Ptaki Egzotyczne on-line Sprzedam - Kupi臋 - Zamieni臋 - Akcesoria - Inne - Kontakt 
   

Witamy w serwisie Ptaki Egzotyczne on-line | www.ptakiegzotyczne.net | Sr. 11.XII.2024 r. | Serwis istnieje od 2000 roku


Menu

- strona g艂贸wna
- og艂oszenia
- artyku艂y
- ptaki w hodowli
- literatura
- download
- facebook
- CITES
- tarnowska gie艂da
- MSHKiPE
- r贸偶ne
- redakcja







Reklama


Hodowla Ptak贸w


Hodowla Ptak贸w


Inteligentna papuga szara. ( PSITTACUS ERITHACUS )

Wyst臋puje w trzech podgatunkach
P.E. princeps - papuga szara Kr贸lewska ( 偶ako wyspowe ) 偶yje na wyspach Fernandoo Poo, Pirncipe.

P.E. timnech - jest nieco mniejsza ( 31 - 32 cm ) g贸rn膮 cz臋艣膰 dzioba ma r贸偶owaw膮, a pi贸ra ogonowe ciemno - br膮zowo - czerwone.


P.E. ERITHACUS d艂ugo艣膰 cia艂a 33 - 37 cm, dzi贸b ma ca艂y czarny i jest najja艣niej ubarwiona. Wyst臋puje w dolinach Konga a偶 do Ugandy, na zachodzie dochodzi do rzeki Cavalli.

Na wolno艣ci najcz臋艣ciej przebywaj膮 w g臋stych lasach tropikalnych, w zaro艣lach drzew i dlatego trudno je zaobserwowa膰. 呕yje w pobli偶u palm oleistych, owoce tych palm i sok z ga艂膮zek s膮 na pierwszym miejscu w ich meni. Ciekawostk膮 jest i偶 na wolno艣ci widziano 偶ako " pod膮偶aj膮cych za s艂oniami, a raczej za ich odchodami, w kt贸rych znajduje si臋 wiele cennych sk艂adnik贸w od偶ywczych.

Takie samo terytorium zasiedla s臋p palmojad ( Gypohierax angolensis ), kt贸ry jest jego "konkurentem" je艣li chodzi o po偶ywienie. S臋p ten wyst臋puje w Afryce nad rzekami . Od偶ywia si臋 w spos贸b niespotykany w艣r贸d drapie偶nych, poniewa偶 zjada owoce palmy olejowej i iglastej. Mocnym dziobem i 艂apami zrywa pod艂u偶ne orzechy d艂ugo艣ci 2-3 cm i ob艂upuje je ze skorup po kawa艂ku. Je偶eli stado papug zauwa偶y s臋pa natychmiast wpadaj膮 w panik臋 i odlatuj膮 mimo, 偶e nigdy nie widziano aby s臋py zaatakowa艂y 偶ako. Najwi臋kszym wrogiem jest cz艂owiek. Tubylcy zabijaj膮 papugi dla mi臋sa, czerwonych pi贸rek, kt贸re przeznaczone s膮 do wyrobu bi偶uterii i dla miejscowych czarodziej贸w. D艂ugie lata t臋piono je za niszczenie upraw kukurydzy i owoc贸w, na r贸偶ne sposoby np. smaruj膮c drzewa kleistymi substancjami, chwytaj膮c w sieci i strzelaj膮c do nich. Oczywi艣cie wybieranie m艂odych piskl膮t z dziupli jest nadal nagminne i przyczynia si臋 do zmniejszenia populacji. Papugi trafiaj膮 do r膮k handlowc贸w, wiele z nich ginie podczas transportu, zanim jeszcze dotr膮 do sklep贸w lub hodowli, aby jeden 偶ako trafi艂 do potencjalnego nabywcy pi臋膰 ptak贸w musi zgin膮膰. Serce si臋 kraje niejednemu mi艂o艣nikowi ptak贸w widz膮c ( najcz臋艣ciej w TV ) tysi膮ce zabitych papug.

Samiec i samica s膮 jednakowo ubarwione, wskutek czego trudno rozr贸偶ni膰 p艂e膰 tych ptak贸w. Ja艣niejsze ko艅c贸wki szarych pi贸r uk艂adaj膮 si臋 niczym rybie 艂uski. Wok贸艂 oczu wyst臋puje du偶a bia艂a plama obejmuj膮ca tak偶e policzki. Dolna cz臋艣膰 grzbietu i kuper jasno szara, a pokrywy nadogonowe i podogonowe s膮 czerwone. T臋cz贸wka oka ptak贸w doros艂ych jest 偶贸艂ta, m艂odych natomiast ciemna. 呕ako w 艣rodowisku naturalnym gnie偶d偶膮 w dziuplach drzew. Sezon l臋gowy trwa od czerwca do wrze艣nia, jednak偶e okres ten ukszta艂towany jest wed艂ug warunk贸w klimatycznych jakie wyst臋puj膮 na danym terytorium. Np. w Nigerii przypada on na miesi膮c stycze艅, w Ugandzie na czerwiec, w Liberii na marzec, a w Zairze na sierpie艅.

Samica znosi 2 - 4 jajka o masie oko艂o 13 g. Sk艂ada je w odst臋pach 2 - 3 dniowych i wysiaduje sama oko艂o 30 dni. Wyklute piskl臋ta pokryte s膮 rzadkim bia艂ym puchem , maj膮 jasny dzi贸b i nogi. Samica karmi m艂ode kt贸re "le偶膮" na plecach poniewa偶 nie potrafi膮 one podnie艣膰 g艂owy. Oczy otwieraj膮 w wieku 12 - 15 dni a w 3 tygodniach cia艂o pokrywa si臋 szarym g臋stym puchem, dzi贸b jest ju偶 czarny Po miesi膮cu piskle ma ju偶 2 cm lotki, a na kuprze 0,5 cm czerwone pi贸rka. Oczy s膮 czarne. Dwa tygodnie p贸藕niej ju偶 ma prawie opierzon膮 g艂ow臋 , a pokrywy podogonowe nieco d艂u偶sze. Oko艂o 40 dnia 偶ycia szyja i grzbiet pokryte s膮 "pa艂kami".

70 dniowe piskl臋ta s膮 ju偶 ca艂kowicie opierzone, maj膮 tylko kr贸tsze skrzyd艂a i ogon. W tym okresie s膮 jeszcze bardzo niezgrabne, ruchy maj膮 ma艂o spr臋偶yste. Gniazdo opuszczaj膮 po 85 - 90 dniach 偶ycia, ale nadal karmione s膮 przez rodzic贸w oko艂o miesi膮ca. Hodowla tych papug nie jest 艂atwa, ale po zapewnieniu im odpowiednich warunk贸w nie sprawia wi臋kszych k艂opot贸w gdy偶 ptaki dojrza艂e p艂ciowo tj. oko艂o 5 lat maj膮 ju偶 w pe艂ni rozwini臋ty instynkt rodzicielski. Woliera dla pary powinna mie膰 nie mniej ni偶 2m d艂ugo艣ci, 1,5m szeroko艣ci, 1,8m wysoko艣ci, czym wi臋ksza tym lepsza. Jako budk臋 lepiej b臋dzie u偶y膰 pnia ni偶 skrzynki l臋gowej o zbli偶onych wymiarach 25 x 30 x 35 - 60 cm

Papugi karmimy: s艂onecznikami, prosem, owsem, pszenic膮, kanarem, kukurydz膮 ( w r贸偶nym stadium dojrza艂o艣ci moczon膮, nakie艂kowan膮 ), owocami, warzywami, a prawdziwym przysmakiem s膮 orzeszki arachidowe, orzech kokosowy i w艂a艣nie kukurydza w kolbach. R贸wnie偶 warto podawa膰 m艂ode p臋dy drzew poniewa偶 to pewne 藕r贸d艂o witamin. Literatura podaje aby nie podawa膰 natki pietruszki " bo szkodzi" jednak nie wiadomo dlaczego. Wskazana jest natomiast du偶a ilo艣膰 wapnia. Naukowcy w Arizonie mi臋dzy nimi doktor Irene Peperberg przeprowadzaj膮 od ponad 20 lat testy na inteligencj臋 tego gatunku papug. Wykaza艂y one, 偶e jako jedyne potrafi膮 my艣le膰 przy m贸wieniu czyli odr贸偶nia kolory, kszta艂ty i przedmioty, kt贸re potrafi膮 nazwa膰 i okre艣li膰. Ucz膮 偶ako wykonywa膰 przer贸偶ne niezbyt trudne polecenia i co ciekawe nauka czytania nie藕le im wychodzi艂a. Dlatego te偶 najcz臋艣ciej spo艣r贸d wi臋kszych papug oswajamy w艂a艣nie 偶ako.

Wiele sklep贸w zoo posiada inkubatory, gdzie dogrzewaj膮 i dokarmiaj膮 ma艂e, kilkudniowe piskl臋ta, kt贸re jeszcze nieopierzone mo偶na kupi膰. Niestety pojedynczo sztucznie odchowywane osobniki zazwyczaj wolno si臋 rozwijaj膮 i maj膮 du偶e trudno艣ci z p贸藕niejsz膮 "socjalizacj膮", wiadomo te偶, 偶e dla hodowli s膮 oswojone ptaki bezu偶yteczne. Oswojony i wychowywany od piskl臋cia samiec skojarzony p贸藕niej z samic膮, o ile j膮 zaakceptuje, nie zna sposobu porozumiewania si臋, nie potrafi z ni膮 kopulowa膰, nie wspominaj膮c o zalotach, dlatego, 偶e 偶yciowym partnerem dla oswojonej papugi jest jej opiekun.

Zach臋cam do hodowli 偶ako i innych g. papug , a sukcesami z hodowli prosz臋 podzieli膰 si臋 na 艂amach " Fauny i Flory". Z pewno艣ci膮 wielu mi艂o艣nik贸w i hodowc贸w papug ch臋tnie dowiedz膮 si臋 jak inni radz膮 sobie z r贸偶nymi k艂opotami.

Tak na marginesie pami臋tam jak dosta艂am 15 lat temu park臋 papug Kozich, p贸藕niej okaza艂o si臋, 偶e s膮 to dwa 1,0 i za nic na 艣wiecie nie mog艂am znale藕膰 konkretnych informacji w j臋zyku polskim, o ich hodowli, rozmna偶aniu itd.

St膮d te偶 m贸j apel do hodowc贸w, kt贸rzy ju偶 maj膮 jakie艣 do艣wiadczenia na swoim koncie, aby podzieli膰 si臋 z pocz膮tkuj膮cymi, niedo艣wiadczonymi a nawet z zaciekawionymi hodowcami - czytelnikami.

Marketa Bielas








O portalu |  Kontakt
© Copyright 2000-2010 Ptaki Egzotyczne on-line. Wszelkie prawa zastrze縪ne.