Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupi臋 - Zamieni臋 - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 11.XII.2024 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona g艂贸wna
- og艂oszenia
- artyku艂y
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska gie艂da
- MSHKiPE
- r贸偶ne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptak贸w


Hodowla Ptak贸w


Wywiad - Dr. Andrzej Kruszewicz.


Specjalnie dla czytelnik贸w naszej strony, wywiadu udzieli艂 Andrzej Kruszeiwcz.

I. Redakcja:. Prosz臋 si臋 przedstawi膰, opowiedzie膰 co艣 o sobie.

Andrzej Kruszewicz: Jestem z zami艂owania ornitologiem, z wykszta艂cenia lekarzem weterynarii, Jednego i drugiego zawodu uczy艂em si臋 w najlepszych o艣rodkach w Europie. Od dziecka wiedzia艂em 偶e tego w艂a艣nie chc臋. Jestem szefem Sekcji Ptak贸w w warszawskim zoo, odpowiadam za sprawy hodowlane i leczenie tych ptak贸w, dodatkowo w zoo prowadze O艣rodek Rehabilitacji dzikich Ptak贸w (Ptasi Azyl) i lecz臋 prywatne papugi Warszawiak贸w. Od pewnego czasu prowadz臋 ksi臋g臋 rodowodowa turak贸w fioletowych 偶yj膮cych w europejskich ogrodach zoologicznych. Dnia mi za ma艂o na ptasie sprawy.

II. Red: Kiedy mia艂 Pan po raz pierwszy styczno艣膰 z ptakami ?

A.K. : Jako niemowlak by艂em uspokajany przez rodzic贸w w ten spos贸b, 偶e ko艂o 艂贸偶eczka stawiali klatk臋 z kanarkiem. Podobno mog艂em sta膰 przed nim zauroczony ca艂ymi godzinami.

III. Red: Jaki gatunek wywar艂 na panu najwi臋ksze wra偶enie i dlaczego ?

A.K. : Najwi臋ksze wra偶enie zrobi艂y na mnie amadyny wspania艂e, Hoduje je z ojcem od ponad 20 lat. S膮 ciche i spokojne, a przy tym wr臋cz kiczowato kolorowe. Kiedy艣 by艂y drogie i trudne w hodowli. St膮d wyzwanie do ich hodowli. Teraz nadal trudno zdoby膰 dzik膮 form臋 w dobrym stanie, a w Australii gatunek jest bliski wymarcia (prowadz臋 korespondencje z ornitologami badaj膮cymi amadyny w Australii).

IV. Red: Czy posiada Pan w chwili obecnej jakie艣 gatunki ptak贸w w hodowli, je偶eli tak to prosz臋 kr贸tko scharakteryzowa膰 swoj膮 hodowl臋.

A.K. : Aktualnie w domu mam amadyny wspania艂e i kanarki. Obu gatunk贸w po kilkana艣cie sztuk. W domu nie mog臋 na razie mie膰 du偶o ptak贸w, bo dom jest jeszcze w budowie. P贸藕no te偶 wracam do domu. za to w zoo mam na dzie艅 dzisiejszy 1007 ptak贸w na tzw. stanie plus kilkadziesi膮t w Azylu (O艣rodku Rehabilitacji dzikich Ptak贸w, gdzie rocznie z kilkoma pracownikami i wolontariuszami lecz臋 oko艂o 1500 dzikich ptak贸w). Po pracy w zoo odwiedzam jeszcze moich prywatnych pacjent贸w. Wieczorem w domu ch臋tnie s艂ucham kanark贸w, a zw艂aszcza jednego faworyta, kt贸ry bardzo si臋 stara i czasem mnie zaskakuje nowymi trelami

V. Red: Od ilu lat zwi膮zany jest Pan z ptakami egzotycznymi.

A.K. : W podstaw贸wce hodowa艂em zeberki i kanarki, ale wcze艣niej by艂y rybki, bo nie by艂o miejsca na ptaki. Kr贸tko m贸wi膮c od 30 lat hoduje ptaki, ale od zawsze mia艂em z nimi styczno艣膰 i zawsze mnie fascynowa艂y, zw艂aszcza ich 偶ycie w naturze.

VI. Red: Od czego si臋 zacz臋艂a si臋 Pa艅ska przygoda z ptakami ?

A.K. : Jak w pkt. II.

VII. Red: Co Pan my艣li o stronach internetowych po艣wi臋conych ptakom egzotycznym, prosz臋 przedstawi膰 Pa艅skim zdaniem najlepsze strony, jakie Pan przewiduje perspektywy dla internetu i hodowli ptak贸w.

A.K. : Jestem za internetem i wiedza zawarta na stronach o ptakach. Na pewno b臋dzie si臋 to rozwija艂o. Na razie ka偶da jest dobra, chocia偶 niekt贸re s膮 dobre inaczej...

VIII. Red: Jakie ma Pan najbli偶sze plany na przysz艂o艣膰 zwi膮zane z ptakami egzotycznymi ?

A.K. :Tej zimy chcia艂bym doprowadzi膰 do l臋gu kakadu palmowych i ar hiacyntowych w zoo. Jest to bardzo realne.

IX. Red: Czy ma Pan jakie艣 inne hobby poza ptakami, je偶eli tak, prosz臋 nam o nim opowiedzie膰.

A.K. : Podr贸偶uj臋 po 艣wiecie (ale w ptasich sprawach). Ostatnio pasjonuje mnie 艂ucznictwo, urz膮dzam w艂asny ogr贸d w troch臋 egzotycznym stylu (idzie to wolno) i hoduj臋 rybki- proporczykowce.

X. Red: Co jest Pa艅skim zdaniem najwa偶niejsze w hodowli ptak贸w egzotycznych ?

A.K. : Najwa偶niejsze w hodowli ptak贸w egzotycznych jest zrozumienie ich wymaga艅. Bardzo w tym pomagaj膮 podr贸偶e i obserwowanie ptak贸w w naturalnych warunkach. Amadyn wspania艂ych jednak jeszcze w naturze nie widzia艂em, chocia偶 o tym my艣l臋...

XI. Red: Jakimi zasadami nale偶y si臋 kierowa膰, aby ptaki posiadanie przez nas by艂y og贸lnie w dobrym stanie, nie cierpia艂y na 偶adne przypad艂o艣ci.

A.K. : Najwa偶niejsze to je obserwowa膰 i wyci膮ga膰 wnioski.

XII. Red: Kiedy i w jaki spos贸b narodzi艂 si臋 pomys艂 stworzenia Ptasiego Azylu ?

A.K. : Pomys艂 stworzenia ptasiego Azylu narodzi艂 si臋 na pocz膮tku lat 90-tych, w mieszkaniu ludzi, kt贸rzy od ponad 20 lat wychowywali piskl臋ta dzikich ptak贸w. jako lekarz opiekowa艂em si臋 tymi ptakami. Potem, w 1995 roku obecny Dyrektor warszawskiego zoo uzna艂, 偶e widzia艂by cos takiego u siebie. I posz艂o. Bez poparcia Dyrekcji Zoo, a tak偶e inicjatywy Xymeny Zaniewskiej chyba nic by nie powsta艂o. Teraz my艣l臋 o osobnym schronisku tylko dla ptak贸w krukowatych i go艂臋bi miejskich, by nie miesza膰 ich z innymi gatunkami, kt贸re wymagaj膮 nieco odr臋bnej piel臋gnacji.

XIII. Red: Ile rocznie w tej chwili leczycie ptak贸w.

A.K. : Rocznie przybywa do Azylu 1500-1700 ptak贸w. Z tej liczby oko艂o po艂owa wraca na wolno艣膰 i oko艂o 10% trafia do europejskich ogrod贸w zoologicznych (je艣li nie nadaj膮 si臋 na wolno艣膰, a ich transfer b臋dzie zaakceptowany przez Ministerstwo 艢rodowiska).

XIV. Red: Jakie s膮 najcz臋stsze dolegliwo艣ci pacj臋t贸w Azylu.

A.K. : Najcz臋stsza urazy mechaniczne skrzyde艂. Cz臋sto trudne do wyleczenia.

XV. Red: Jakie ptaki w najbli偶szym czasie mog膮 zasili膰 kolekcj臋 warszawskiego zoo ?

A.K. : W najbli偶szym czasie spodziewamy si臋 koro艅c贸w z Indonezji  i bielik贸w olbrzymich z Sachalina.

XVII. Red: Dzi臋kuj臋 za wywiad.

A.K : R贸wnie偶 dzi臋kuje i pozdrawiam odwiedzaj膮cych t臋 stron臋. Andrzej Kruszewicz, lekarz i ornitolog z warszawskiego zoo.

Pytania zada艂 Maciej 膯wik.

Wywiad przeprowadzony zosta艂 16 pa藕dziernika 2001 roku..








O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze縪ne.