Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupię - Zamienię - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 20.VI.2018 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona główna
- ogłoszenia
- artykuły
- ptaki w hodowli new !
- literatura
- download
- forum dyskusyjne
- CITES
- tarnowska giełda
- MSHKiPE
- różne
- redakcja


Polecamy


Ogłoszenia

Kategorie:

- sprzedam,
- kupię,
- zamienię,
- inne,

dodaj ogłoszenie


Reklama


Hodowla PtakówHodowla Ptaków


Wywiad z Marketą Bielas, hodowczynią papug

- Witam, proszę się przedstawić, powiedzieć coś o sobie.

Moje imię pisze się Marketa a po Polsku to jest po prostu Małgorzata , mam dwoje dzieci które również interesuje się zwierzakami , córka końmi i psami a syn wszystkim co ma nogi i się rusza ma bowiem dwa latka.

- Kiedy miałaś po raz pierwszy styczność z ptakami ?

Z ptakami to nie wiem , ale z papugami już w przedszkolu i tutaj mam małą historyjkę jak to jako 5-cio latka uciekałam do domu do mojej papużki, która była tam sama a ja zdawałam sobie sprawę, że ona tęskni . Przestałam uciekać z przedszkola kiedy tata spytał dyrektorki a papuga z klatką co dziennie "szła" ze mną. Była to papużka falista żółta siwolota , samczyk miał na imię Rody.

- Co spowodowało, że zajęłaś się hodowlą ptaków egzotycznych ?

Właśnie to , że po 5 latach dokupiłam do tego samczyka niebieska samicę szek i miałam, pierwsze młode 6. 1-lutino, 2 - niebieski siwoloty, zielony siwoloty, i 3 niebieskie szeki . Były to piękne standardy , a młode ode mnie odkupił hodowca który sprzedał mi tego żółtego samca i kupiłam sobie za pozyskane pieniądze świergotki i nimfy ( rodzice coś tam dołożyli) pamiętam to jakby było to dziś .

- Twoja ojczyzna to Czechy, jak to się stało, że mieszkasz w Polsce oraz tak dobrze radzisz sobie z naszym językiem ?

Mama jest Polką a tata morawiak czyli Czech a ja mieszkam tu już 10 lat, a zawsze przyjeżdżałam do Polski na wakacje, dla mnie jest i był zawsze język polski tak jakby ojczysty bo łatwiejszy. Ale może to z powodu że Czeskiego musiałam się uczyć w szkole a polskiego nie , natomiast język rosyjski też nie sprawiał mi większych kłopotów , obecnie mam zamiar uczyć się węgierskiego ...ale zobaczymy.

- Czy wg. Ciebie różnica między poziomem hodowli oraz popularnością ptaków egzotycznych w kraju z którego pochodzisz, a Polską jest bardzo duża ?

Trudno powiedzieć , tam mieszkałam w mieście oddalonym 20 km od Pragi , związek hodowców ..kupa hodowców wokół, wsiadałam na rower i całe dnie jeździłam oglądając papugi i rozmawiając z hodowcami . Natomiast tutaj ..daleko mi do tego mam już kilka zaprzyjaźnionych hodowców , ale to nie to . Jeden z moich znajomych ma obecnie 98 lat, hoduje lorysy, łąkówki i rozelle, ma około 50 wolier, 6 metrów długich i kilkanaście mniejszych. U niego przesiedziałam 80% mojego wolnego czasu i wiele innych przykładów z tym, że hodowcy byli młodsi. Czyli trochę tej różnicy jeszcze jest.

- Jaki gatunek wywarł na Tobie największe wrażenie i dlaczego ?

Nie wiem czy chodzi ci o ten co już hodowałam czy ten co chciałam bym hodować. Na pewno będą to konury które mam obecnie, tak szczerze to marzy mi się specjalistyczna hodowla tego gatunku a z tego co chciała bym hodować to chyba będzie kakadu inka i kakadu różowa i oczywiście ary (obojętnie jakie bo wszystkie są piękne).

- Jakie gatunki ptaków obecnie posiadasz w hodowli ?

Konury niebieskoczelne, nandaje czarnogłowe, patagonki, rozelle białolice, aleksandretty obrożne, papugi faliste.

- Jak wygląda Twoje zaplecze hodowlane (klatki, woliery itp.) ?

Trudno opisać bo ma dwie takie hodowle. Jedna to "filia" u rodziców na wsi, tam są woliery na dworze z połączonymi wolierami wewnętrznymi, a ja mieszkam w Pionkach w bloku i wykorzystałam na woliery pralnie.

- Jakie masz plany hodowlane na przyszłość ?

Rozbudować gatunki konur, przede wszystkim rozmnożyć te które mam, myślę również o kilku parach rudosterek no i w przyszłości albo parę ara sewera lub parę kakadu różowej.

- Czy masz inne hobby poza ptakami egzotycznymi ? Jeżeli tak, to napisz coś o nim.

Malowanie obrazów, fotografowanie ( kupiłam w końcu lepszy fotoaparat), na pewno muzyka rokowa również interesuję się psami ale o połowę mniej niż papugami (20 lat zbieram pocztówki z wizerunkami psów).

- Co jest Twoim zdaniem najważniejsze w hodowli ptaków egzotycznych ?

Kiedy hodowałam papugi faliste planowałam sobie kolory młodych jakie mają wyjść z doboru pary przeze mnie dobranej, wydaje mi się, że każdy hodowca powinien wiedzieć co chce osiągnąć ale nie mam za złe tym którzy sobie trzymają kilka papug dla satysfakcji, przyjemności bez ich rozmnażania.

- Co myślisz o poziomie stron internetowych poświęconych ptakom egzotycznym ? Jakie są wg. Ciebie najlepsze polskie i zagraniczne strony o ptakach egz. ?

Zawsze kiedy siadam do komputera przeglądam wszystkie po kolei mam nadzieję, że się nie obrazisz (a niby dlaczego ? - przyp. red) ale podobają mi się polskie strony: papuzi portal-Joanny, new page1-Tadeusza. Twoja też jest fajna ale ma mało zdjęć, i kiedy zrobię kilka nowych, dobrych to ci prześlę. Mam również swoje ulubione czeskie strony: www.farma-ara.cz , www.sweb.cz , www.amazonia.cz , www.mujweb.cz , i oczywiście www.arndt-verlag.com .

- Już od dawna publikujesz artykuły na łamach naszej strony oraz magazynu Fauna&Flora. Słyszałem o Twoich nowych planach wydawniczych, czy możesz je przedstawić czytelnikom ?

Wolała bym żeby to była niespodzianka. A jak już się pojawią moje publikacje na rynku to wtedy udzielę odpowiedzi na ewentualne pytania.

- Data tego wywiadu zbiega się z datą wydania numeru "0" nowego czasopisma "Woliera", oczywiście poświęconego ptakom egzotycznym. Co myślisz o tego typu inicjatywach i czy mają szansę przetrwania w Polsce ? Jak wiadomo w Czechach wychodzą różne czasopisma tego i potrafią utrzymać się na rynku, czy uważasz, że w Polsce mogło by być kilka takich pism ?

Z moich informacji wynika, że są bardzo drogie drukarnie a przeciż nie można porównać druk Fauna&Flora z drukiem "Exota" lub "Papouscy" ale na pewno konkurencja powinna być i czytelnik powinien sobie wybrać spośród kilku tytułów, pamiętam wychodziło takie czasopismo "Ptaki hobby" (chyba tylko jeden numer) i "Żywe hobby" bardzo mi się te czasopisma podobały ale zbyt szybko zniknęły z rynku. Oczywiście pochwalam wydawców czasopisma "Woliera" i trzymam za nich kciuki.

- Dziękuję za wywiad i życzę sukcesów hodowlanych i wydawniczych.

Dziękuję i pozdrawiam wszystkich hodowców, miłośników, czytelników i opiekunów papug.

Pytania zadał Maciek Ćwik.

Wywiad przeprowadzony został 31 sierpnia 2002 roku..
O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrzeżone.