膮 tokow膰 w marcu. Samice tragopana czerwonego znosz膮 niewiele jaj, cz臋sto tylko trzy. Niekiedy po kr贸tkiej przerwie nios膮 kolejne jaja lecz ca艂e zniesienie nie przekracza zwykle 10 sztuk.

Tragopan temmincka
(Tragopan temmincki)

Wyst臋powanie tego gatunku jest bardzo rozleg艂e. 呕yje w p贸艂nocno - wschodnim Asamie,  p贸艂nocno - wschodniej Birmie, po艂udniowo - wschodnim Tybecie, w chi艅skim Juannie, p贸艂nocno zachodnim Wietnamie i g贸rach 艣rodkowych Chin. 

Kogut ma g艂ow臋 czarn膮, lica pozbawione pi贸r - kobaltowo niebieskie. Na ciemieniu pomara艅czowy czubek. Szyja i g贸rna cz臋艣膰 piersi, czerwone. Reszta upierzenia pomara艅czowo br膮zowa. G贸rna cz臋艣膰 cia艂a "usiana" szarymi, czarno obrze偶onymi oczkami. Na spodniej cz臋艣ci cia艂a "oczka" s膮 wi臋ksze, lecz bez czarnych obw贸dek. Kura na g贸rnej cz臋艣ci cia艂a br膮zowa z czarnymi plamkami, sp贸d cia艂a ja艣niejszy, szaro nakrapiany. Znosz膮 10 do 15 jaj. 

Tragopan czarnog艂owy
Tragopan melanocephalus)

呕yje w zachodnich Himalajach po Kaszmir. 

Kogut ma czarn膮 g艂ow臋 i szyj臋, lica pomara艅czowe. Pozosta艂e upierzenie br膮zowo czarne. Ka偶de pi贸ro z okr膮g艂膮 bia艂膮 plamk膮. Kura na spodniej cz臋艣ci cia艂a nakrapiana bia艂ymi, czarno obrze偶onymi plamkami. 

Tragopan czarnog艂owy jest niezwykle rzadkim gatunkiem. 

Tragopan 偶贸艂tolicy
Tragopan blythii)

呕yje w Asamie i po艂udniowo - wschodniej Birmie.

Kogut ma 偶贸艂to pomara艅czowe lica, pozbawione pi贸r. Ciemi臋 czarne, za okiem czarna, pod艂u偶na plama. Szyja i g贸rna cz臋艣膰 piersi czerwone. Wierzch cia艂a kasztanowy, na kt贸rym wyst臋puj膮 poprzeczne, faliste, czarne i jasno br膮zowe pr膮偶ki oraz bia艂e czarno obrze偶one "oczka". Na spodniej cz臋艣ci ka偶de pi贸ro w 艣rodku bia艂awe, na obrze偶ach kasztanowe. Kura na g贸rnej cz臋艣ci cia艂a ma pi贸ra czarne z dwiema kasztanowymi plamkami po bokach, a na ko艅cu z ma艂膮 bia艂膮 kropk膮. Gard艂o bia艂awe z czarno lamowanymi pi贸rkami. G贸rna cz臋艣膰 piersi br膮zowo - pomara艅czowa. Tragopan 偶贸艂tolicy ma sylwetk臋 kr贸tk膮 i kr臋p膮. 

Tragopan Kabota
(Tragopan caboti)

呕yje w po艂udniowo - wschodnich Chinach na pog贸rzu mi臋dzy Kuang-tun, a Tiang-si. Terytorium jego wyst臋powania jest izolowane od terytori贸w wyst臋powania innych gatunk贸w tragopan贸w. 

G艂owa koguta czarna. Lica pozbawione pi贸r pomara艅czowych. G贸rna cz臋艣膰 cia艂a br膮zowa z wi臋kszymi, 偶贸艂tawymi plamami. Przednia cz臋艣膰 szyi oraz pier艣, jednobarwne 偶贸艂to br膮zowe. Kura  br膮zowo czarna. Na grzbiecie, piersi i bokach wyst臋puj膮 bia艂e, tr贸jk膮tne plamy. 

Przed pierwsz膮 wojn膮 艣wiatow膮, tragopan Kabota by艂 do艣膰 cz臋sto importowany. Obecnie jest to rzadki gatunek. 

Woliera dla pary tragopan贸w powinna by膰 przestronna, do艣膰 wysoka, wyposa偶ona w mocne ga艂臋zie, na kt贸rych ptaki ch臋tnie siadaj膮. Tragopany bardzo 藕le znosz膮 upa艂y i dlatego woliera musi by膰 usytuowana w miejscu ocienionym. Ponadto ptaki 藕le znosz膮 wilgo膰 i deszcze, a wi臋c pod艂o偶e powinno by膰 dobrze przepuszczalne, a strop woliery zadaszony. Do woliery powinno przylega膰 do艣膰 du偶e pomieszczenie zamkni臋te, w kt贸rym ptaki przebywaj膮 podczas d艂ugotrwa艂ej, deszczowej pogody. W pomieszczeniu tym, w okresie zimowym chronimy tragopany Kabota, a pozosta艂e gatunki tylko w pierwszym roku 偶ycia. Powodzenie w rozmna偶aniu uzale偶nione jest przede wszystkim od sposobu karmienia. W dawkach pokarmowych powinny dominowa膰 r贸偶ne owoce. 

Jab艂ka pokrojone w kostk臋 podajemy ptakom przez ca艂y rok. Ponadto podajemy czere艣nie, porzeczki, jagody, bor贸wki i inne owoce. Niezb臋dna jest 艣wie偶a trawa i li艣cie drzew. Dobrze jest poda膰 siekany szczypior i krwawnik. W okresie rozrodczym dodatkowo karmimy pasz膮 dla ba偶ant贸w lub indyk贸w. Gar艣膰 granulatu na ptaka. Granulaty mo偶emy zala膰 niewielk膮 ilo艣ci膮 przegotowanego mleka. W okresie zimowym pr贸cz posiekanych jab艂ek, mo偶emy podawa膰 inne owoce z kompot贸w, najlepiej domowego wyrobu, bez cukru i bez 艣rodk贸w konserwuj膮cych oraz tart膮 marchew. Dawki 偶ywieniowe maj膮 by膰 niewielkie, tak 偶eby pokarm nie zamarz艂. Zim膮 dokarmiamy tragopany niewielk膮 ilo艣ci膮 ziarna (kukurydzy i j臋czmienia nie podajemy). Najlepsza jest pszenica w formie skie艂kowanej. Garstka na ptaka. Sprawdzi艂o si臋 podawanie dobrej jako艣ci siana posiekanego na kr贸tkie kawa艂ki. 

Przed okresem godowym zawieszamy w g贸rnej cz臋艣ci woliery, w pobli偶u ga艂臋zi skrzynk臋 lub p艂ytki kosz, kt贸re wy艣cielamy sianem. Tam zazwyczaj kura b臋dzie sk艂ada膰 jaja, chocia偶 niekiedy mo偶e za艂o偶y膰 gniazdo na ziemi.  Nale偶y pami臋ta膰, 偶e tragopany dojrzewaj膮 p艂ciowo w drugim roku 偶ycia. Nierzadko zdarza si臋, 偶e kura wysiaduje jaja i wraz z kogutem troszcz膮c si臋 o w艂asne piskl臋ta. Je偶eli nie chce siedzie膰, podk艂adamy jaja kwoce, kt贸r膮 z powodzeniem mo偶e by膰 kar艂owata kochinka lub chabo, ewentualnie korzystamy z inkubatora. Okres inkubacji trwa 28 dni. Cech膮 charakterystyczn膮 jest to, 偶e jaja tragopan贸w w 26 dniu inkubacji staj膮 si臋 bardzo kruche i nawet pod niewielkim naciskiem skorupki p臋kaj膮 na drobne kawa艂ki. Je艣li inkubujemy jaja pod kwok膮, to 25 dnia zabieramy je i umieszczamy w inkubatorze. W tej fazie rozwojowej jaja w inkubatorze ju偶 nie obracamy. Po wykluciu piskl臋ta powinny pozosta膰 w inkubatorze przez 48 godzin.  Po 48 godzinach pobieraj膮 pokarm, maj膮 dobrze rozwini臋te skrzyd艂a i pr贸buj膮 lata膰. Umieszczamy je w skrzyni pod 藕r贸d艂em ciep艂a (promiennik). 

Skrzynia powinna by膰 wyposa偶ona w dwie, trzy 偶erdki, na kt贸rych piskl臋ta ch臋tnie odpoczywaj膮 i zabezpieczona w g贸rnej cz臋艣ci siatk膮. Piskl臋ta karmimy mieszank膮 paszow膮 dla ba偶ant贸w, a w pierwszych dniach dodajemy gotowane na twardo, posiekane jajo oraz larwy m膮czniak贸w.

Po tygodniu podajemy drobno siekan膮 zielenin臋 i stopniowo je przyzwyczajamy do pokarmu ptak贸w doros艂ych. 

Tragopany cz臋sto atakowane s膮 przez paso偶yty przewodu pokarmowo - trawiennego.  Do艣wiadczeni hodowcy zalecaj膮 systematyczne podawanie preparatu przeciwko endo paso偶ytom (pod kontrol膮 lekarza weterynarii) oraz cz臋ste czyszczenie i dezynfekcj臋 woliery i pomieszczenia, w kt贸rym przebywaj膮 ptaki, przynajmniej co dwa miesi膮ce. 

Jak wszystkie wysokog贸rskie gatunki podatne s膮 na infekcje bakteryjne . Aby temu zapobiec nale偶y dba膰 o czysto艣膰 podawanego pokarmu i pomieszcze艅, kt贸re powinny by膰 suche. Bardzo przyjemn膮 cech膮 tragopan贸w (zw艂aszcza kogut贸w) jest ich ufno艣膰 w stosunku do hodowcy. Cz臋sto bior膮 pokarm prosto z r臋ki swojego opiekuna.


Andrzej Jarosz

Artyku艂 zosta艂 r贸wnie偶 opublikowany w nr 5/2001 (maj) miesi臋cznika "Fauna&Flora".







O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze縪ne.